vreau sa ne impacam

28-01-2011
Byk
Nu este medic/terapeut
Byk
Buna! Am 18 ani si eram pana acum o saptamana intr-o relatie de 2 ani si jumatate, dar una la distanta! In tot timpul acesta ne vedeam odata pe luna si in vacante. Acum suntem despartiti si asta e deja a 3-a oara.iar pasul acesta l-a facut tot el.problema e ca nu stiu de ce.prietenul meu se mandrea mereu cu mine pentru ca toti ii ziceau ca sunt mai frumoasa ca el si era mereu mandru cu mine.la fiecare despartire imi baga aceleasi motive: ba ca nu ma mai iubeste, ba ca nu suntem compatibili, ca nu facem nimic impreuna si chestii de genu asta.ultimele dati cand ne-am despartit s-a intors la mine, ma cauta si mereu regreta.ideea e ca eu cred ca are probleme de comportament pentru ca in familie a avut ctiva membrii schiziofrenici, in special pe mama lui.Acum nu stiu ce s cred.Este bolnav sau nu ma mai iubeste? Se poate sa se duca asa zisa dragoste peste noapte? Acum de o saptamana nu ma mai cauta. Am vorbit cu persoane care ii sunt mereu prin preajma si ele imi spun k nu are alte femei. Pe mine ma obsedeaza gandul asta ca nu mai e cu mine. Imi doresc foarte mult sa se intoarca. Oricat incerc sa imi iau gandul de la el, nu reusesc. Am anxietate, intepaturi la inima si stari emotionale foarte puternice. sunt mereu trista si nu stiu ce sa fac. Am nevoie de liniste deoarece anul acesta va fi unul important pentru mine si pentru profesia pe care o voi urma in viitor! Ce sa fac? Cum l-as putea recupera? Va multumesc!
10 comentarii
0
29-01-2011, ora 01:02
Teodora M.
Nu este medic/terapeut
Teodora M.
Il "recuperezi" pentru ca iti trebuie...Ori, daca iubesti pe cineva cu adevarat, chiar daca doare, iti doresti ca persoana aceea sa fie fericita, chiar fiind cu altcineva sau fara tine. Gandeste-te bine daca e o dorinta impulsiva, de orgoliu, din lipsa altei persoane etc. Parerea mea e ca daca isi dorea sa mai fie cu tine era prezent, chiar "de la distanta". Dar cred ca tu stii deja realitatea, esti o fata matura.
0
29-01-2011, ora 10:38
Byk
Nu este medic/terapeut
Byk
Sincera stiam ca e fericit cu mine.ideea este ca are un anturaj prost de la o vreme.si probabil a fost influientat..sincera m doare foarte tare..si nu duc lipsa altceva decat a lui..
0
03-02-2011, ora 08:57
Psiholog Nicolae Nedea
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Nicolae Nedea
Buna ziua,
spui ca aveati o relatie la distanta, in care va vedeati o data pe luna si ca in ultima vreme el iti cam reprosa asta.In urma acestor probleme traiesti stari de anxietate si esti trista.
Relatiile la distanta nu pot ramane la nesfarsit asa, ele sunt supuse erodarii au nevoie sa treaca la un alt nivel si se pare ca el incearca sa-ti transmita asta.Totusi tu se pare ca nu esti pregatita avad alte prioritati dar sentimentele tale sunt inca puternice fata de el.
De obicei persoanele aflate in astfel de situatii au discutii clarificatoare cu privire la ce simt fiecare si care sunt planurile lor de viitor, astfel incat sa stie fiecare la ce se asteapta de la celalalt.
Este oare timpul sa procedezi si tu asa?
Toate cele bune!
0
03-02-2011, ora 15:50
Byk
Nu este medic/terapeut
Byk
Ideea este ca in urmatoarele aproximativ 5 luni eu voi merge acolo unde se afla el. Deci nu stiu daca neaparata aceasta reprezinta marea problema.
0
06-02-2011, ora 08:51
Psiholog Nicolae Nedea
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Nicolae Nedea
Relatia voastra era una la distanta, va vedeati la o luna, si totul era ok. La un moment dat el ti-a reprosat ca nu faceti nimic impreuna si relatia devenit mai rece, aproape ca v-ati despartit.Te intrebi daca nu procedeaza asa pentru ca a avut in familie persoane schizofrene.Tu inca il mai iubesti si traiesti stari de anxietate, esti trista si alte emotii puternice cu privire la faptul ca v-ati despartit dar totusi o sa mergi acolo unde sta el in curand. Am inteles bine?

Ce vei face cu iubirea voastra in urmatoarele 5 luni?
0
06-02-2011, ora 13:32
Byk
Nu este medic/terapeut
Byk
Da asa este. Voi merge acolo la facultate si asta nu avea legatura cu el cand am hotarat! Dar intr-o vreme mi-a zis ca o sa fie bine daca merg si eu acolo. Si era ok totul. Nu mi-a mai reporsat nimic ca e distanta. cand ne-am despartit mi-a spus ca nu crede ca ma mai iubeste si alte lucruri pe care le-am mai mentionat si sus, cu toate ca in ziua anterioara mi-a spus exact opusu. si acum de vreo 2 zile imi spune ca nu mai vrea relatie la distanta. sincera nu stiu ce sa mai cred. Eu in lunile pana merg la facultate nu mai vreau sa ma implic in alta relatie. Eu inca sper ca o sa se intoarca. Nu stiu cum poate fi posibil peste noapte sa se intample o despartire doar pentru o cearta mica din cauza unor poze. Chiar poate un baiat sa treaca asa repede peste relatie? In 2 saptamani de cand suntem despartiti m-a sunat odata. Am mai fost despartiti de 2 ori, dar atunci ma cauta. Acum nu mai stiu ce sa cred. Nici nu stiu cum sa procedez. Daca intru eu pe el pe chat sau daca il sun va crede ca sunt o disperata si se va indeparta mai tare.
0
07-02-2011, ora 08:21
Psiholog Nicolae Nedea
Psihologie, Bucuresti
Psiholog Nicolae Nedea
Spui ca inainte totul era ok in relatia ta la distanta, si pentru tine si pentru el.
Tu urmeaza sa pleci la facultate acolo unde este si el dar mai este o perioada pana atunci, perioada in care tu nu mai vrei o alta relatie.
Ai dori sa te impaci cu el pana plec, i sa fie ca inainte dar el nu mai vrea asa, iti reproseaza ca nu faceti nimic impreuna si inteleg ca sunt si niste poze la mijloc.El pare ca doreste ceva mai mult ori renunta la tot, tu nu esti pregatita pentru mai mult, vrei ca inainte.El nu cedeaza, vrea mai mult, tie ti-e teama sa-l cauti sa nu pari disperata.
Iubirea este asa, cand e mai mare doare mai tare.
Asta este inconvenientul relatiilor la distanta, nu puteti sa va vedeti ca din intamplare astfel incat sa nu pari disperata.Baietii sunt foarte impresionati de aparitia fetei (adica atunci cand o vede) ceea ce in relatiile la distanta nu se prea intampla.
Iti sugerez sa iti indrepti atentia catre tine sa vezi ce simti fata de el si sa ii transmiti (sa ii spui) si lui... gaseste tu o cale.
...vorbim
Toate cel bune!
0
15-02-2011, ora 00:53
rezolva_problemele
Nu este medic/terapeut
rezolva_problemele
daca a avut schizofrenici in familie, ar fi preferabil sa eviti asa ceva. Doamne fereste te mariti cu el, pui de un copil si te trezesti in cativa ani cu 2 schitofrenici la usa..iti compromiti singura viitorul. Oricum, se vede ca nu prea ai experineta la baieti (barbati). Pripa nu e de bun augur, nici intalnirile "o data pe an". daca vrei o relatie, incearca sa stai impreuna cu persoana iubita mai multa vreme.si abia atunci o sa-ti dai seama daca va potriviti sau nu. Ai mare grija domnisoara!
0
07-03-2011, ora 21:34
laddy
Nu este medic/terapeut
laddy
Total de acord cu rezolva_problemele. Baieti sunt destui, si mai ales la varsta ta. De ce sa te complaci in situatia asta, cand poti sa ai o relatie normala, cu cineva care sa fie in fiecare zi langa tine, sa faceti lucruri obisnuite. Tu nu vezi pt ca nu poti fi obiectiva, dar e clar ca nu te iubeste! Deci...stiu ca-i greu dar.its time to move on!!!! Zau ca nu s-au terminat baietii la el! :)
0
22-04-2011, ora 11:09
Claudia!
Nu este medic/terapeut
Claudia!
Inteleg, tie greu cand te gandesti la faptul ca numai e, numai e al tau..., dar ai mare grija la ce hotarare ai sa iei pe viitor, mai tarziu ai sa regreti sau poate ai sa fi fericita nu se stie dar analizeaza totul asa cum trebuie!
O zi frumoasa!
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul