zone demielinizate, diagnostic neprecizat inca.!

28-04-2010
dumitresculidia1
Nu este medic/terapeut
dumitresculidia1
Buna ziua, va rog frumos d-l dc.a- si dorisa cer si parerea d-voastra in ceea ce priveste cate-va diagnosticuri date de cati-va medici neurologi ! De anul trecut din septembrie am ameteli gen, simt ca imi fuge capul intr-o parte si simt ca imi pierd echilibrul, am facut prima investigatie acum in aprile un rmn, care interpretat de cati-va medici neurologi am primit urmatorul diagnostic, la prime vedere apar 2 zone demielinizate, pe care le-a observat medicul neurochirurg, si mi s-a pus diagnostic de vasculita cerebrala(cu indicatie medicamentoasa), apoi alta opinie a altui medic neurolog a fost de SM?(screloza multipla), dar dupa ce mi-a dat sa mai fac si EEG, cu potentiale evocate, mi-a spus ca ar fi vb despre o encefalopatie (encefalita netratata), mi-a dat betaserc, giungium 80mg, medrol 16mg, omez(protectie ), apoi am mai cerut si parerea altui medic neurolog, unde mi s-a sugerat sa fac mai multe investigatii cum ar fi :evaluare la Sp. Panduri(prof.Pascu); probe autoimune, VSH, Fibrinogen, Proteina C reactiva, Proteina S, lupus anticoagulant, Ac antiglicoprot. B2, AT III, eventual pct. LCR ? acestea sunt ultimele sugestii primite la ultimul consult neurologic, si abia apoi sa imi dea un tratament ? Ma puteti ajuta cu vre-o sugestie, sunt din bucuresti, am 31 de ani si sunt f speritata. Va multumesc si astept raspunsul d-vostra!
1 comentarii
0
28-04-2010, ora 16:14
Dr. Boia Iulia Cristiana
Pediatrie, Bucureşti
Dr. Boia Iulia Cristiana
Demielinizarea poate fi dată de anumite afecţiuni autoimune- şi atunci tratamentul constă în ceva care să atace aceşti anticorpi care au luat-o razna- ptr asta sunt analizele. Staţi liniştită, veţi primi un diagnostic şi apoi veţi vedea ce este de făcut şi ce tratament de urmat- asta ar fi doar o opţiune, iar medicii încearcă să înlăture posibilele afecţiuni şi să vă dea un tratament corespunzător. Deci nu vă speriati de cantitatea analizelor, se va ajunge la un consens şi o acţiune terapeutică până la urmă
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.