vreau un bebe... nu am avut menstruatie 1 an si cateva luni

21-06-2010
celena 26
Nu este medic/terapeut
celena 26
Buna seara, as dori va rog sa stiu ce inseamna "endometru foarte mic la limita fazei menstruale", ovare polichistice bilatral, uter la limita inferioara a normalului" acesta fiind rezultat dat de doctorul ginecolog la efectuarea unei ecografii...nu am avut menstruatie 1 an si cateva luni am fost la medic mi-a dat analize..le-am efectuat..au iesit bine..mai putin cetosteroizi...mi-a prescris 10 zile pastile Arefam..dupa aceste zile mi-a venit menstruatia..si am inceput cu Melleva 35, dar problema e ca imi curge putin in comparatie cu ce aveam eu.intrebarile mele sunt: sa imi explicati rezultatul dat de doctor si daca e normala menstruatia..avand in vedere ca nu am avut atat timp..si daca se va regla pe viitor?
Multumesc anticipat!
6 comentarii
0
23-06-2010, ora 17:17
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Putinul acesta care curge acum oricum e mai bine decat nimic timp de un an.Ai un uter putin dezvoltat, hipoplazic, dar nu prea este de mirare caci ai ovare polichistice, generatoare de dezechilibre hormonale, ovulatie nu ai avut si ovarele nu au inceput sa lucreze decat stimulate medicamentos cu pilule hormonale contraceptive.Si probabil nici nu ai avut niciodata o sarcina, nici nu ai facut nici un avort.Menstruatia este buna asa cum este, trebuie sa iei pilule cateva luni, cum ti-a spus medicul apoi le intrerupi si incearca sa ramai insarcinata.Mergi la mare anul acesta ; apa de mare, caldura si soarele fac bine uterului mai putin dezvoltat si ovarelor.
0
13-07-2010, ora 22:05
celena 26
Nu este medic/terapeut
celena 26
Buna seara...revin cu ceva probleme...am terminat folia de Melleva 35 vineri 09.07.azi suntem in 13.07..deci au trecut 4 zile si mie nu mi-a venit menstruatia...e normal?...dupa cat timp vine?...pe prospect am vazut ca scrie.."dupa cateva zile".dar daca trec acele 7 zile si nu-mi vine ce fac?...incep alta?..sau merg la medic? Multumesc anticipat!
0
20-07-2010, ora 13:34
vio27
Nu este medic/terapeut
vio27
Buna ziua, dna dr Balcan am si eu nevoie de cateva sfaturi. am 27 ani si un fibrom subseros 2, 7 cm nu imi creeaza probleme. stiu ca tb sa merg la medic sa-i urmaresc evolutia dar pana atunci vorbesc cu dvs forumistii :) imi doresc un bb dar nu stiu daca sa incerc acum sau sa rezolv intai fibromul!? am mai auzit ca se poate duce o sarcina si asa in paralel. as vrea sa stiu si parerea dvs. se poate naste normal sau tb cezariana?in a 11 zi de ciclul am avut contact neprotejat, astept sa vad ce a hotarat Doamne Doamne s-a prins sau nu...Multumesc anticipat!
0
20-07-2010, ora 13:38
serban adriana
Nu este medic/terapeut
serban adriana
buna ziua!am si eu o problema si nu stiu cum sa scap de ea.Pe talpa piciorului imi apar bube cu apa care ma dor foarte tare.Doar daca le sparg cu un varf de ac sterilizat pot merge si nu ma mai doare.As dori sa stiu cum scap de aceste bubite.
Astept raspunsul d-voastra!!!!!
0
27-10-2010, ora 10:52
valeria gry
Nu este medic/terapeut
valeria gry
buna!!! stiu ca nu am asa experienta la capitolul ginecologie., si regret ca nu am invatat anatomia...dar sa va spun sincer nu inteleg de ce u am orgasm in timpul actului cu sotul meu, am 21 de ani si suntem de 2 ani juma casatoriti...am si o durere in timpul actului..nu stiu ce sa mai fac..am fost la dr.si mia zis doar ca am imflamate ovarele, , am facut si testul general, nu stiu cym se cheama...se poate sa ajung la orgasm mai greu? de ce spun asta...pt ca sotul meu ejaculeaza ff repede...nici nu dureaza un minut...ne dorim un bebe si nu reusim...cateodata..cred ca nu pot face copii ca nu sunt capabila...simt ca toti din jurul meu ma preseaza sa fac un copil(parinti, socri, prieteni)toti isi doresc acest lucru, bineinteles ca si eu..dar ce sa fac????????va rog dati-mi o mica atentie si scrieiti ceva sa ma incurajati!!!!!:(
0
01-11-2010, ora 23:58
mamiAle
Nu este medic/terapeut
mamiAle
Draga Valeria, in primul rand relaxeazate si apoi trateaza-ti ovarele. De restul lumii sa nu-ti mai pese atat de mult, daca tu si sotul tau santeti sanatosi, va intelegeti bine, lasa timpul sa hotarasca cand va veni si bebe. Esti inca tanara nu trebuie sa disperi , succes !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: