Umflatura de marimea unei cirese in zona genitala

08-09-2012
fyfi
Nu este medic/terapeut
fyfi
buna ziua,
o intrebare am si eu, in urma cu ceva zile, m-am spalat in interiorul vaginului, am simtit cam la 2 cm o umflatura de marimea unei cirese, ar putea fi colul sau o alta problema ?Astept un raspuns, va multumesc anticipat.
.
6 comentarii
0
08-09-2012, ora 22:13
Dr. Dimitrios Harsisis
Obstetrica-ginecologie, Cipru
Dr. Dimitrios Harsisis
Salut,

- Colul uterin este o eventuala umflatura care poate fi palpata. Pacientul tipic este o femeie in varsta, cu cateva nasteri vaginale la activ, care atunci cand tuseste sau face efort fizic simte fie vezica urinara fie uterul coborand in vagin.
- O alta cauza de "umflatura palpabila" in general la intrarea in vagin, la nivelul labiilor mici (fie in stanga fie in dreapta), poate fi un chist de glanda Bartholin. Aceste sunt niste glande care au un rol in lubrefierea zonei genitale. Cand orificiul de evacuare a glandei se blocheaza, se formeaza un chist (o umflatura cu forma ovoidala, care la palpare are consistenta medie). Atunci cand acest chist se suprainfecteaza, apar dureri, febra, uneori frisoane roseata si tumefierea accentuata a zonei.
- O alta cauza de umflatura, de data asta pe peretele anterior al vaginului, sub orificiul uretral poate fi un chist de glanda Skene.
- La femeile care au cel putin o nastere vaginala la activ, la nivelul peretelui posterior alll vaginului plate apare un asa zis " chist de incluziune".

Concluzia: Nimeni nu te poate diagnostica prin internet. Trebuie sa te consulte un ginecolog.

Toate cele bune!
0
09-09-2012, ora 07:31
fyfi
Nu este medic/terapeut
fyfi
Va multumesc pentru raspuns
0
09-09-2012, ora 08:24
fyfi
Nu este medic/terapeut
fyfi
Mai am o intrebare pana ajung la un medic sa ma vada, daca as avea o infectie sau un chist cum spune.ti dumneavoastra la analizele de sange ar putea iesi ceva in neregula ? Am facut de curand unele analize de sange, homoleucograma completa, vsh si altele dar toate in valori normale.Cu multumiri.
0
09-09-2012, ora 08:24
fyfi
Nu este medic/terapeut
fyfi
Mai am o intrebare pana ajung la un medic sa ma vada, daca as avea o infectie sau un chist cum spune.ti dumneavoastra la analizele de sange ar putea iesi ceva in neregula ? Am facut de curand unele analize de sange, homoleucograma completa, vsh si altele dar toate in valori normale.Cu multumiri.
0
10-09-2012, ora 13:33
Dr. Dimitrios Harsisis
Obstetrica-ginecologie, Cipru
Dr. Dimitrios Harsisis
Diagnosticul il poate pune doar examenul fizic si nu hemoleucograma sau orice alta analiza.

Numai bine.
0
01-10-2012, ora 16:01
mamama
Nu este medic/terapeut
mamama
buna ziua.am si eu asa o problema...de ceva timp am niste bubite rosii in zona pubiana sunt ca niste cosulete cu cap alb, sau fara.am mincarimi, disconfort...ce poate sa fie..am renuntat la sapun intim..fac spalaturi cu romanita.dar nu imi trec...am procurat o crema special pentru iritatii.ma dau a 3 zi si nu prea vad rezultat.va rog un sfat pin ajung la medic...multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.