vreau sa slabesc

13-02-2012
mymyionela
Nu este medic/terapeut
mymyionela
Buna am 21 de ani vreo 68 de kg si 1.47 as vrea slabesc am o burtika ziki k is gravida..GRUPA SANGUINA O1 ATI PUTEA SAMI DATI UNSFAT MENTIONEZ K NU FAC MISCARE NU AM SERVICI mam casatorit de 2 ani si mam cde attuncea mam ingrasat putin dar chiar daca esti casatorita o femeie merey trebe ssa arete perfect cn miar putea da dietea experimentata de eii Va milttumesc din suflet ast rsp vostru
17 comentarii
1
13-02-2012, ora 17:43
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Scuza-ma ca nu ma pot abtine, dar SCRII, TE EXPRIMI INGROZITOR!!!!!!!!!!!!!!!!
Tu nu recitesti ce scrii? Nu se intelege nimic, zici ca n-ai nici doua clase, , , Fii mai atenta, tu ai de pierdut.

Cat despre slabit, daca nu faci miscare, ORICE dieta ai incerca nu vei slabi.

Numai Bine!
1
13-02-2012, ora 19:49
Mytzza97
Nu este medic/terapeut
Mytzza97
Are dreptate, pe langa dieta trebuie sa faci si miscare daca nu, dupa ce ai slabit si te lasi de regim te vei ingrasa mai tare decat erai inainte, zic din propria experienta, acum merg la sala de vreo 5 luni si manc de toate si nu ma ingras... dar nici asa nu este bn, o data cu sala trebuie sa urmezi si o dieta zilnica :P
0
13-02-2012, ora 23:02
otilia107
Nu este medic/terapeut
otilia107
Buna!
In primul rand nu trebuie sa te astepti la rezultate imediate in urma unei cure de slabire.
Trebuie sa mananci de 3 ori pe zi cu o gustare de fructe intre mesele principale. Dimineata un fruct, iaurt si ceai, la pranz supa ori ciorba de pui, curcan ( carne slaba), iar seara friptura de ce vrei tu cu salata. Intre mese consuma fructe gen mere, piersici, portocale, mandarine, grapefruit. Ceaiul ori cafeaua sa le bei neindulcite. Sport de 3, 4 ori pe saptamana cate 60 de minute, de preferabil dupa micul dejun daca e posibil. Dimineata se ard grasimile cel mai bine. Painea este exclusa din meniu, in cel mai bun caz mananci o felie de fibropan dimineata la micul dejun, si atat.
Daca vei tine acest regim vei slabi in doua luni cel putin 10 kg.
Dulciurile sunt strict interzise.
ps: poti manca si cateva nuci zilnic ( 5 de exemplu)
0
15-02-2012, ora 00:11
rithaa
Nu este medic/terapeut
rithaa
Uite o dieta rezonabila pentru scaderea greutatii corporale:
a) micul dejun
1 felie paine integrala+1 bucatica de branza light( cat o cutie de chibrituri)+1 ceai( fara zahar), un fruct intre mese
b)pranz
2 felii paine integrala+o salata fara ulei +o conserva de ton light, un fruct intre mese
c)cina
50 gr carne de pui sau curcan, 1 bucatica branza light, putina mazare, sau salata fara ulei si un fruct
Se consuma minim 1 litru apa zilnic si se bea 4-5 ceaiuri.si desigur putina miscare!
Respectand aceasta dieta cu strictete poti slabi aprox 5 kg lunar, dupa ce ajungi la greutatea ideala fii sigura ca reusesti sa o mentii!
Atentie:dupa ora 19 nu mai consumati nimic!

mult succes!
0
15-02-2012, ora 04:47
mymyionela
Nu este medic/terapeut
mymyionela
MERSY muult ritha de dieta tu ai slabit cu acest reegim?? Ce as putea manca in loc de ton ca nu pot manca de fel peste MSY DE DIETA AM SA TE TIN LA CURENT K OSA O INCERC TE PUP
0
15-02-2012, ora 12:34
mymyionela
Nu este medic/terapeut
mymyionela
Chiar azi plec la cumparaturi sa iau aceste si am sa incerc da rcum ar veni pita intergrala pe franceza sper sa gasesc k sunt in belgia si dupa o luna osa iti scriu ce am rezolvat ok iti multumesc mult de dieta pup o zi frumoasa
0
22-02-2012, ora 23:39
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Incearca sa te duci din cand in cand si la alergat! Sportul face bine si la sanatate si o sa te ajute sa dai jos si din burtica.
P.s. Daca inainte mancai mult mai mult fata de ce ti-au recomandat fetele de mai sus, iti recomand sa nu treci direct la un meniu mult mai sarac fata de inainte, incearca sa o faci treptat.
Incearca sa elimini din meniu: dulciurile, sucurile acidulate, carbohidratii( orez, cartofi, mazare, paste, etc).
Iti recomand ca micul dejun sa fie cat de cat consistent ca sa ai forta pe parcursul zilei.
Bafta!
0
23-02-2012, ora 03:22
mymyionela
Nu este medic/terapeut
mymyionela
Va multumesc frumos de sfaturi dieta miam facuto dupa cum urmeaza:
mic dejun: un iaurt light cu o felie paine neagra
pranz:carnati de pui o sala rosi si castraveti o felie paine neagra si uneori supa de leggume
cina; carne de curcan cu morcov fiert
intre mese cate un mar sau kte o mandarina si sport dimineatza vreo 20 MINUTE in rest curat prin cassa SI KTEODATA MERS PE JOS LA CUMPARATURI IN LOK DE BUS ce ziketi mersu pe scari e rentabil am 16 etaje aicea la bloc mam gandit sa urcsi cobor cateodata vreo 5 sau 10 etaje ce ziiceti de dieta mea eu am saincerc si va voi tine la curent
1
23-02-2012, ora 11:23
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Este bun si mersul, da indicat ar fi sa alergi pt a scapa de burtica, mersul pe scari cred ca iti dezvolta mai mult gambele, oricum este f bine ca mergi pe jos in loc de autobuz, trebuie sa faci cat mai multa miscare zilnic!
Daca ai putea sa faci si jogging de 2-3x pe sapt ar fi perfect.

Totusi micul dejun ar trebui sa fie cea mai importanta masa a zilei si tu mananci un iaurt si o felie de paine, de unde iti iei energia pentru intreaga zi?
0
23-02-2012, ora 12:05
mymyionela
Nu este medic/terapeut
mymyionela
mersy de rsp da cam ce ziki sa pap l miku dejun ouae sunt bune fierte sau prajite putin eu ced k fierte
0
23-02-2012, ora 15:21
Baiatu_87
Nu este medic/terapeut
Baiatu_87
Incearca sa nu mai mananci prajeli, deloc!
Nu stiu ce ai mai putea manca dimineata, da mi se pare cam putin ce mananci tu. N-am avut niciodata nevoie sa slabesc asa ca ma pricep mai mult pe partea cealalta, in a lua in greutate, masa musculara si pe domeniul de sport.
Ti-am zis cam ce nu trebuie sa mananci, acum urmeaza sa cauti si tu ce alimente nu ingrasa, da iti ofera energia necesara de a trece ziua cu bine.
0
23-03-2012, ora 09:13
monaserban
Nu este medic/terapeut
monaserban
buna,
si eu am incercat sa slabesc cu sport si am reusit, merg la sala de 2-3 ori pe sapt de 4 luni si la aerobic de o saptamana
nu tin dieta stricta dar am grija ce mananc(ei, uneori mai sar calul dar nu se intampla des si consum fff rar carne), problema e ca imi plac dulciurile si mai scap.
trebuie sa ai rabdare si sa perseverezi, eu am slabit vreo 5 kg si chiar frumos in centimetri tinand cont de faptul ca am 42 de ani aproape...si metabolismul a incetinit
e bine sa slabesti incet, sa nu pui repede la loc si mai important e ca organismul tau sa nu simta acest stres altfel se face ca "ariciul" si "inteapa" adica n o sa raspunda...si te chinui o perioada apoi renunti..
deci..rabdare si perseverenta!
bafta!
0
27-03-2012, ora 14:00
mymyionela
Nu este medic/terapeut
mymyionela
Cine crede in acupunctura PENTRU slabIt??????? a Incercat cieva?? SI ERA MULTUMIT ASTEPT RASPUNS
0
17-04-2012, ora 12:20
ionelasand
Nu este medic/terapeut
ionelasand
Incearca pe langa sport si dieta echilibrata si ceaiul verde. Stiu ca sunt iste mituri false despre el, dar este foarte bune. Regleaza digestia si nu te simti niciodata imbalonata. Ideea este sa alegi unul de calitate nu de 15 lei. Eu il folosesc -* si ma simt foarte bine.


(*modificat de admin)
0
04-07-2012, ora 17:57
C-Bianca
Nu este medic/terapeut
C-Bianca
Buna, si iti doresc succes in drumul tau spre slabire si atingerea imaginii pe care o doresti!Incepe prin dieta in primul rand, si in al doilea rand sfatul meu este sa faci miscare, dar miscare de calitate, nu sa te omori la sala si cand ajungi acasa sa mananci mult pentru ca ai nevoie de resurse pentru a iti intretine corpul.Slabeste inteligent.Eu am avut norocul sa merg la o sala care foloseste electrostimularea, asta dupa ce am incercat mii de diete si sport (cate 2 ore pe zi ).Se numeste Body Time si gasiti informatii pe http://www.body-time.ro. Eu fac de ceva timp si pe langa faptul ca am vazut rezultate, le-am si simtit. Am antrenor personal, mi s-au oferit sfaturi, retete si suplimente alimentare. Fac doar 20 de minute pe saptamana si m-am gandit sa iti recomand pentru ca am vazut ca esti maritata si deci ocupata. Suna putin 20 de minute dar antrenamentul este intens si lucreaza toate grupele musculare. Eu sunt foarte incantata si toata lumea care a venit a spus acelasi lucru. Totul pleaca de la tine, iti urez succes si sper sa reusesti.
0
06-07-2012, ora 01:32
denniks
Nu este medic/terapeut
denniks
Multi ori nu stiu despre ce vorbesc ori isi fac reclama :D... asa ca imi dau si eu cu parerea, fiind convins de cele spuse si cel mai important, aplicate pe mine :P.
Ca sa slabesti e foarte simplu. Nu exista antrenamente minune, nu exista doar 20 de minute pe saptamana cum zicea unu mai sus :)) sau prin acupunctura :))) asta mi s'a parut cel mai comic... mai simplu spus nu exista scurtaturi. Daca vrei sa slabesti vreau sa spun ca va dura mult timp, binenteles in functie de cat de mult vrei sa slabesti. Tine minte, cel mai sanatos este sa slabesti in jur de 2 kg pe luna, nu mai mult. Slabitul nu se face prin infometare!!!!!!!!!! Oricine va incerca dieta propusa de ritha va avea mari probleme de sanatate!!
In primul rand recomand sa citesti literatura de specialitate, tot ce prinzi... cauti cu sfantul google si citesti tot ce poti incercand diferite cuvinte in casuta de cautare. Nu tot ce vei citi va fi adevarat, dar presupunem ca iti dai seama de ce e adevarat si ce nu. Va fi greu sa slabesti daca esti genul care renunta usor cand da de greu, vei avea nevoie de multa determinare si daruire. E foarte usor sa ne uitam la un serial sau un film... sa facem sport este de 100 de ori mai greu.
Pe scurt, pentru a slabi (sanatos) trebuie sa faci doua lucruri: sport si o dieta cat mai adecvata. Prin sport ma refer la alergat, fitness, tras de greutati. Cand zic dieta, nu ma refer la un anumit program de mancat cum ar vrea majoritatea sa crezi, pentru ca la urma urmei slabitul este o afacere de milioane de dolari. Cel mai bine ar fi sa renunti la prajeli in primul rand; fara cartofi prajiti, fara oua prajite... cam fara nimic prajit. Cartofii pot fi mancati fierti, ouale pot fi mancate fierte... cum ziceam, e usor sa slabesti dar e greu sa iti misti curu ala gras. Anul trecut mi'a pus cineva o intrebare si de atunci mi'a ramas intiparita in minte: 'Ce scuza ai putea sa ai de arati asa?'... pot zice ca mi'a dat determinarea de care aveam nevoi.
Si totusi, ceva ce multi au cam uitat sa faca, indiferent de varsta... folositi'va naibii creierul, ganditi, nu mai stati ca gastele... cautati, cercetati si puneti mana si munciti daca vreti sa ajungeti undeva!... apropo... tu ce scuza ai de arati asa?
0
21-02-2017, ora 17:19
mariteo17
Nu este medic/terapeut
mariteo17
Dieta Rina ai incercat? dar, de acord că nici o dietă nu funcționează fără sport.Sportul e "parte" din dietă.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.