vreau sa raman insarcinata

15-10-2009
koryina
Nu este medic/terapeut
koryina
pot ramane insarcinata dak am terminat anticonceptionalele de luat luna asta?mentionez ca am luat karissa 6 luni , insa l-am luat pentru ca nu imi venea ciclu regulat.va rog sa-mi raspunde-ti
2 comentarii
0
15-10-2009, ora 23:35
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Pentru a rămâne însărcinată optim ar fi (cel mai indicat ar fi) să faceţi o pauză de minim 6 luni în care să nu luaţi anticoncepţionale deloc, absolut deloc. În acest interval de timp ar fi bine să faceţi o cură cu vitamine şi minerale şi cel puţin un control la ginecologie; toate aceste "măsuri" trebuiesc luate în vederea excluderii sau minimalizării unor posibile malformaţii ale fetusului (fructele şi legumele să nu vă lipsească din dietă, dar tutunul, cafeaua, ciocolata, alcoolul şi în general abuzurile sau viciile, să vă lipsească cu desăvârşire).

Toate cele bune şi un copil minunat!


Cu deosebit de multă plăcere şi deferenţă,
Mister NICK;)
0
16-10-2009, ora 17:08
nonni
Nu este medic/terapeut
nonni
poti sa faci bb imediat ce ai oprit anticonceptionalele. nu exista contraindicatii. singura observatie este ca e posibil sa nu ramai imediat in prima luna. poate endometrul tau e subtire si sarcina nu se fixeaza imediat.
dar nu e regula. eu am ramas a doua luna dupa intrerupere. am un baietel de 2 ani si 3 luni.

e bine sa faci o vizita la ginecoolog si sa iei acid folic din moemntul in care te decizi sa faci un bb.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul