vreau sa ma las de fumat dar nu stiu cum

11-12-2008
gamalie
Nu este medic/terapeut
gamalie
vreau sa ma las de fumat dar probabil nu am vointa necesara.ami puteti recomanda niste retete naturiste
18 comentarii
0
11-12-2008, ora 18:49
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Nicorette, de la farmacie.
Pun pariu ca nu mai fumezi in viata ta !
Incearca si succes !
Alisia
0
12-12-2008, ora 09:34
ratuska
Nu este medic/terapeut
ratuska
si eu vreau sa ma las de fumat si am incercat sa fumezi ceva tigari de la farmacie pe baza de plante si nimik.alta cale mai este?
0
12-12-2008, ora 11:43
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
draga mea, nu tigari Nicorette ci un fel de drajeuri pe care le folosesti ca si cum ai manca o bomboana mentolata, sa fiu mai, asa, cu bun simt, intelegi nu ?
sau plasture, care se aplica pe mana, c-am pe la cot, e bun si ala.
Ali
0
12-12-2008, ora 16:56
morena1r
Nu este medic/terapeut
morena1r
Ali..aici trebuie sa te contrazic:sotul meu a folosit Nicorette(masticabile)vreo 2 sau 3 luni si pe urma a revenit la fumat:-((
0
12-12-2008, ora 17:54
ali39
Nu este medic/terapeut
ali39
Sal more ! Se poate, nu zic nu, eu vb din pct meu de vedere. Eu le-am folosit acum un an si ceva, 1 luna, si iti spun k de atunci nu mai pot sa suport tigara. Poate k in acelasi timp luam si gel de la aloe si mi-a taiat pofta de tigari. Cert e ca nu mai fumez !
Tu ce mai faci? Esti mai bn ? Cum te mai simti ?
Sa vb la subiectul nostru ! Te astept !
Pup
0
12-12-2008, ora 18:44
ratuska
Nu este medic/terapeut
ratuska
iti multumesc pt sfat am sa incerp si sper sa dea rezultate
azi am reusit umpic sa scap de ele.de la 1 nu am mai fumat.
0
05-03-2009, ora 00:19
StopFumatul.
Nu este medic/terapeut
StopFumatul.
Cel mai sigur mod pentru a renunta la fumat este dorinta sincera si bazata pe o motivatie interioara puternica. Terapiile de substitutie ajuta, dar nu suplinesc dorinta si motivatia.
0
11-04-2009, ora 16:49
baiuem
Nu este medic/terapeut
baiuem
Cateva reguli de baza pentru cei care doresc sa se lase de fumat (am 47 ani si am fumat 32 ani):
1. Pastrati tigarile intr-un spatiu spre care trebuie sa va deplasati in mod special atunci cand doriti sa fumati o tigara (nu le mai tineti asupra dumneavoastra);
2. Fumati tigara fara sa faceti si altceva in timpul acesta;... cu aceste 2 conditii indeplinite in mod constient incercati sa eliminati mecanica gestului.
3. Nu mai fumati in timpul diverselor activitati scurte dar care se repeta zilnic sau periodic (deplasari la un magazin dupa paine sau alte cumparaturi);
4. Toate cele de mai sus insotite de tratament medicamentos;
Incet, incet, veti incepe sa reduceti momentele in care sunteti tentat sa fumati ( personal am avut o regresie continua de la 3 pachete in 2 zile, la 2 pachete in 3 zile, la 1 pachet in 2 zile, la 1 pachet in 3 zile - in 3 saptamani)
5. Incepand cu saptamana a 4 (patra) nu mai cumparati tigari; atunci cand nu mai puteti rabda cereti unui fumator si platiti-o ca sa nu ramaneti dator;... combinand cele de mai sus veti ajunge cam in 4 saptamani sa fumati din ce in ce mai rar (intervale de 3, 4, 5 ore) (personal, in saptamana 4, am fumat 3 zile cate 3 tigari pe zi, 3 zile cate 2 tigari pe zi, iar in a saptea am renuntat de tot);
Cel mai greu este sa amani tigara de dimineata...stiu. Constietizati atunci cand va duceti sa luati o tigara (1), cand fumati o tigara (2), faceti cafeaua, lasati-o pe masa, iesiti afara si fumati si apoi beti cafeaua...Incercati
0
11-04-2009, ora 16:52
baiuem
Nu este medic/terapeut
baiuem
Tocmai am trecut prin toate etapele de mai sus JUST DO IT !!!
0
20-06-2009, ora 13:15
ailama
Nu este medic/terapeut
ailama
Am fumat 20 ani.
Dupa o boala destul de grava ar fi trebuit sa las tigarile pentru o vindecare mai precoce.
Si...le-am lasat din prima zi fara nicio ezitare.
Nici mie nu-mi vine sa cred intrucat am vazut majoritatea bolnavilor fumand in continuare.
Imi este foarte bine fara ele si nici nu ma gandesc sa le reiau vreodata!
Importanta este vointa!
0
08-07-2009, ora 16:33
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Ailama, felicitari! Dumnezeu te-a ajutat sa le lasi deoparte atat de rapid! Esti un caz rar...
0
12-07-2009, ora 12:31
diavolitza
Nu este medic/terapeut
diavolitza
buna.sunt alexandra si as vrea sa imi dati si mie niste sfaturi.parintii mei fumeaza si nu am idee cum sa ii fac sa se lase de fumat.va rog sa ma ajutati.multumesc
0
12-07-2009, ora 14:39
Terapeut Niculae Nicuşor
Medicina naturista, complementara, alternativa
Terapeut Niculae Nicuşor
Buna!

Incearca sa vb cu ei rational si sa-ti faci un fel de portofoliu cu efectele nocive ale fumatului, atat efecte fizice, cat si efecte hai sa le numesc duhovnicesti. Daca nu vei reusi sa-i sensibilizezi.cea mai buna metoda este DUMNEZEU...da cat mai multe acatiste si roaga-te pt parintii tai! Dumnezeu este foarte bun si te va ajute negresit ;)

Numai Bine!
0
28-06-2015, ora 16:08
marinela47
Nu este medic/terapeut
marinela47
Eu am fumat un pachet pe zi si mi am pus in gand ca din clipa aceasta nu mai fumez nici daca mor, eventual o sa mor mai repede daca continuu si a funcţionat fara nicorete care va papa banii cand de fapt remediul garantat e in mintea voastră dragi fumători !Trebuie sa va impuneţi altfel nu veţi reuşi si cand a trecut macar doua saptamâni de la fumat cumpăraţi va ceva ca o rasplata si daca eu am reuşit sunt convinsă ca si voi puteţi !!!multa bafta tuturor !
0
08-07-2015, ora 11:36
camilla1
Nu este medic/terapeut
camilla1
Nicorix ati incercat pentru a renunta la fumat? Am un amic care spune ca l-a ajutat. Eu cred ca cel mai important lucru care poate sa ajute e vointa proprie si nimic altceva.
0
25-02-2016, ora 14:47
corlat
Nu este medic/terapeut
corlat
Vointa de departe e cea mai importanta. Posibil sa ajute unele produse ce se folosesc impotriva fumatului, dar fara motivatie si fara vointa rezultate prea remarcabile nu au cum sa apara.
0
03-03-2016, ora 23:34
melcrutz
Nu este medic/terapeut
melcrutz
Nicorette
0
25-03-2016, ora 08:26
Lindner Ewald-Christian
Nu este medic/terapeut
Lindner Ewald-Christian
Eu nefiind fumător nu pot să te documentez în totalitate, dar ce pot eu să fac este să-ți recomand anumite lucruri :
1.Caută pe librăriile online şi cumpără o carte despre cum să te laşi de fumat
2.Cumpără-ți o țigară electronică şi foloseşte-o în mod regulat
3.Mergi la un medic internist cu competență în Pneumologie, care îți va face o evaluare a stării de sănătate şi te va sfătui ce este de făcut
Îți urez multă sănătate şi voință împotriva viciului !
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Renuntarea la fumat
  • Avantajele renunțării la fumat
  • Luarea în greutate după renunțarea la fumat
  • Țigara electronică – o soluție pentru a renunța la fumat?
  • 1 din 10 supraviețuitori ai cancerului continuă să fumeze după diagnostic
  • O strategie mai bună pentru campaniile antifumat
  • Fumătorii care consumă prea mult sodiu au risc mai mare de artrită reumatoidă
  • Mă voi îngrășa dacă mă las de fumat?
  • Fumătorii sunt de trei ori mai predispuși la durerile cronice
  •