Întreruperea anticonceptionalelor Microgynon

15-04-2014
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Buna.Am si eu o întrebare daca ma poate ajuta cineva.Am avut un chist de aproape 5cm.Doctorul mi-a recomandat timp de 3 luni(3 cure) de anticonceptionale Microgynon.Dupa 3 luni am fost la control si mi-a trecut ca si cum nici nu l-am avut, m-am bucurat enorm iar doctorul mi-a spus sa mai iau o luna sa nu recidiveze..am luat toate cu cele 7 zile de pauza dupa o fiola, timp in care imi venea ciclul.deci 4 luni a durat tratamentul.Am terminat cu ele luna trecută si încă nu mi-a venit ciclul.Era ft.regulat in fiecare luna venea in data de 2 iar acum e 15 si încă nici urma de el.Am 24 ani si nu am mai luat niciodată pilule si acum doar de nevoie, E posibil sa imi întârzie din cauza ca am oprit tabletele?ma îngrijorează sa nu fie o posibila sarcina deşi nu am nici un simtom si am avut mare grija cu iubitul meu de care sunt de 4 ani si nu am avut nici un fel de surprize.Va multumesc pt.cei care imi răspund.
2 comentarii
0
17-04-2014, ora 12:13
Andra Constantin
Nu este medic/terapeut
Andra Constantin
ar putea fi din cauza intreruperii ca, pana la urma, vorbim de hormoni, deci, o dereglare hormonala. totusi, daca nu apare menstruatia curand, ar fi bine sa mergi la medic sa spui
0
17-04-2014, ora 13:42
89Adina
Nu este medic/terapeut
89Adina
Mulţumesc pt.răspuns Andra.Azi mi-am făcut un test de sarcina sa ma linistesc si a ieşit negativ.Acum aştept ciclul iar daca nu vine pana dupa sărbători in mai merg la un control.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Tipuri de contraceptive combinate disponibile in Romania
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Cum procedezi dacă ai uitat o pilulă anticoncepțională?
  • MIT: Anticoncepționalele îngrașă
  • Anticoncepționalele ar putea afecta structura cerebrală
  • Contraceptivele orale nu cresc riscul de anomalii congenitale
  •