volum trombocitar mediu scazit

26-09-2008
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
In urma cu un an am avut o stare gripala pe care am tratat-o.analizele cu valori patologice erau:ureea sanguina si tymolul mare, iar electroforeza de asemenea cu valori anormale.S-a stabilit ca este vorba de o pielonefrita.Acum am aceeasi stare gripala, iar analizele sunt urmatoarele:leucocite 6, 4 hematii 4, 06 hemoglobina 12, 7(>) hematocritul 37(>)MCV 90, 9(>) MCH 31, 2(>) conc. medie de hemoglobina eritrocit 34, 3(>) RDW 12, 4(>) trombocite 244(<) volum mediu trombocitar 6, 8(<) creatinina serica 1, 36.
Ca seric si ionic cu valori scazute, iar densitatea urinata mare
<_mai mic decat analizele precedente
>_mai mare decat analizele precedentew
3 comentarii
0
27-09-2008, ora 00:00
Dr. Frumuzache Iris
Medicina de laborator, Galati
Dr. Frumuzache Iris
Buna ziua,
Atat timp cat valorile hemoleucogramei se incadreaza in limitele normale, comparatia tuturor datelor cu cele de anul trecut nu are nici o relevanta. Si daca e analizata aceeasi proba in aceeasi zi, valorile vor fi diferite... Semnificative ar fi diferente mai mari si in scadere ale hemoglobinei, hematocritului. Volumul trombocitar mediu usor scazut nu are nici o semnificatie, aveti trombocite in numar normal, importatanta e functionalitatea lor si nu marimea.
Ceea ce trebuie sa ne atraga atentia ar fi creatinina care e la limita superioara, dar poate ca din cauza starii gripale v-ati deshidratat si au crescut creatinina si densitatea urinara. Oricum ar trebui repetata dupa un timp pentru a vedea evolutia. Daca ramane crescuta e bine sa luati legatura cu un nefrolog.
Numai bine!
0
27-09-2008, ora 00:00
mirela_catalina
Nu este medic/terapeut
mirela_catalina
problema este ca am o pielonefrita cronica, iar in ultimul timp, in ciuda faptului ca consum cca 2 l de lichide pe zi, elimin destul de putine lichide.
0
20-02-2009, ora 16:04
Daniela-Alina
Nu este medic/terapeut
Daniela-Alina
Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in privinta unor rezultate ale analizelor tatalui meu (44 ani, 1, 72m, 95 kg).I-au iesit niste valori mari la:colesterol seric total-304, 085;trigliceride-344, 388;aspartataminotransferaza-41, 015;alaninaminotransferaza-70, 238;volum mediu trombocitar-13, 100;leucocite-75.E adevarat ca mananca cam gras dar nu excludem repetarea analizelor.Multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: