0

bruni

Acest utilizator nu are identitate confirmată de către ROmedic. În cazul în care sunteți medic/terapeut, răspundeți pe forum și doriți să vă confirmăm identitatea vă rugăm să ne contactați la 0332 414 747.
  • Profesie: inginer
Buna ziua.
Recent am patit un necaz, respectiv la patinoar am suferit o fractura de tibie si perou la 1/3 de glezna. Fractura este ca o spirala cu o mica deplasare. Acest lucru s-a intamplat pe data de 15.01.2011. In aceeasi zi am mers la spitalul de urgenta mi-au facut o radiografie si au vrut sa ma opereze atunci. Am reuzat in prima faza pentru ca sunt de principiu ca operatia trebuie sa ramana ca o ultima solutie si am intrebat daca se pot suda oasele si fara interventie chirurgicala. Domnul doctor mi-a raspuns ca se poate, dar recuperarea este de durata. Am stat in spital cu atela gipsata pana luni, nu am primit nici un tratament, iar luni pe data de 17.01.2011 mi-au spus ca daca am refuzat operatia imi vor pune piciorul in gips pentru 8 saptamani. Gipsul este pana peste genunchi.Am primit de asemenea un tratament cu clexane pe o perioada de 17 zile. Dupa 10 zile, adica pe data de 27.01.2011 am facut o noua radiografie la o clinica privata, la un alt medic si am primit acelasi raspuns se poate reface singura dar dureaza sau ma pot opera si recuperarea este mai rapida. Am ales varianta mai lunga fara operatie dar nu stiu daca am facut bine si de aceea am ales sa scriu ca sa pot afla si alte opinii.

Mentionez ca de cand am suferit fractura nu am pus piciorul in pamant. Ma deplasez singura cu cadrul dar piciorul il am legat de gat. De asemenea nu fumez, nu beau, mananc lactate, iau dimineata cate o pastila de Ca+M+Zn si D3 iar dupa masa de pranz iau cate 2 lingurite de miere cu coaja de ou.
Am citit totusi ca nu este bine sa consumi calciu si lactate si deja nu stiu daca am fact bine sau nu.
Va rog frumos nu ocoloiti scrisoarea mea.
Va multumesc.