yasmin si chistul ovarian

28-11-2010
liviu53
Nu este medic/terapeut
liviu53
Cum pot sa iau "yasmin", prescris de medic, pentru un chist ovarian functional, de 4 cm, in conditiile in care nu mi-a venit ciclul? Mentionez ca am 46 ani, probabil cu inceput de probleme de menopauza. Pe prospectul medicamentului scrie ca acesta se ia din prima zi de ciclu. Va multumesc mult.
2 comentarii
0
30-11-2010, ora 18:03
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
In aceste conditii nu se mai tine cont de menstruatie.incepi sa iei pur si simplu, din oricare zi doresti.
0
02-12-2010, ora 21:10
ADA2010
Nu este medic/terapeut
ADA2010
am si eu o problema de ovare...aveam un chist de 1.5 cm pe ovar drept si vreo 3 mici pe cel stang. mi s-au descoperit in august aveam jena si ciclu neregulat si absent in ultima luna.. la 3 sapt cel mare crescuse la 2.5 iar la doua luni dupa masura 2.7, am inceput sa iau anticonceptionale pt 3 luni ( deso30). ginecologu mi-a spus sa revin dupa 6 luni dupa ce opresc pilulele in cazul in care vreau dar nu reusesc sa raman insarcinata.si ca nu se ating de chisturi mai mici de 5 cm. ce parere aveti? credeti ca am vreo sansa sa raman insarcinata si asta sa fie fara risc? sau ar fi trebuit sa fiu examinata din nou dupa ce termin pilulele si eventual extirpat chirurgical chistul? am 28 de ani. le multumesc deja celor ce-mi vor raspunde.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.