voma cu sange

28-10-2008
daniel6
Nu este medic/terapeut
daniel6
buna ziua

aseara un prieten de-al meu a baut cam mult si la un moment dat a vomat...pe langa ce se gaseste de obicei, a aparut si sangele...el spune ca nu are nici o problema (dureri, etc) cu stomacul in general insa, cand bea in exces, vomita sange...inca nu am aflat nimic despre momentele in care vomita iar cauza nu este bautura

care ar putea fi cauza/cauzele ?

e prima persoana care am intalnit-o si care vomita cand bea prea mult alcool iar asta ma face foarte curios sa stiu ce se intampla cu el.cu ocazia asta, as putea sa-i spun ca ar trebui sa vada un doctor in caz ca este ceva grav

multumesc
13 comentarii
0
28-10-2008, ora 18:48
innocent
Nu este medic/terapeut
innocent
sa nu mai bea in exces ;)
0
28-10-2008, ora 21:13
Dr. Markus Sorin
Medicina interna, Sighetu-Marmatiei
Dr. Markus Sorin
Aici avem mai multe ipoteze:
1) Sindromul Malory Weis- o singerare produsa prin modificarea structurii mucoasei la alcoolici
2)Ciroza hepatica pe fondul alcoolismului, cu varice esofagiene
3)Ulcer cu localizare gastrica sau duodenala- ipoteza improbabila deoarece lipsesc durerile(din cele enuntate de Dvs.)
Ptr confirmarea uneia din cele 3 cele mai probabile variante- trebuie facuta obligatoriu Fibrogastroscopie.
0
30-10-2008, ora 14:57
daniel6
Nu este medic/terapeut
daniel6
multumesc de ajutor

o sa incerc sa il trimit la medic :)
0
02-08-2009, ora 14:57
lyliana
Nu este medic/terapeut
lyliana
buna ziua.
am si eu o problema...
prietenul meu, aseara a vomat sange :(
el lucreaza mult, nu prea mananca...
uneori mai si fumeaza, mai bea si cate o cafea...
are dureri de stomac, urineaza des...il doare capu tare...
si astazi se simte la fel de rau...
mentionez ca in luna aprilie si-a facut niste analize, si i s-a spus ca are hepatita B
:(
ati putea sa imi spuneti ceva despre aceste simptome care le are acum ?
va multumesc.
0
05-05-2010, ora 08:25
ela00
Nu este medic/terapeut
ela00
Buna ziua si prietenul meu a vomat in acest weekend sange. Nu bea foarte des, fumeza, iar scuza sa a fost ca nu a mancat in ziua aceea si deaceea s-a iritat stomacul. A fost prima data cand se intampla asa ceva. de obicei nu are probleme cu stomacul si deaceea nu vrea sa mearga la doctor. Poate fi ceva grav, ca sa insist sa consulte un medic ?
0
05-05-2010, ora 18:09
daniel6
Nu este medic/terapeut
daniel6
daca a voma sange nu e ceva grav atunci ce il poate speria pe acel om ?
nu sunt doctor dar nu mi se pare normal sa se intample asta asa ca baga-ti prietenul la pachet si expediaza-l unui doctor
0
05-05-2010, ora 18:12
ela00
Nu este medic/terapeut
ela00
nu stiu ce il poate speria. a scapat de cancer.
0
05-05-2010, ora 18:14
daniel6
Nu este medic/terapeut
daniel6
cred ca trebuia sa spui de la inceput ca prietenul tau a avut cancer. probabil a avut cancer la stomac. nu pot sa spun mai multe pentru ca nu stiu dar informatii despre cancerul la stomat gasesti pe tot netul
0
05-05-2010, ora 18:15
ela00
Nu este medic/terapeut
ela00
leucemie... cancer de sange :) nu are legatura cu ce s-a intamplat acum.
0
24-12-2011, ora 23:59
alexdogg92
Nu este medic/terapeut
alexdogg92
Buna ziua. Am o intrebare. Intro zi am fost foarte obosit, nu am mancat nimic toata ziua. Seara am baut alcool in excess mai ales tuica, devro 3 feluri. INtrun final nu mi sa facut rau, nici greata, nici dureri, dar am bagat degetele pe gat ca sa imi curat stomacu de alcool. Am vomitat de 4 ( provocate de mine). PRimele 3 au fost oke in schimb ultima... a iesit si o substanta rosie care cred sa fie sange deoarece nu am baut vin, nu ma doare nimica, nu mie greata, in schimb uneori ma simt putin balonat. Ma puteti ajuta ? e grav ? :sss. Doresc sa mentionez ca scaunul este foarte bun nu este negru/rosu. pofta de mancare am, nu am slabit, nu am ameteli. De asemenea nu sunt alcoolic, dependent de alcool sau chestii degenu, is om normal in privinta aceasta care mai imbata si el dar nu face o obisnuinta din asta.
0
14-04-2012, ora 22:32
Riko
Nu este medic/terapeut
Riko
sa ma ajute cineva de 2 saptamani nu mananc nimic si intruna vomit de 3 4 ori pe zi si acum 3 zile am vomitat cu sange (doar cateva stropuri) si chiar azi inca odata am mare stres si din cauza aia nu pot manca si mi se strange stomacul daca aud s-au vad ceva ce nu imi convine mi se strange stomacul si vomit dar acum sa si agravat NU BEAU NU-I DIN CAUZA ALCOOLULUI!!! Dar fumez Plzz cineva sa ma ajute!
0
03-12-2013, ora 19:12
marirafiq
Nu este medic/terapeut
marirafiq
buna ziua ! va rog ajutati-ma nu stiu ce sa mai fac cu sotul meu se simte foarte rau...mereu vomita dupa ce mananca, poate si chiar de doua ori, la aproximativ 1 ora si ceva, mai grav este ca vomita cu sange, si are niste dureri ingrozitoare in capu pieptului.deja am invatat cand vad ca are dureri, stiu ca trebuie sa vomite.este ingrozitor, aseara pentru prima oara lam vazut cand a vomitat, noi suntem mai mereu despartiti, imi spune mereu ca nu se simte bine, cateodata sta in pat cate doua zile si doarme intruna, se simte mereu obosit, si imi spune ca nu are putere in picioare. mai acuza ca il doare si ficatu mai mereu...face si sala si ia cu pumni pastille pt sala.acum mai nou isi administreaza si injectii cu steroizii, iam explicat de atatea ori sa renunte si nu vrea, cand ii spun sa mergem la doctor, nu vrea, imi spune ca nu are nimic.va rog ajutati-ma si datimi un sfat, nustiu ce sa mai fac !!!! va multumesc
0
04-12-2013, ora 05:36
marirafiq
Nu este medic/terapeut
marirafiq
astept un raspuns va rog, spuneti-mi ceva !!! va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Proctoline
HEMOROIZI? FISURI ANALE? Tratament fără operație și fără internare!
Clinicile Proctoline sunt centre medicale specializate în tratarea eficientă a hemoroizilor și a fisurilor anale. Ne găsiți în 14 orase din țară! Detalii aici