zgomote articulare regiunea cervicala

12-10-2012
Cyn
Nu este medic/terapeut
Cyn
De aproximativ o luna prezint constant zgomote/pocnituri in regiunea cervicala, la miscarea capului in dreapta/stanga.Initial pocniturile aveau un caracter fin, le percepeam ca 'zgomote' de intensitate redusa, dar de azi s-au accentuat (pot fi percepute si de persoanele din jur) si sunt multiple (2-3 pocnituri la fiecare miscare laterala)
Nu am dureri, ameteli si nici un alt simptom.
Voi merge luni la radiografie, dar as vrea sa-mi fac o idee despre ce-ar putea fi.
Ma gandeam la spondiloza cervicala, dar am 24 ani si dupa cum ziceam, zgomotele articulare nu sunt acompaniate de nimic altceva.

Multumesc anticipat!
5 comentarii
0
03-01-2013, ora 03:42
Ioana-Gabriela
Nu este medic/terapeut
Ioana-Gabriela
Am simptome asemanatoare cu ale dumneavoastra care au aparut in urma unei cazaturi (am cazut alaltaieri). Va rog sa-mi spuneti care este diagonosticul dumneavoastra. Intentionez sa fac maine un RMN la cap si zona cervicala, dar m-am cam panicat si am inceput sa caut raspunsuri pe internet. Va multumesc anticipat pentru raspuns!
0
03-01-2013, ora 09:49
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Este cu desavarsire imposibil de a elabora un asemenea diagnostic fara o minima examinare clinica directa din partea unui neurochirurg.
Nu este util un RMN fara examinare clinica prealabila la neurochirurg.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg Ante-picior
0
02-02-2016, ora 00:52
Milimiki
Nu este medic/terapeut
Milimiki
Hei.eu am 13 ani si da am aceasta problema am fost la fizioterapie si am descoperit ca e problema si de la coloana, nu e chiar asa dreapta precum credeam.am facut 1 sau 2 luni fizioterapie si dupa gata...(era prin iulie)si acum suna si mai tare.
Nu stiu ce sa zic de tine.
0
23-02-2019, ora 22:52
LiviuCosta
Nu este medic/terapeut
LiviuCosta
Bună ziua! Am 13 ani si imi pocneste ceva in cap de doua 4 luni de când mi-a cazut un coleg pe cap. Am fost la medic am facut RMN dar nu au vazut nimic, am purtat guler cervical (facut de ei din carton si pansament) l-am purat 2 sap. dar a ramas la fel sau chiar mai rau, am început sa ma sperii. Ce a-ți crede ca ar fi? Sper sa nu fie vorba de vreo interventie chirurgicala!!
0
24-02-2019, ora 09:46
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua,
Doar neurochirurgul va poate raspunde, in urma unei examinari clinice.
Cu stima,
Marius Uscatu
Chirurg ante-picior
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.