vreau sa slabesc

18-08-2010
Adytza91
Nu este medic/terapeut
Adytza91
Buna ziua.
Am 18 ani, 65 de kilograme si inaltimea de 1.62 cm si am incercat numeroase diete ca sa slabesc dar se pare ca fara rezultat.
Din pacate nu am bani sa merg la un nutritionist si as avea nevoie de un sfat pentru a slabi.Fac sport zilnic si nu mananc foarte mult.As vrea sa slabesc macar 10 kilograme cine are vreun sfat pentru mine sau vreo dieta cer ajutor...
10 comentarii
0
18-08-2010, ora 10:09
sibelle
Nu este medic/terapeut
sibelle
te poti duce la cel mai apropiat plafar...sa pui intrebari despre astfel de produse. cel putin sunt naturale sau aproape. daca nu vezi singura cum iti reactioneaza organismul dak mananci fructe si legume apoi carne de pui...si alternezi...eu sunt sigura ca vei reusi dak ai atata vointa!
0
18-08-2010, ora 10:24
Adytza91
Nu este medic/terapeut
Adytza91
multumesc pentru sfat...am cumparat acum 2 ani ceaiuri de la plafar care avea rolul de a te face sa urinezi si astfel sa elimini lichidele nefolositoare si grasimile din corp si sa slabesti...o prostie din punctul meu de vedere pentru ca am baut aproape 3 luni si inafara de faptul ca urinam atat de des incat incepuse sa ma doara nu a avut alt efect...
0
18-08-2010, ora 12:19
dana1225
Nu este medic/terapeut
dana1225
sunteti sigure ca vreti sa slabiti?, pentru ca daca nu sunteti hotarate, va faceti mai mult rau decat bine. am sa va spun cum am slabit eu peste 40 de kg.
0
18-08-2010, ora 12:50
dana1225
Nu este medic/terapeut
dana1225
am inceput prin a ma ruga la dumnezeu sa ma tina tare pentru ca e o lupta de durata, apoi am facut biletele cu tot felul de mesaje si le-am lipit prin casa si apoi am inceput regimul adica : - am inceput prin a renunta sa mananc seara, ultima mea masa era in jurul orei 14 si seara mancam o mana de seminte deoarece simteam ca lesin de foame, am slabit in 3 saptamani 12 kg,
- dupa 1 luna de zile am observat ca organismul meu incepuse sa se obisnuiasca cu noul stil de alimentatie si nu mai slabeam cum vroiam asa ca am renuntat la paine; mancam orice fara paine si ultima masa in jurul orei 14 si semintele ( semintele au rol digestiv).
- dupa alte 3, 4 saptamani am renuntat sa mai mananc prajeli,
- dupa alte 3, 4 saptamani am inceput cu curele de slabire de gen orez fiert, ciorba de varza, cura cu pepene si prune,
am uitat sa va spun ca am inceput cura in februarie cand cantaream 96 kg si in septembrie ajunsesem la 48 si obsedata ce eram grasa desi ajunsesem piele si os, atunci a intervenit mama care ma trezit la realitate si am inceput sa mananc, la inceput mancare fiarta, apoi cu prajeli apoi cu paine, normal ca am mai pus pe mine dar m-am ingrasat pana la 55 kg si asa am ramas.
secretul e sa incepi sa mananci treptat si daca faci abuz sa te corectezi ca sa nu le pui la loc pe toate.
mentionez ca nu am luat nici un fel de pastile de slabit dar am baut ceaiuri ( soc, menta, busuioc, cimbru, amestecate {adica: menta, coada soricelului, coada calului, macese, papadie, tei }) ajunsesem de beam 6 litri de lichide si nu ca vrioam eu ci ca-mi cerea organismul.
de punctat faptul ca seara faceam 30 minute gimnastica cu exercitii simple: genoflexiuni, adomene, mersul titicului, sarit coarda, si cand nu aveam chef de gimnastica si nu numai dansam.
impotrant faptul ca nu am ramas cu piei, sanii lasati., chiar am slabit frumos.
recunosc, ca primele saptamani au fost cumplite, statea la 2 noapte in fata frigiderului si plangeam de foame pana oboseam si mergeam la culcare, rezistand cu gandul ca vine dimineata si pot manca.
daca aveti intrebari, va raspund cu mare placere.
am uitat sa va spun ca aveam 21 de ani.
0
18-08-2010, ora 14:14
Adytza91
Nu este medic/terapeut
Adytza91
sunt sigura ca vreau sa slabesc dar nu am gasit pana acum dieta potrivita.mutumesc ca mi-ai impartasit experienta ta...eu mananc normal si beau foarte multe lichide si fac si putin sport dar nu reusesc sa slabesc...
oricum multumesc pentru sfaturi
0
28-09-2010, ora 11:54
Adyna24
Nu este medic/terapeut
Adyna24
Cred ca sunt foarte multe persoane care vor sa slabeasca, dar foarte putine si reusesc cu succes. Oricum, dana1225 cred ca ai avut o vointa de fier si esti de apreciat.
Si eu imi doresc sa slabesc. Am 24 de ani, 1, 60 cm si in acest moment 57 kg. Anul trecut dupa o lunga perioada de administrare de anticonceptionale, din cauza unor probleme de sanatate am renuntat a le mai lua. Intr-o luna am ajuns de la 48 kg (cat aveam de ceva ani incoace) la 55 kg. Treptat am ajuns la 59. In ultimele 3-4 luni am incercat din rasputeri sa revin la greutatea mea normala, dar nu am reusit sa ajung decat la 57 cat am acum si nu mai reusesc sa dau jos. Ambitia mea dispare din cauza lipsei de rezultate. Am intrat in acea perioada si intr-o depresie din cauza kg., din cauza ca a trebuit sa-mi schimb garderoba, cred ca nici acum nu mi-am revenit cu adevarat. Daca aveti un sfat pentru mine, e bine primit.
O zi frumoasa.
0
17-01-2011, ora 15:00
gabi25
Nu este medic/terapeut
gabi25
Eu am slabit 5 kg cu nutrisaveurs. am comandat pe net produsul, de pe site-ul lor, e de fapt un program complet pentru 2 saptamani in care ai toata mancarea asigurata, gata pregatita, trebuie doar sa o incalzesti. Preparatele sunt foarte bune, unde dintre ele chiar exceptionale (vita in vin de exemplu) si este foarte practic! Poti sa le iei cu tine oriunde, si la serviciu fara nicio problema! Plus ca nu a mai trebuit sa gatesc :). Eu am fost foarte multumita, sper sa te ajute si pe tine!
0
18-01-2011, ora 14:08
dana1225
Nu este medic/terapeut
dana1225
cura de slabire; din punctul meu de vedere sunt doua tipuri de organisme si anume unul care in primele zile dai 2, 3 kg. si apoi stagnezi poate chiar si o luna, dar apoi sunt convinsa ca incepeti sa slabiti ( organismul simte ca se intampla ceva cu el si lupta sa se mentina dar daca aveti rabdare el pana la urma renunta), iar a doua categorie este aceea care organismul nu renunta de la bun inceput si deci nu se pierde nici un gram dar eu zic sa nu va pierdeti speranta si sa mergeti mai departe, pentru ca apoi slabiti sigur.
alt factor important, tine de ce mancam, nu recomand nimanui sa tina cura cu., cea mai buna cura este aceea care o spun toti nutritionistii si daca o analizezi putin, ai sa vezi ca nu e drastica, din contra mananci bine, slabesti frumos si sanatos. ( fructe, legume, carne fiarta, fripta, lactate ) si sa nu uitam de apa, pentru cele care au tot timpul senzatia de foame le recomand apa cu lamaie.
si apoi renuntati la tot felul de pastile..., care pot fi nocive pt. organism.
multa ambitie, asta e reteta succesului.
0
07-02-2011, ora 11:53
anca1983
Nu este medic/terapeut
anca1983
Buna ziua,

Am 28 ani, 63 kg si 1, 74 inaltime.Vreau sa slabesc 3 kg.Merg la sala de 1 luna dar pana in prezent nu am reusit sa dau jos nici 100 gr. Am incercat sa ma feresc si de mancaruri nesanatoase gen : prajeli, fast-food..Astept parerile voastre!
0
21-03-2011, ora 08:22
utilizator_97952
Nu este medic/terapeut
utilizator_97952
Sa nu te infometezi prea tare, ai sa ajungi sa nu iti mai trebuiasca mancare deloc, sa fii obsedata de imaginea ta si ai sa dai in anorexie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.