zona zoster - un tratament rapid...

16-09-2009
basescu
Nu este medic/terapeut
basescu
buna ziua
am fost diagnosticat cu zona zoster zilele trecute. fac tratament cu acyclovir 5 pastile pe zi si paracetamol. cand m-am prezentat la medic acesta mi-a spus ceva si de o crema care face ca bubutele sa treaca mai repede dar pe reteta nu e trecut decat acyclovir si paracetamol si eu acum nu ma mai pot duce inapoi la cabinet fiinca bubitele dor ff rau. imi puteti spune daca este sau nu vreo crema sau solutie pt vindecarea mai rapida a bubitelor?

am 25 ani, din cate am citit pe internet zona zoster apare la peresoane trecute de 50 ani, la persoane cu sistemul imunitar slabit. daca am facut zona zoster inseamna automat ca am sistemul imunitar slabit?
6 comentarii
0
16-09-2009, ora 15:02
cristina2002
Nu este medic/terapeut
cristina2002
Buna, intr-adevar zona zoster apare atunci cand sistemul imunitar este slabit, adica oboseala, stres - orice poate determina slabirea lui. n-ar fi rau ca prin oct. sa iei niste vitamine. Cat despre crema aceea, este vorba de Zovyrax - este scumpa, dar foarte buna.
Sanatate!
0
16-09-2009, ora 15:39
basescu
Nu este medic/terapeut
basescu
daca fac tratament cu acyclovir pastile pot sa ma dau pe bubite si cu zovirax? citeam prospectul inainte si scrie ca contine 5% aciclovir
0
16-09-2009, ora 21:13
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Oftalmologie, Bucuresti
Dr. Alina Maria Bălţăţeanu
Aparitia zonei zoster este favorizata de scaderea imunitatii; si o IACRS scade imunitatea, poate fi vorba si despre o alta infectie sau alta afectiune; Da, poti folosi si Zovirax crema de 3 ori pe zi, 10 zile, impreuna cu tabletele de Aciclovir; iti mai recomand Vitamina C 1 g- 1 cpr pe zi, 10 zile, un regim alimentar bogat in fructe si legume proaspete, ceai cu Echinaceea, miere, propolis; numai bine
0
07-07-2011, ora 01:16
alex1987
Nu este medic/terapeut
alex1987
Buna seara... am si eu o intrebare... De cateva zile am fost diagnosticat cu zona zoster sub piept si in spate pe partea dreapta... Urmez tratament cu zovirax pastile 1 la 4 ore si crema aplicata peste bubite. Sunt foarte speriat ca am citit pe net ca este o boala asociata in SIDA :(... Sunt foarte disperat ca anul trecut am luat de pe strand sau contact sexual si negi genitali si moluscum dar nu am forma grava. Va rog spuneti-mi daca are vreo legatura cu SIDA... :( Am 24 de ani si sunt disperat
0
01-10-2014, ora 00:55
aleben
Nu este medic/terapeut
aleben
Buna ziua mama mea a fost diagnosticata cu zona zoster in aprilie 2013.
Boala sa manifestat pe zona dorsala intre coapsa si coaste intinginduse pina la ombilic.La inceputul boli a avut dureri foarte foarte mari urla de durere si nu este o femeie care se plinge de orice.
Eruptia a trecut dar si pina in ziua de astazi(septembrie 2014) durerile persista chiar daca nu au aceiasi intensitate dar sint foarte incomode.
Medicul neurolog i-a spus ca sa transformat intro nevralgie subcutanata.
Intrebarea mea este daca exista o solutie ori tratament.
Mama are 76 si a facut tot felul de tratamente momentan ea lirica de 75 mg si carbamezapina lph 200 mg.

Va multumesc
0
11-06-2016, ora 17:13
korgdinacord
Nu este medic/terapeut
korgdinacord
cum se simte mama d.voastra acum?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: