durere in partea rinichiului stang si i se imfla f tare picioare inclusiv glesnele

12-03-2012
dodika
Nu este medic/terapeut
dodika
buna ziua, ma confrunt cu o problema pe care o are mama mea si la cati medici am fost tot nu sa ameliorat nimic. Tin sa precizez mai inainte ca mama e cardiaca si are si diabet zaharat tip II, e sub tratament si totul era ok pana cand de la un tim a inceput sa se umfle la un capul pieptului sa zic asa(nu cunosc termenii medicali adecvati) cand iese afara incepe sa respire sacadat si cu toate ca e cardiaca inainte nu se intampla asta a fost si la medicul ei cardiac si nu e de la inima, am luat trimitere la interne a facut si ecograf i sa zis ca are ficatul putin umflat i-a prescris un tratament bazat pe fiobilin, a urmat tratamentul si sintomene nu au mai continuat, dupa ce tratamentul sa terminat iarasi au revenit dar de data aceasta insotite de durere in partea rinichiului stang si i se imfla f tare picioare inclusiv glesnele. Acum am zis ca merg din nou cu ea la interne sa vad ce mai zic si de data asta, nu stiu ce si unde sa mai merg pt a rezolva problema daca ma puteti ajuta macar cu un sfat, a-si vrea de la un medic raspuns nu de la oricine pt ca e o problema destul de serioasa.
Mentionez ca toate analizele i-au iesit f bine!
Multumesc frumos, si sper intr-un raspuns!
1 comentarii
0
24-03-2012, ora 09:45
musaraf
Identitate neconfirmată
musaraf
Buna ziua.
Problemele de respiratie si umflarea picioarelor la un pacient cu boala de inima inseamna, de obicei, ca s-a agravat insuficienta cardiaca, si are nevoie de tratament in plus (Digoxin, Spironolactona sau alte medicamente pentru eliminat apa, sau altele) - in general, la cardiologie mai bine decat la interne. Durerea la rinichi poate fi chiar de la rinichi, sau de la coloana, este greu de zis de la distanta. Daca are o ecografie facuta de curand, nu merita repetata - se vad cumva pietre sau nisip in stanga?. Multa sanatate!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.