vreau sa ma ingras, nu gasesc haine pe masura mea!

29-01-2008
verra
Nu este medic/terapeut
verra
Acum cateva luni am consultat mai multi medici endocrinologi (3) si s'a constatat k nu am probleme cu glanda tiroida dupa spusele lor, dar am fost sfatuita sa fac acupunctura si nu mi se garanta k va avea vreun efect asupra fizicului meu iar din aceasta cauza nu am urmat acest sfat. Medicul de familie ma incurajeaza spunandu'mi k arat f bine si k nu e nevoie sa ma ingras insa nu sunt de aceeasi parere cu acesta, am 1, 68 intaltime 43 kg si 19 ani, nu mi se pare deloc normal k la varsta mea sa am acasta greutate probabil nici daca eram fotomodel, am incercat mai multe vitaminte, retete si toate alea dar fara niciun rezultat, eu cred k sufar de hipertiroidie alta explicatie nu as avea. V'as ruga sa'mi spune'ti ce sa fac, mi'as dori f mult sa mai pun cateva kg pe mine, ma simt complexata de fizicul meu si mai mult imi gasesc f greu haine pe masura mea, sunt f slaba !!! :( V-as fi recunoscatoare daca as primi ceva sfaturi din partea Dv., Va multumesc
5 comentarii
0
29-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
e adevarat ca ai totusi o greutate sub normal chiar si la virsta de 19 ani totusi o greutate cu 25 de kg sub nr centimetrilor peste 1m.Mai mult ca sigur e un defect metabolic acolo!Chiar daca tiroida inca nu e decompensata ca functie(TS inca normal)tine-o sub control ecografic sau prin dozarea TSH si fT4.Problema e ca indiferent cite vitamine ai lua daca e vinovata tiroida nu rezolvi nimic la prima problema emotionala sau primul stres prelungit dai jos in trei zile cit ai reusit sa pui itr-o luna!Nu te sfatuiesc sa apelezi la anabolizante(medicamente ce determina incetinirea metabolismului si cresterea in greutate)pentru ca sint preparate hormonale si itidau peste cap tot organismul.Daca vrei detalii scrie-mi -*



(*modificat de administrator)
0
29-01-2008, ora 00:00
marinaalina
Identitate neconfirmată
marinaalina
e adevarat ca ai totusi o greutate sub normal chiar si la virsta de 19 ani totusi o greutate cu 25 de kg sub nr centimetrilor peste 1m.Mai mult ca sigur e un defect metabolic acolo!Chiar daca tiroida inca nu e decompensata ca functie(TS inca normal)tine-o sub control ecografic sau prin dozarea TSH si fT4.Problema e ca indiferent cite vitamine ai lua daca e vinovata tiroida nu rezolvi nimic la prima problema emotionala sau primul stres prelungit dai jos in trei zile cit ai reusit sa pui itr-o luna!Nu te sfatuiesc sa apelezi la anabolizante(medicamente ce determina incetinirea metabolismului si cresterea in greutate)pentru ca sint preparate hormonale si itidau peste cap tot organismul.Daca vrei detalii scrie-mi -*


(*modificat de administrator)
0
02-02-2008, ora 00:00
verra
Nu este medic/terapeut
verra
Nu mai are nimeni nicio parere ?? Un doctor.. cineva ?.. Imi doresc enorm sa ma pot ingrasha, macar sa ajung la 50 de kg... nu am pretentii.. doar nevoie de putin ajutor :-s
0
01-07-2008, ora 00:00
andreea.stoia
Nu este medic/terapeut
andreea.stoia
Trebuie sa te vada un nutritionist pe a stabili cauza exacta a problemelor tale si o dieta personalizata, numai asa se poate, serios!!!
0
15-02-2010, ora 13:53
ADN-Dana
Nu este medic/terapeut
ADN-Dana
Buna Verra. Nu stiu ce masuri ai luat intre timp, insa eu iti recomand un medic nutritionist ! Am 34 ani (inaltime 1, 71, greutate 43 kg) si de 10 ani tot incerc sa iau in greutate, nici dupa sarcina nu s-au intamplat minuni.de vina mi s-a spus ca este metabolismul...ma hranesc sanatos insa nu asimilez nimic, daca mai vine cate-o suparare, mai dau jos 1kg. Acum cateva luni, mi-am luat inima-n dinti si am apelat la un medic nutritionist (eu locuiesc in Pitesti), si ceea ce n-am reusit in 10 ani, am reusit intr-o luna: am urmat o dieta personalizata si la sfarsitul primei luni am luat in greutate 2 kg !!!! Ulterior, nu m-am mai tinut de dieta in totalitate. insa acele 2 kg au ramas.Acum intentionez sa reiau dieta, pentru mine a fost extraordinar sa vad cum, efectiv, iau in greutate. Nu stiu in ce masura va functiona si la tine, insa, din descrierea ta, cazurile noastre sunt destul de apropiate. Eu te sfatuiesc sa mergi la un medic nutritionist (eu nu am o situatie materiala stralucita, insa merita efortul, consultatia si dieta personalizata m-au costat 60 RON). Daca te mai pot ajuta si cu alte informatii, poti sa-mi trimiti reply la acest mesaj.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: