M-am hotarat sa le iau yasmin in primul rand pt ten

17-01-2011
AlexandraPopa
Nu este medic/terapeut
AlexandraPopa
am 19 ani si am 9 zile de cand am inceput sa iau ac yasmin. m-am hotarat sa le iau in primul rand pt ten (aveam niste cosuri ici-colo) la recomandarea dermatologului si apoi si din cauza ciclului menstrual (care pt prima data in viata mea mi-a intarziat 5 zile -mi s-a mai int sa intrarzie, dar niciodata asa mult timp) pt a-l regla. problema este ca de cand le iau au inceput sa imi apara pe fata niste cosuri foarte urate, inflamate si unele chiar durereroase si nu pricep de ce. ac ar trebui sa ajute tenul + nici acum dupa 9 zile nu mi s-a terminat ciclul, inca mai sangerez(putin, de cul rosu-maroniu). oare asta inseamna ca nu mi se potrivesc organismului? va rog as dori un raspuns, problema cu cosurile ma terorizeaza.
12 comentarii
0
17-01-2011, ora 22:59
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Anticoneptionalele pot agrava acneea. Singurul anticonceptional care era folosit in acnee, cu rezultate variabile (uneori bune) era Diane35. In ce priveste "reglarea ciclului", este de observat ca anticonceptionalele nu regleaza ciclul, ci il suprima cu totul. Cand se intrerup, apare o sangerare asemanatoare unei menstruatii, care se numeste sangerare de privatie. De aceea se si dau timp de 21 de zile cu pauza de 7 zile, ca sa aiba impresia femeile ca mai au ciclu.
Prin urmare, singurul avantaj notabil al anticonceptionalelor este cel...anticonceptional. Poate ca ar fi bine, insa, sa gasiti o metoda cu mai putine riscuri pentru sanatate.
0
17-01-2011, ora 23:26
AlexandraPopa
Nu este medic/terapeut
AlexandraPopa
va multumesc pt raspuns. o sa le termin de luat luna asta si dupa aia nu o sa mai continui cu ele. desi stiu ca exista riscul de a-mi deregla menstrautia din nou, e clar ca nu reprezinta o metoda de a-mi imbunatati tenul.
0
17-01-2011, ora 23:44
AlexandraPopa
Nu este medic/terapeut
AlexandraPopa
as mai avea o intrebare: daca totusi le intrerup de maine (si tinand cont ca inca mai am scurgeri menstruale) imi poate intarzia menstruatia sau vine mai repede? e indicat sa ma opresc la mijlocul blisterului sau sa le termin?
va multumesc.
0
18-01-2011, ora 13:18
cristi_rus2000
Nu este medic/terapeut
cristi_rus2000
buna ziua! am 21 de ani si de mai mult de 2 ani iau yasmin. ieri 17 ianuarie am omis administrarea comprimatului cu 15 ore. problema este ca am avut contact sexual iar pastila am luat-o imediat dupa aceea adica am intarziat administrarea cu circa 16 ore. era a 3-a pastila din blister deci in prima saptamana cand riscul este mai mare. tin sa mentionez faptul ca si cu o zi inainte am avut contact sexual. exista sanse mari sa raman insarcinata??? va rog din suflet sa-mi raspundeti pt ca sunt foarte speriata. va multumesc
0
18-01-2011, ora 19:47
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
@AlexandraPopa: ar fi foarte bine sa le intrerupeti, dar nu la mijlocul foliei, ci duceti la capat folia odata inceputa.

@cristi_rus: Sansele unei sarcini sunt foarte mici, avand in vedere ca intarzierea a fost intre 12 si 24 de ore, precum si avand in vedere "vechimea" adminsitrarii tratamentului hormonal. "Foarte mici" inseamna sub 1 %, in orice caz.
0
18-01-2011, ora 19:52
cristi_rus2000
Nu este medic/terapeut
cristi_rus2000
va multumesc anticipat!
0
18-01-2011, ora 20:07
cristi_rus2000
Nu este medic/terapeut
cristi_rus2000
dar daca am omis administrarea comprimatului cu 30 ore? care sunt sansele sa raman insarcinata?
0
18-01-2011, ora 20:57
cristi_rus2000
Nu este medic/terapeut
cristi_rus2000
de obicei eu iau pastila la ora 19 iar a doua zi am intarziat si am luat-o la ora 23. cum se calculeaza orele, de la ultima pastila administrata sau de la ora cand ar fi trebuit sa iau urmatoarea? pt ca la final nu stiu cum se calculeaza. va multumesc
0
19-01-2011, ora 00:32
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
De la ora la care ar fi trebuit sa luati pilula.
0
19-01-2011, ora 18:28
cristi_rus2000
Nu este medic/terapeut
cristi_rus2000
deci am omis administrarea cu 30 ore!!!! in acest caz exista acelasi risc minim de 1% de a ramane insarcinata? va multumesc
0
19-01-2011, ora 20:34
Irina20
Nu este medic/terapeut
Irina20
As vrea daca se poate o parere in legatura cu o problema:
In cat timp se diminueaza efectele dupa Postinor?
0
11-02-2011, ora 13:10
ioanaj
Nu este medic/terapeut
ioanaj
am si eu o problema...

am facut un avort in urma cu 2 zile.doctorul ginecolog care a facut interventia mi-a dat sa iau antibiotic doxicilina 100 mg dar mi-a spus ca a doua zi dupa avort(ieri) pot incepe sa iau yasmin.din cate am inteles daca iau antibiotic iau degeaba si anticonceptionalele?eu in 18 feb plec din tara...pana atunci nu o sa am contact sexual.este posibil sa raman iar insarcinata daca o sa am contact sexual chiar in ziua in care am luat si a 7 pastila de yasmin?

va rog sa imi raspundeti
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
La-Pediatru.ro - Centrul de informare pentru părinți
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic ce vine în sprijinul părinților cu informații complete și documentate științific despre toate aspectele îngrijirii copiilor. În plus vă oferă o listă actualizată de peste 4000 de pediatri cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți. Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Schimbarea metodei contraceptive
  • Influenta alimentatiei asupra dezvoltarii acneei
  • Dereglari hormonale cauzate de anticonceptionale
  • Greseli in administrarea contraceptivelor
  • Contraceptivele orale - avantaje și riscuri
  • Coșurile (acneea)
  • De ce apar coșurile (acneea)?
  • Contraceptivele hormonale pot crește riscul de depresie
  • Contraceptivele hormonale cresc riscul de suicid?
  •