înţepături în inimă, enzimă CK-MB crescută, 27 ani

22-08-2009
unom
Nu este medic/terapeut
unom
buna ziua

acuz de ceva vreme dureri in partea stanga, intepaturi, ceva de genul, prima oara au aparut acum vreo 2-3 saptamani, in urma unui efort mai mare. apoi intepaturile au incetat dar mai apareau sporadic. am inceput sa iau calciu + magneziu.

intepaturile persistand si acum, mi-am facut un EKG care a iesit buna, tensiunea 14 cu 8, analizele de sange toate sun bune. mai putin o enzima, CK-MB care, normal e 0-25 iar la mine e 40.8 - medicul zice ca din cauza efortului, dar, ultima oara cand am facut "efort" (adica sport) a fost inainte cu 36 ore de luarea analizelor.

sumaru de urina mi-a iesit cam aiurea
PRO 30 mg/dl +
UBG 2mg/dl +
BIL 1mg/dl +
LEU 25 Leu/microl +

am uitat sa precizez, am 27 ani, constitutie astenica (1.80, 70kg) - adica nu-s supraponderal sau mai stiu eu ce. probleme cu inima n-am avut. ma consider o persoana sanatoasa (afara de o hernie hiatala)

sa-mi fac griji sau nu?
2 comentarii
0
22-08-2009, ora 13:42
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Calciu + magneziu in forma pe care le luati nu prea va ajuta ci mai mult va dauneaza caci sunt in forme anorganice neasaimilatbile de organism intoxicandu-l. Cititi alte posturi scrise de mine pe aceasta tema si incercati mai bine calciu si magneziu in forma homeopata, desi intepaturile pe care le simtiti si aceste minerale nu au nimic in comun.
Durerile pe partea stanga pot veni de la splina, un organ destul de necunoscut si ignorat de medici cat si de de la rinichi (care sunt afectati la 99% din populatie)
La splina dauneaza mancarurile si bauturile reci cat si salatele inainte de mancare calda si care trebuie evitate.

Consumul regulat de castane comestibile este in stare sa repare cat de cat daunele de la splina.
In rest va recomand o consultatie la un medic homeopat, nu se pot vedea cu analize cauzele de la aceste intepaturi indiferent la ce doctor va duceti.
0
25-08-2009, ora 15:16
babydoll90
Nu este medic/terapeut
babydoll90
poate ar trebui sa va faceti si o ecografie cardiaca... daca sunteti fumator mai ales e destul de important. eu am auzit prin spital cand vizitam pe cineva de bolnavi cardiaci cu varsta de la 30 d ani in sus doar cu acest factor de risc. daca doriti pot sa va recomand cardiologul nasului meu, care e super ok.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Senzație de greutate și durere în picioare? Din anul 1997 suntem în România și tratăm varice fără operație și fără internare. La Varicoline, beneficiați de servicii medicale la cele mai înalte standarde, efectuate de profesioniști cu o rată de succes între 93-97%! Detalii aici