zona zoster si ptr.ORL (cu urechea stanga nu aud)

03-12-2009
florydiana2007
Nu este medic/terapeut
florydiana2007
Am fost racita, am suflat nasul dupa care am auzit trosc, mai tarziu nu am mai auzit cu urechea stanga.Am fost la dc la Coltea, am urmat un tratament, pe care recunosc nu la-m tinut pe tot.DUPA PATRU zile, de tratament, au urmat mancarimile, , pe care am aflat mai tarziu ca este zona zoster.NU am fost la dc imediat, am dat cu alifie echinaceea, am vazut ca nu trece, atunci m-am dus.Acum urmez un tratament ptr.aceasta boala.INTREBARE;CARE este cauza sigura a acestuia, sotul meu are psoriazis, (sa fii luat de la el?), care este durata de tratament?si de ce este aceasta mancarime in continiuu? MS FRUMOS.CU RESPECT FLORYDIANA2007
10 comentarii
0
03-12-2009, ora 12:06
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Herpesul Zoster este o boala infecto-contagioasa, determinata de virusul varicelo-zosterian, acelasi virus care provoaca varicela. Afectiunea se caracterizeaza prin inflamatia unuia sau mai multor ganglioni si a radacinilor nervoase senzitive respective, iar clinic printr-o eruptie eritematoveziculoasa, insotita de dureri vii.Acest virus odata instalat in organism ramane latent si se poate reactiva oricand.Nu are nici o legatura cu afectiunea sotului dumneavoastra.

Multa sanatate!
0
03-12-2009, ora 14:54
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
De unde sunteti sigura ca este vorba de zona zoster??Cine v-a pus acest diagnostic?Medicul dermatolog?
0
03-12-2009, ora 19:18
florydiana2007
Nu este medic/terapeut
florydiana2007
Da, medicul de familie generalist.IMI este afectat spatele, nu pot dormi pe spate, dupa ce dau cu crema si iau pastile 2 de 5 ori pe zi, sa, ma apuca o mancarime infernala.INTREB ;o poate lua si fata mea de 9 luni si 10 zile?
se transmite?
MULTUMESC FRUMOS
0
03-12-2009, ora 22:58
cristina_mec
Identitate neconfirmată
cristina_mec
Da si fica dumneavoastra se poate infecta numai ca la ea fiind prima infectie sar manifesta diferit, nu ar fi durerea prezenta si eruptile nu ar fi pe traiectul unor nervi ca in cazul dumneavoastra ci generalizata, nu este o afectiune foarte graba si trece de la sine.

Multa sanatate !
0
04-12-2009, ora 00:50
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
florydiana2007, eu zic sa mergeti la un medic dermatolog bun, pentru ca nu putine au fost cazurile cand medicii au facut erori in diagnosticarea unei afectiuni!Aveti si dureri in zonele acelea sau doar mancarimile acelea groaznice?
0
04-12-2009, ora 11:24
florydiana2007
Nu este medic/terapeut
florydiana2007
Am durerii la coloana(de la piept in jos), doar la inceput, iar acum nu ma mai doare asa tare, sunt suportabile.CE ma doare este ca in momentul cand aplic crema incep mancarimile ingrozitoare, plang de usturime.IMI puteti recomanda un dermatolog bun?Adica sa imi spuna exact ce este cu mine?Va ms anticipat.
0
06-12-2009, ora 12:31
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Sunteti din Bucuresti?
0
06-12-2009, ora 17:55
florydiana2007
Nu este medic/terapeut
florydiana2007
Da, din sector3(ozana).
0
07-12-2009, ora 18:56
Jaquelinne
Nu este medic/terapeut
Jaquelinne
Va pot recomanda o doamna dr dermatolog daca doriti, Chebac Ioana este numele dansei si o gasiti la spitalul Colentina.
0
12-12-2009, ora 13:22
florydiana2007
Nu este medic/terapeut
florydiana2007
Ms frumos
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.