Însărcinată sau nu?!

26-01-2015
CathyCola
Nu este medic/terapeut
CathyCola
Am intretinut relatii sexuale pentru prima data pe 1 ianuarie, insa nu prea a reusit sa ma penetreze asa ca ne-am oprit (a incercat doar de 3 ori, dar ma durea si nici nu a ejaculat plus ca am folosit prezervativ). Menstruatia trebuia sa-mi vina pe 20, dar pana in prezent mi-a intarziat 6 zile.
Este acesta un motiv de ingrijorare in privinta unei sarcini? Sau reprezinta doar o dereglare hormonala bazata pe inceperea vietii sexuale?
12 comentarii
0
28-01-2015, ora 18:44
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
Daca ati folosit prezervativ, de ce sa ramaneti insarcinata ?
0
28-01-2015, ora 20:56
CathyCola
Nu este medic/terapeut
CathyCola
Atunci reprezinta doar o dereglare hormonala din cauza deflorarii?
0
28-01-2015, ora 23:00
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
E doar o dereglare hormonala.
Nu are legatura deflorarea.
Eu recomand ca astfel de relatii sa fie doar in cadrul casatoriei.
Vor fi repercusiuni negative cand va veti casatori. Ganditi-va.
0
18-02-2015, ora 16:51
mar y mar
Nu este medic/terapeut
mar y mar
Buna ziua! Am o nelamurire care ma macina zi de zi...imi doresc foarte mult un copil dar..nimik pana acum..Acum am avut ciclu pe data de 20 ianuarie iar relatii sexuale neprotejate pe data de 30 ianuarie, 1-3 februarie.. In luna februarie stiu ca ar fi trebuit sa-mi vina pe data de 16 dar inca nu mi-a venit, tinand cont ca sunte in 18..am facut 2 teste de sarcina, unul inainte de data la care ar fi trebuit sa-mi cina ciclul iar altul in 1 zi de intarziere..adica pe 17..si ambele au iesit negative...tin sa mentionez ca am fost si gripata pana acum vteo saptamana...nu stiu ce sa mai cred...oare sunt sanse sa fiu insarcinata sau este decat o raceala sau dereglare..? Mai are rost sa mai fac si alte teste? Sanii m-au durut pana acum vreo saptamana am crampe abdominale, stari de voma dar ma gandesc ca nu ar fi de la o eventuala sarcina, daca testele au iesit negative...va multumesc anticipat!
0
18-02-2015, ora 17:34
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ laylalivia

Daca v-ati facut testele corect, trebuie sa asteptati sa va vina menstruatia.
Mai mult ca sigur e o dereglare mica de la raceala.
De cat timp incercati sa ramaneti insarcinata ?
Ati luat anticonceptionale, pilula de a doua zi ?
Ati avut infectii vaginale pe perioade mari de timp ?
0
19-02-2015, ora 10:50
mar y mar
Nu este medic/terapeut
mar y mar
Buna ziua! Incerc sa raman de 3-4 luni dar pana acum nu s-a intamplat marea minune..Am fost la un control ginecologic in urma cu ojumatate de an iar d-na doctor mi-a spus ca sunt 'sanatoasa tun', sunt foarte sterila si sa ma pun pe facut copii...astazi am repetat testul pentru ca inca nu mi-a venit menstruatia si a iesit pozitiv..nu stiu ce sa mai cred...o sa maiastept si o sa-l repet...ar fi sanse sa fiu si sa nu-mi fi indicat corect testul la inceput? Cel de azi ar fi al 3- lea test..pilula de a doua zi am luat in urma cu 3 ani ultima data..deci nu s-ar pune problema..iar anticonceptionale am luatpana acum vreun an..am renuntatla ele pentru ca imi provocau dureri foarte mari de cap..iar infectii vaginale am avut dar le-am tratat la timp.. Va multumesc anticipat!
0
19-02-2015, ora 14:26
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
O femeie e considerata sanatoasa daca ramane insarcinata in termen de 12 luni. Parerea mea e ca nu e ceva anormal si sa aveti rabdare.
Va trimit mesaj pe privat.
0
19-02-2015, ora 18:21
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ laylalivia

Intrati pe caseta verde din dreapta sus. Apasati Modificati profilul dv. si apoi Mesaje.
0
20-02-2015, ora 13:54
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ laylalivia

Pentru starile de voma un emetiral sau cateva lingurite de ceai de anghinare.
0
21-02-2015, ora 11:47
Steffi-Bv
Nu este medic/terapeut
Steffi-Bv
Buna ziua.
Ma tot ingrijoresc daca mai sunt gravida sau am pierdut sarcina. Mi am facut testul cand perioada imi intarzaiase cu 2 zile. Era pozitiv. Am fost la doctor si mi a luat sange..a fost positiv dar intr o valoare f mica a Beta HCG: 7, 9mU/ml..ceea ce doctorul mi a spus ca pot avea sangerari sau ciclu. Mi a venit cred eu ciclul ce a durat ca si pana acum. Luni voi avea israsi o proba de sange si un rezultat. Sa vedem daca valoarea a Beta HCG va creste sau va scade. Acum stau in stres si nu stiu ce sa cred. Am pierdut sarcina sau inca nu?
0
21-02-2015, ora 13:24
clara_p
Nu este medic/terapeut
clara_p
@ Steffi-Bv

De ce nu va faceti cel mai ieftin test de sarcina de la farmacie ?
0
21-02-2015, ora 13:47
Steffi-Bv
Nu este medic/terapeut
Steffi-Bv
Pai am fost la un alt doctor cu doua zile inainte si mi a spus ca am pierdut.ieri valoarea din sange era 2, 9. Dimineata aceasta mi a venit sa vars, sunt imbalonata si transpir.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Diferența între sarcină și sindromul premenstrual
  •