de cam 5 luni am vulvita si nu imi trece cu absolut nimic

23-06-2012
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
De aproape 5 luni am vulvita si nu imi trece cu absolut nimic. Trece si apare din nou la cateva zile.
Folosesc crema TRIDERM, insa nu pare a avea vreun rezultat, am folosit si Mycoheal HC, spalaturi cu ceai de galbenele si coada soricelului, spalaturi cu tantum rosa, ovule CERVUGID si MACMIROR COMPLEX ( desi pe interior nu era nimic in neregula), spalaturi cu bicarbonat.
De asemenea folosesc lenjerie de bumbac si o clatesc de doua ori la masina de spalat, nu folosesc clor ori altceva care sa ma irite.
Am incercat sa nu ma spal cu sapun deloc, ci doar cu geluri speciale pentru zona intima, ori doar cu ceaiuri zile la rand, insa nimic nu pare sa functioneze, ci apare si dispare dupa cum vrea, si tot ceea ce fac nu pare sa ma ajute cu nimic.
Am fost si la 3 medici pana acum, mi s-a spus ca este vulvita, alt medic a spus ca este herpes ( am facut analiza de de sange pentru herpes la recomandarea medicului si a iesit negativa), iar cel de-al treilea medic a spus ca este o alergie la ceva si sa nu imi dau cu nimic si sa depistez acel "ceva".
La analize nu imi iese nimic si nu am mancarimi, nici usturimi, ci doar simt ca e ceva in neregula iar urina o simt fierbinte in zona inrosita, alt discomfort nu simt, insa vulva este rosie iar labiile arata ciudat spre varfuri, parca sunt ingrosate. Partenerul nu prezinta niciun simptom de niciun fel.
Va rog sfatuiti-ma pentru ca am ajuns la culmea disperarii si rabdarii..
Multumesc.
3 comentarii
0
25-06-2012, ora 10:06
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
Obstetrica-ginecologie, Bucuresti
Dr. Clinica Marie Stopes Romania
NU te putem sfatui pana nu te vedem la un control si pana nu ti recomandam analize de efectuat.
0
25-06-2012, ora 12:44
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Da, problema este ca am fost la multe controale pana acum si fara niciun rezultat. Imi fac programare atunci cand este totul este foarte iritat, insa dispare de la o zi la alta, iar cand ajung la medic totul arata aproape normal si nu mi se da niciun tratament.
Am facut anul acesta Papanicolau in mediu lichid, chlamydia, mycoplasma, ureaplasma, Testare HPV ( datorita rezultatului ASC US ) testul de sange care arata daca herpesul este activ in acel moment si toate au iesit negative.
0
30-06-2012, ora 16:58
nikoletaa
Nu este medic/terapeut
nikoletaa
Cand te speli nu folosi sapun, nici gelurile speciale pentru zona intima, doar apa calduta si ceai de pelin.
Incearca sa porti haine care sa nu te jeneze in acea zona. Ai grija sa fii tot timpul cat mai "uscata" acolo si foloseste crema de galbenele.
O analiza de secretie ai facut, sa nu existe o candidoza?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Vulvodinia - ce trebuie să știi
  •