vreau sa scap de toate alunitele | Forumul Medical ROmedic

vreau sa scap de toate alunitele

25-08-2009
gavish
Nu este medic/terapeut
gavish
am ff multe alunite pe spate si nu pot sa stau deloc la soare.. am fost la 2 medici dermatologi in cta (dr. nocivin si inca un domn). dr nocivin mi-a explicat ca pot sa stau doar dupa ora 7 seara... insa pe mine ma deranjeaza mai mult din pct de vedere estetic.trebuie mereu sa fac baie in tricou si mereu trebuie sa stau cu ceva pe mine.as putea sa-mi scot toate alunitele de pe spate si sa urmez un tratament ceva sa nu imi ramana cicatrici vizibile? si daca pot sa-mi scot toate alunitele (sau pe cele cu risc mai mare de transformare in melanom) pot sa stau macar dupa ora 4? sa ma bronzez putin? sau ati auzit daca in strainatate as putea face posibil lucrul acesta ca ma gandesc ca sunt mai evoluati cu medicina decat noi. as urma orice tratament ca sunt dispus sa platesc cat mai mult... numai sa scap de ele..

am vazut un documentar pe discovery cum l-a muscat un sarpe veninos pe unu de abdomen si i-a ramas o cicatrice cat pumnul. nu mai retin exact ce procedeu au folosit medicii dar nu se mai observa cicatricea deloc (am impresia ca au zis ceva de celule stem). vreau sa stiu cea mai buna metoda sa nu raman cu spatele ciopartit.
astept raspuns.
11 comentarii
0
26-08-2009, ora 18:02
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ti-ai pus macar un moment intrebarea ce se va intampla dupa ce iti vei scoate toate alunitele, chiar fara nicio cicatrice ??
Raspuns: iti vor aparea alte alunite !
0
26-08-2009, ora 21:11
gavish
Nu este medic/terapeut
gavish
pai din moment ce mi le scot de ce sa-mi apara altele nu inteleg... imi apar doar daca stau la soare nu? dar daca mi le scot si nu ma expun razelor nu vad de ce ar aparea altele.

si as dori sa stiu ce as putea folosi ce creme ce medicamente sa nu ramana cicatricile mari
0
30-08-2009, ora 16:19
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Parca doreai sa-ti scoti alunitele pentru a putea sta macar de la ora 4 la soare, "sa te bronzezi putin "! Sau nu am inteles eu bine ?
0
31-08-2009, ora 17:02
gavish
Nu este medic/terapeut
gavish
ce e mai important pentru mine este sa stiu daca pot sa mi le scot pe toate fara sa ramana cicatrici vizibile... inainte de a ma opera vreau sa stiu un tratament care aplicat dupa operatie sa-mi vindece aproape complet rana.am adus aminte de crema pe baza de galbenele si de zinc dar nu mi-ati dat nici un raspuns in legatura cu aceste tratamente.. si am mai intrebat daca in afara sunt clinici mai specializare ca la noi.
0
03-09-2009, ora 16:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu am cunostinta de efectele acelor creme, iar din ce stiu eu, nu am auzit ca vreun coleg medic din strainatate sa poata face o operatie fara nicio cicatrice !
0
04-09-2009, ora 19:20
pelosul
Nu este medic/terapeut
pelosul
astazi am fost la spital sa-mi scot o aluna care ma supara mult;chirurgul a folosit laserul dupa o anestezie locala.Analiza dermatologica nu a facut-o spunindu-mi ca nu era cazul, imediat dupa interventie mi-a pus un pansament, oare a procedat corect?Totul s-a petrecut intr-un spital din Reggio Emilia, multumesc anticipat ptr. raspuns
0
05-09-2009, ora 18:48
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Nu, nu a procedat corect daca era o alunita!
0
05-09-2009, ora 21:40
pelosul
Nu este medic/terapeut
pelosul
as dori sa stiu ce riscuri se pot ivi, daca apare ideea unui cancer de piele.In speranta ca se va putea remedia eroarea, intrebarea mea este cum.Va multumesc anticipat
0
07-09-2009, ora 17:58
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Trebuie reintervenit, dar de data aceasta chirurgical.
0
27-10-2010, ora 18:21
Andreea92
Nu este medic/terapeut
Andreea92
am o alunita pe buza..o am de cand eram mica..pana acum nu i-am dat importanta dar am impresia k e cam mare.crede-ti k am nevoie de o interventie medicala?
0
02-11-2010, ora 21:30
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Da.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • AluniÈ›ele
  • Melanomul se dezvoltă mai degrabă din aluniÈ›e noi, decât din cele existente deja
  • AluniÈ›ele È™i petele maronii pot fi înlăturate în siguranță?
  • Legătura dintre numărul de aluniÈ›e È™i cancerul de piele
  • Mit: dacă rupi o aluniță faci cancer - adevărat sau fals?
  • Nev congenital (aluniță din naÈ™tere) de mari dimensiuni - ce trebuie făcut
  • AluniÈ›e cu risc - când e indicat să mergem la dermatolog
  •