zyprexa- intrebare pentru un medic

13-06-2008
an
Nu este medic/terapeut
an
Zyprexa se recomanda doar in tratamentul schizofreniei?
16 comentarii
0
15-06-2008, ora 00:00
ileana_cons
Nu este medic/terapeut
ileana_cons
Nu, se recomanda in aproape orice fel de afectiune care la un moment dat se manifesta cu ceva elemente psihotice. Iar eu, sincera sa fiu, l-am vazut folosit si in cazuri de insomnie, anxietate, care nu cedau la altceva, desi asta nu e foarte corect. Oricum, raspunsul simplu la intrebarea dv este nu.
Multa sanatate,
Dr. Ileana Constantin
Medic rezident psihiatrie
0
23-06-2008, ora 00:00
an
Nu este medic/terapeut
an
Un prieten al meu face tratament cu Zyprexa si alte cateva medicamente... si afirma ca de la inceputul tratamentului, se simte de parca ar fi amortit... nu mai simte! El are un deosebit spirit artistic(canta, picteaza)...cel putin asa era inainte sa inceapa tratamentul.A facut un timp psihoterapie! dar nici asta nu l-a ajutat foarte mult!
Ceea ce vreau sa stiu este daca tratamentul te poate ajuta sa te vindeci, sau amelioreaza pentru un timp simptomele?
Ce e drept, in cazul lui exista multi factori care nu-i ajuta vindecarea (o familie care-l trateaza ca si cum ar fi un copil, desi are deja 25 de ani, cred ca increderea familiei in fortele tale este vitala pentru o dezvoltare armonioasa... iar atunci cand prin comportamentul parintilor, increderea in tine este efectiv... anihilata, nu e bine!).
Va multumesc!
0
27-06-2008, ora 00:00
mihairomeo30
Nu este medic/terapeut
mihairomeo30
Buna ziua!
as asculta orice sfat mi-ati da si v-as fi foarte recunoscator daca m-ati putea ajuta.

Despre tatal meu as vre sa va spun cate ceva, e pensionat pe caz de boala are 54 ani, mama a murit acum 2 ani din cauza de cancer uterin. Le are si cu bautura rau de tot dar se poate abtine daca vrea si e f agresiv in vorba.

Cand e f frustrant isi descarca nervii pe noi si ca daca nu ne convine putem pleca.ca e casa lui . Casa nu este a lui a obtinut-o de la bunicul din partea lu mama care prin demolare ne-a dat statul un apartament cu 3 camere. Mereu ma gandesc ce linistiti am fi fara el. Pentru noi e un cosmar. este un om imposibil. Este foarte viclean stie sa atraga de partea lui pe cine vrea si este ireprosabil la prima vedere.

Parerea mea despre tata este ca e un pic sau mai mult schizofrenic, mama s-a luptat sa il schimbe. Am citit despre schizofrenie si as recunoaste cea dezorganizata. Despre sora mea as putea sa va spun ca si ea a avut probleme de acest gen. A fost o perioada cand dupa ce a terminat facultatea si s-a despartit de prietenul ei a inceput sa delireze, pe tema bisericii, imprastia toate hainele cu pretextul ca facea curat si tot timpul ne vedea pe ceilalti diavoli. Dar totusi dupa ce si-a revenit isi aduce aminte deci a fost constienta.

Sa va spun doar o intamplare despre tata cand mi-am pierdut buletinul prima data, l-am cautat mai peste tot in casa dar nimic nu l-am gasit. Am decis sa imi fac altul meu. Si fa demersurile, tot ce trebuie, cand sa fac poza apare tata ca a gasit buletinul sub un fotoliu la calculatorul meu de acasa.

Acum este a doua oara cand se intampla sa nu imi mai gasesc buletinul, cu toate ca stiam f bine unde l-am pus el ma face sa cred ca ar putea fi nu stiu pe unde prin casa sau ca l-am pierdut.

Mai are si o manie sa vorbeasca cu femei la telefon Stilul lui de a vorbi este unul rastit, si are impresia ca asa vorbeste el tare. Sta ore si ziua si noaptea. Dimineata cand plec la serviciu il aud ca vb la telefon de parca mi-ar face in ciuda.

Eu am fost la psiholog, chiar si sotia.. Cand I-am propus sa mearga si el a fost de acord dar nu s-a dus niciodata.

Va rog daca puteti sa ma ajutati, macar cu un sfat!

Va multumesc!!!!
0
01-07-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
nu-s medica, dar din ce povestesti nu seamana deloc a schizofrenie, cred ca are doar o personalitate mai dificila. oricum si unui medic i-ar fi foarte greu sa diagnosticheze pe cineva pe internet doar dupa cateva descrieri succinte.
in locul dvs as alege sa stau departe de el, daca este asa dificil pentru a -mi proteja familia si de ce nu, pe mine.
luati in calcul si aceasta varianta, in fond tot ce conteaza e o viata mai linistita, nu?
numai bine!
0
13-12-2008, ora 12:56
ella_craft
Nu este medic/terapeut
ella_craft
Buna ziua!

Prietenul meu face tratament cu zyprexa pentru insomnie de 2 ani. Medicul la care a facut consult prima data i-a recomandat un tratament gresit in urma caruia el s-a simtit foarte rau 2 sapt a avut o stare de amorteala si de somnolenta. Mi-a zis ca tot atunci la inceput a stat internat intr-un spital 3 sapt pentru ca medicul sa-l aiba sub observatie si ca asta l-a marcat intr-un mod foarte neplacut, acolo fiind internati tot felul de oameni cu diferite probleme psihice.

Aceasta insomnie a survenit in urma stresului pe la 17 ani cand se pregatea foarte intens la scoala in vederea admiterii la facultate. El e un tip foarte ok, nu il cunosc de mult timp dar este foarte atent si grijuliu cu mine, relatia cu ceilalti este la fel de normala, ca sa nu mai vorbesc de educatia pe care a primit-o in familie, parintii lui sunt niste oameni extraordinari...doar uneori si asta am observat si eu de la inceput, fara sa stiu inca nimic, are momente cand e putin cam trist sau privirea lui are ceva trist in ea...eu il intreb dace e ok si imi zice ca da...insa dupa ce mi-a povestit despre problema lui mi-a zis ca atunci cand e putin mai trist chiar daca suntem undeva cu multi prieteni, sunt momente cand ii vine in minte perioada in care a stat internat 3 sapt...eu ma intreb daca medicatia pe care a avut-o pana acum nu a avut cumva efecte negative si i-au facut mai rau decat daca nu le lua...nu ma refer doar la cea care i-a fost administrata gresit ci si la zyprexa. Acum are o doza de 5 mg/zi dar nu stiu cat a avut inainte...

Prima data cand mi-a spus ca face tratament pentru insomnie si ca a stat intr-un spital 3 sapt, recunosc ca am fost surprinsa si nu stiam ce sa cred, pt ca nu vroiam sa-mi fac o idee gresita, el a incercat sa ma faca sa inteleg ca nu e vorba despre schizofrenie desi medicul care i-a dat ultima reteta cu care sa poata sa-si procure de la farmacie zyprexa i-a scris pe ea "sindrom discordant"

A fost putin greu pentru el cand mi-a povestit despre toate astea, am simtit. a crezut ca eu nu vreau sa mai am de-a face cu el dar l-am linistit si i-am spus ca o sa fac tot ce e posibil ca sa-i fie bine...avea o privire foarte speriata pentru ca astepta reactia mea si decizia pe care o s-o iau.

Mi-a mai zis ca dupa primul an in care a luat zyprexa a hotarat sa intrerupa tratamentul fara sa afle nimeni. Intrase deja la facultate in romania si nu mai era asa de stresat, se simtea bine, plin de energie, i se parea ca lucrurile merg ok si ca nu mai e nevoie de tratament. Numai ca dupa ce a facut un an pauza, in vara iarasi a inceput sa ii revina problema, adica dupa 4 ore de somn pe noapte, nu mai reusea sa doarma. A fost iar la medic, le-a zis si parintilor ca intrerupsese tratamentul si acum este iarasi nevoit sa ia zyprexa zilnic dar mi-a zis ca uraste sa faca asta...aaa toti doctorii la care a fost la consult (3 la numar sper ca am inteles bine) il intrebau prima data daca are prietena si ca daca nu are de ce nu are...el mi-a zis ca pana sa ma intalneasca pe mine nu avut relatii in care sa se implce prea mult pt ca nu se gandea serios la asta, a avut alte activitati, doar cand a venit in romania si-a facut o prietena cu care a stat 7 sau 8 luni dar pentru el relatia asta nu a insemnat foarte mult, apoi a mai fost in preajma sarbatorilor anul trecut o fata cu care a stat o luna jumate.

El e un tip foarte activ ii place sa faca sport innot, ski, catarari, ii place muntele...eu tin mult la el pentru ca de cand suntem impreuna ne intelegem foarte bine, dar as vrea sa va intreb in ce masura faptul ca face acum tratament cu zyprexa o sa ii afecteze mai tarziu faptul ca de exemplu..eu o sa vreau sa avem familie, copii. Imi spune ca daca nu ia pastilele cateva zile, se simte mai bine fara ele dar ii este teama sa nu pateasca asa, ca dupa un an iarasi sa ii recidiveze insomnia...medicii i-au spus ca va trebui sa continuie acest tratament pana la varsta de 23-24 de ani cand situatia ar trebui sa se stabilizeze si sa fie totul normal dar eu as vrea sa-l ajut sa renunte la ele mai devreme si sa-i fie bine fara tratament. Nu vreau insa sa ii fie rau din cauza ca si eu am vrut sa nu le mai ia.

Aaa si ma mai gandeam daca exista cumva vreun tratament naturist care sa ajute pt insomnie si sa inlocuiasca zyprexa. As fi mult mai linistita si el ar fi la fel, mi-a zis asta dar inca nu a gasit un cabinet care sa ofere consultatie si tratament naturist pt asa ceva. sau cel ptin nu in orasul in care locuieste el

Acum...as vrea sa-mi spuna cineva daca ar fi ok ca el sa intrerupa tratamentul pentru ca zice ca se simte bine, daca faptul ca l-a luat pana acum ar putea sa aiba ceva efecte secundare mai tarziu...si as mai vrea sa stiu ce as mai putea eu sa fac sa-l ajut ca sa-i fie bine. Va multumesc foarte mult!
0
24-01-2010, ora 18:38
cosmindumy
Nu este medic/terapeut
cosmindumy
buna ziua,
am si eu o intrebare pentru un medic sau pentru cineva care a luat zyprexa mai mult timp.
Am fost "diagnosticat" cu depresie bipolara in urma cu cateva luni. Mai exact am fost o perioada in care ma simteam foarte obosit, nu puteam dormi noaptea si cel mai grav a fost cand nu am putut dormi deloc aproape o saptamana. Mi sa recomandat zyprexa cu depakine si velafaxin, dar nu am vrut sa iau la inceput zyprexa cand am citit lunga lista de efecte adverse. A fost o mare greseala deoarece dupa o saptamana de zyprexa am vazut primele semne de vindecare, reusind sa dorm cei drept cam mult.
au trecut trei luni de atunci si acum ma simt mult mai bine, dar inca mai dorm destul de mult.
Intrebarea mea e daca va trebui sa iau toata viata zyprexa pentru ca deja acum nu mai simt nevoia sa o iau.
A urmat cineva o perioada mai lunga de un an de zyprexa deoarece medicul la care merg mia zis k voi mai continua cel putin un an.
A avut ceva probleme din cauza la zyprexa?
Multumesc
0
11-02-2010, ora 19:59
danyyyY
Nu este medic/terapeut
danyyyY
Eu iau zyprexa de doi ani si doctora mi-a spus capoate voi lua toata viata, daca la inceput luam de 20 mg acum am ajuns sa iau de 5. Si eu am tendinta sa dorm foarte mult dar cand trebuie sa ma trezesc devreme ma simt mult mai bine. La inceput m-am ingrasat foarte mult, cam 15 kg dar acum am reusit sa scap de 13 kg. Probleme nu pot sa spun ca am avut din cauza zyprexei, din contra ea a fost pastila care m-a pus pe picioare. Iti doresc multa sanatate cosmindumy.
0
02-03-2010, ora 14:23
cosmindumy
Nu este medic/terapeut
cosmindumy
credeti ca este posibil sa recidiveze boala, adica sa trec iar prin ce am trecut daca urmez tratamentul? Va intreb deoarece am de gand sa imi caut un nou job dar nu vreau sa ii incurc pe oameni si sa stau iar o luna in concediu medical.
0
02-03-2010, ora 17:45
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
cosmindumy, va trebui sa iei zyprexa o perioada indelungata. Nu stiu ce este Velafaxin, banuiesc ca este un antidepresiv, dar atata timp cat iei antidepresiv va trebui sa iei si antipsihotic, adica zyprexa in cazul tau, pentru ca exista riscul de a vira in manie. Eu ma tratez cu argofan de 3 luni tot pentru episod depresiv in tulburarea bipolara de care sufar si cu zyprexa. Am vrut si eu sa renunt la zyprexa si mi-a explicat clar medicul ca fara antipsihotic pot vira in manie cu antidepresiv.
Eu folosesc zyprexa de 10 mg de 2 ani si vreo cateva luni, din pacate nu am putut sta fara zyprexa, chiar daca s-a pus problema inlocuirii ei cu seroquel, care cica este mai bune decat zyprexa. Dorm si eu destul de mult de la zyprexa, dar este bine ca pot dormi. Am luat si in greutate, am mare noroc ca sunt inalta si nu se vede prea tare.
Nu te mai gandi ca va recidiva boala. Nici unui om sanatos nu i se poate spune cand si daca va face vreo tulburare psihica, darminte unui bolnav ? Asa ca poti sa-ti cauti linistit un job. Fereste-te totusi de locuri de munca in care exista mult stres, de nopti nedormite, asa poti preveni un eventual episod depresiv si/sau maniacal.
0
27-03-2010, ora 23:18
gifromeo
Nu este medic/terapeut
gifromeo
salutare.am 32 de ani si iau medicamente antipsihotice de la varsta de 25 de ani deci de 7 ani.
problemele mele au inceput cu o stare de tensiune marcata si insomnia marcanta.cred ca nu am dormit vreo o luna de zile.am luat injectabile fenobarbital cu diazepam si tot nu dormeam.am luat stilnox si mai multe medicamente pentru somn.tot nu a mers.sincer sa fiu incepusem sa imi pierd speranta.
am fost internat 2 saptamani insa mai rau mi-am facut in spital.acolo sunt internati si cei cu forme mai usoare de boala dar si cei mai grav.
dupa cum spuneam, mai rau mi-am facut in spital.
am inceput tratamentul cu zyprexa api am continuat cu rispolept, leponex si in final cu seroquel.
in prezent continui tratamentul cu seroquel la 600 miligrame pe zi si zyprexa de 5 mg o o pastila pe zi.
mi-am reluat munca, pot sa muncesc si sunt foarte bucuros ca pot.
in schimb m-am ingrasat foarte mult.am 120 de kg la o inaltime de 1m 87 cm.
stiu care sunt efectele celor doua medicamente, in principal ingrasarea dar nu am ce sa fac.am de ales intre a-mi continua viata mai departe si intre a ma opri in loc.
la mine functioneaza cele doua medicamente dar la alte persoane nu si asta e mai grav.
problema este sa iti accepti boala si sa continui mai departe pentru ca altfel nu sunt sanse.
inca o problema.indiferent de diagnostic, schizofrenie sau tulburare bipolara trebuie sa nu ne amagim si sa constientizam ca este ambele sunt boli pe viata.asta e cruda realitate.nu avem ce face noi cei bolnavi decat sa ne luam medicamentele, sa eliminam potentialii factori stresanti de care putem scapa si sa ne rugam.
poate pe viitor vor aparea medicamente care vor vindeca aceste boli si sunt optimist ca asa va fi dar pana atunci continuam cu ce putem si cum putem.
le urez la toti cei care sunt bolnavi sa nu renunte si sa aiba incredere in medicamentele de ultima generatie si in zyprexa.mai bune tratamente nu sunt pentru ca m-am interesat si pe alte site-uri straine.
IMPORTANT:EFECTUL UNUI MEDICAMENT NU SE VA VEDEA DECAT DUPA CEL PUTIN 6 LUNI DE LA INCEPEREA TRATAMENTULUI.
in primii doi ani jumate de la debutul bolii am fost complet debusolat si dezamagit dar cand am observat ca am inceput sa dorm din ce in ce mai mult, caci acum dorm si ziua uneori am prins curaj si m-a ajutat mult.
pentru rudele celor care au astfel de probleme :NU RENUNTATI LA LUPTA ORICE AR FI.DINTRE MEDICAMENTELE DE ULTIMA GENERATIE, UNUL TREBUIE SA DEA ROADE.
DUMNEZEU SA NE AJUTE.
0
13-08-2010, ora 02:09
catyaly
Nu este medic/terapeut
catyaly
buna seara am 26 de ani anul trecut am fost diagnosticata cu tulburare afectiva bipolara-episod manical fara simptome psihotice am stat in spital 25 de zile am urmat un tratament cu zyprexa cp de 10 mg 2cp pe zi, depakine cp 500 mg 2 cp pe zi si rivotril cp 2mg, 2 cp pe zi.mi-au mai facut si niste injectii dar nu stiu denumirea, dupa ce am iesit din spital mi-au recomandat acelas tratament specificat mai sus timp de 6 luni, dupa cele 6 luni amf ost la control si mi sa spus sa nu mai continui tratamentu insa aveam o probelma devenisem deja dependenta de rivotril daca nu luam aceasta pastila nu puteam sa doorm si am continunat pana in ziua de azi in fiecare seara ianainte sa ma bag in pat iau pastila de rivotril am un an de zile de cand iau oare luand prea multe pastile de rivotril akm dupa un an!!!am niste stari de tristete, imi transpira mainile si picioarele excesiv, nu am pofta de mancare, nu ma pot concentra, uneori ma enervez ff. repede alteori sunt ff calma, simt o durere sufleteasca nu stiu ce sa fk ???va rog ajutati-ma eu cred ca am intrat iar in depresie ce ma sfatuiti sa merg din nou la doctor???
0
13-08-2010, ora 10:14
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Neaparat sa mergi la medic. Poate iti da un antidepresiv ca sa iesi din depresive. Si eu am tot tulburare afectiva bipolara si momentan iau 2 tipuri de antidepresive pentru a iesi din niste episoade depresive majore repetate. momentan ma simt bine.
0
05-09-2010, ora 23:00
cosmindumy
Nu este medic/terapeut
cosmindumy
salutare. Revin dupa o lunga perioada si vreau sa va anunt ca ma simt foarte bine. Numai prezint urme de depresie sau episoade psihotice. Inca mai iau zyprexa si antidepresive dar sper ca in scurt timp sa renunt. Am facut un an de cand am inceput tratamentul. Dar doresc sa va intreb ceva despre efectele adverse ale zyprexei. Am observat ca mi-a scazut activitatea sexuala in ultimul timp. Numai am pofta, am erectie cam greu.
Credeti ca o sa revin la starea initiala dupa ce termin tratamentul? Sau este ceva ireversibil. Mi-a fost jena sa o intreb pe doctorita asa ca va intreb pe voi. Multam.
0
14-02-2011, ora 21:46
janeta456
Nu este medic/terapeut
janeta456
Mama mea are 82 de ani si a facut depresie in urma cu 10 ani. De doi ani si jumatate are halucinatii si a fost tratata cu zyprexa de 5mg, o pastila seara. halucinatiile s-au redus ca nr, dar a inceput sa uite diverse lucruri simple. I-am facut testul bolii Alzeimer (cele 30 de intrebari) si raspunde bine, cand e odihnita.
Medicul psihiatru i-a recomndat in continuare zyprexa. I-a pus diagnosticul de boala Alzeimer.
I-a recomandat un plasture exenol de 4.6mg/zi si sa continue sa ia si zyprexa de 5 mg/1/ zi.
Cand nu lua zyprexa era mai activa si as vrea sa ii reduc doza, dar nu stiu cum si in cat timp.
Am mai consultat un medic psihiatru de la dr. Aslan care mi-a spus ca zyprexa nu se recomanda peste 65 de ani.
Va rog sa ma ajutati pentru ca nu stiu ce sa fac.
Va multumesc anticipat.
0
05-04-2011, ora 22:23
someone3lse
Nu este medic/terapeut
someone3lse
primul tratament pe care l-am luat a fost zeldox, combinat cu xanax, stillnox.toate astea pentru a scapa de insomnie si efectele pe care le-a avut asupra mea...pierderea simtului realitatii..etc.intr-un cuvant: tulburare psihotica.ulterior mi s-a schimbat tratamentul cu seroquel 600mg/zi dar l-am intrerupt din cauza ca nu reuseam sa fac rost de medicamente...intr-un final am ajuns la zyprexa 10mg...o pastila pe zi(seara) si timp de 4 ani am luat orbeste tratamentul asta.m-am ingrasat cam 15 kg, dormem foarte mult, devenisem mai putin sociabila, mereu posaca, somnolenta...,.dar am scapat de insomnie, nu am mai avut nicio cadere de atunci.
acum 2 luni m-am hotarat pur si simplu sa renunt la tratamentul cu zyprexa.nu stiu daca am facut bine, mai ales ca nu am consultat un medic inainte sau sa incerc sa reduc doza treptat dar nu mai suportam somnolenta, lipsa de concentrare...
o sa merg peste cateva luni la un consult, dar pana atunci sa incep sa iau din nou medicamentele?
nu am nici un fel de simptom ca tulburarea s-ar intoarce...ma odihnesc foarte bine, nu am probleme cu insomnia, sunt mai activa...
un sfat, va rog

multumesc
0
14-07-2011, ora 19:47
gifromeo
Nu este medic/terapeut
gifromeo
buna ziua.daca ma puteti ajuta si pe mine.
am o intrebare :SE POATE COMBINA ZYPREXA CU SEROQUEL?
am auzit ca ar fi cel mai bun tratament.in prezent iau doar seroquel.multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Exercițiile de aerobic ar putea ajuta persoanele cu schizofrenie
  • Frații persoanelor cu schizofrenie au un risc mai mare pentru același diagnostic
  • Schizofrenia
  • Mutațiile genetice care cresc riscul de schizofrenie
  • Tehnica neurologică ce îmbunătățește performanțele cognitive
  • Vitaminele din complexul B luate împreună cu tratamentul reduc simptomele schizofreniei
  • Primul test fiziologic pentru depresie și schizofrenie
  •