zone rosii dureroase in talpa

01-05-2014
popescugheorghe
Nu este medic/terapeut
popescugheorghe
De cateva ori mi s-a intamplat ca dimineata sa ma trezesc cu dureri mari la unele degete de la picioare sau la varfuri (pernite/pingea) sau in alte zone din talpa piciorului. Zonele sunt rosii si foarte dureroase. Practic nu poti calca pe zona respectiva. Dupa 1-2 zile dispar treptat. Nu am reusit sa imi dau seama de la ce. Prima data cand mi s-a intamplat am banuit ca o fi de la incaltaminte sau ca am umblat prea mult dar nu a fost asa. Banuiesc ca poate o fi de la alimentatie insa nu am reusit sa identific daca sunt alergic la ceva anume. Stie cineva care ar putea fi cauza? Va multumesc.
3 comentarii
0
01-05-2014, ora 11:09
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Exista peste 10.000 de cauze ale suferintei descrise sumar de catre D-voastra.
Va rog sa ma scuzati, dar nu am inteles tocmai elementele relevante: sex, varsta, greutate/inaltime, status ocupational si sportiv, tip de incaltaminte purtata, antecedente traumatice, metabolice, reumatologic-inflamatorii, vasculare etc.
Astept date concrete.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
0
02-05-2014, ora 00:54
popescugheorghe
Nu este medic/terapeut
popescugheorghe
Buna ziua,
Revin cu datele cerute: barbat, 34 de ani, 67 kg, 1.74 m, activitate moderata (mers pe jos cam 30 min pe zi), adidasi comozi, fara alte antecedente traumatice sau vasculare.
Cand am spus de cateva ori m-am referit de-a lungul anilor. Mi se intampla cam de 4-5 ori pe an dar nu e o regula. Cand a aparut prima data...nu imi amintesc, pentru ca nu am dat importanta atunci insa cand s-a repetat am inceput sa imi pun intrebari. Cum durerea disparea rapid si nu am gasit nici o expilcatie, nu am mai investigat insa ieri mi-au aparut 2 zone dureroase la 2 degete. Durerea a fost parca mai intensa ca de obicei si m-a determinat sa caut o explicatie. Acum cand scriu aceste randuri, durerea s-a diminuat si pot calca pe degetele respective.
Cand se declanseaza durerere, dimineata e cea mai intensa. Pe parcursul a 1-2 zile durerea scade treptat pana la disparitie. Cand merg sau ma misc durerea se mai amelioreaza putin. Daca tin picioarele jos durerea e mai intensa, daca le ridic parca nu mai e asa de intensa. E foarte greu de descris. De umflat nu pare umflat, pielea e sanatoasa fara alte urme vizibile doar ca e rosie. Senzatia e ca si cand ar fi lovita zona respectiva. Analize de sange (hemoleucograma, minerale, glicemie, grasimi) am facut de-a lungul timpului si am avut valori normale de fiecare data. Tensiunea 110/70. Va multumesc.
0
02-05-2014, ora 11:37
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Asa dupa cum descrieti situatia, cel mai probabil este o cauza vasculara, una dermatologica, una hematologica, una alergica sau una reumatologic-inflamatorie.
Cred ca puteti incepe printr-o evaluare de Chirurgie vasculara.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.