vreau sa stiu se poate vindeca sau nu acest cheag de sange?

11-02-2008
hanty
Nu este medic/terapeut
hanty
pe vreau sa stiu se poate vindeca sau nu acest cheag de sange?nu e pe creier!!!mi sa recomandat un tratament.dupa acest tratament se poate vindeca?
1 comentarii
0
12-02-2008, ora 00:00
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
Banuiesc ca e vorba de un cheag de sange care a blocat o artera.

In acest pot apare urmatoarele situatii:
1. partea de creier care in mod normal era hranita de sangele adus prin artera respectiva nu mai este hranit si moare.
In cazul in care acest teritoriu este mic, partile de creier din jurul zonei afectate preiau functia creierului distrus si functiile pacientului devin normale practic omul nici nu stie ca are o zona de creier distrusa.

2. in a doua situatie desi un cheag de sange blocheaza (astupa) o artera, arterele din jur pot hrani partea de creier hranita de artera blocata si iar functiile pacientului devin normale
Ambele situatii de mai sus apar in asa zisa recuperare post AVC.

3. In cazul in care nici una din situatiile de mai sus nu apar, atunci pacientul poate avea un deficit neurologic vizibil (hemipareza, afazie, pareza, plegii, cecitate etc.

Asadar dupa aparitia unui cheag de sange intr-o artera important e ca:
1. sa se previna reaparitia unui alt cheag cu alte cuvinte sa se inlature cauza care a determinat aparitia primului cheag
2. sa se incerce recuperarea neurologica fie prin stimularea creierului adiacent sa preia functiile partii de creier distrus, fie prin dezvoltarea unei circulatii asa zise colaterale.

Intrebarea dumneavoastra daca se poate trata cheagul este urmatoarea:
da in primele ore pana la o zi cheagul poate fi distrus si artera eliberata, insa deobicei interventia se face mai tarziu de o zi si in acest caz nu raman decat cele doua variante expuse mai sus.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.