vitiligo?

22-06-2009
m.gabitza
Nu este medic/terapeut
m.gabitza
Acum un an am observat cateva pete albe pe spate, in zona rinichilor, dar care mai tarziu s-au extins pe burta si pe umeri. Am fost diagnosticata cu vitiligo si folosesc vitix gel, dar nu am observat nicio stagnare a bolii, ba dimpotriva s-a extins. Am vizualizat cateva imagini pe internet si am observat ca petele de pe corpul meu nu se aseamana cu cele din imagini, care erau foarte evidente si cu o nuanta rozie.
E posibil sa fie altceva decat vitiligo?
Multumesc!
13 comentarii
0
22-06-2009, ora 13:55
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Este posibil.
0
22-06-2009, ora 21:47
m.gabitza
Nu este medic/terapeut
m.gabitza
Va rog imi puteti spune ce boala de piele ar putea fi?
Mii de multumiri!
0
24-06-2009, ora 21:24
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar mai putea fi un pitiriazis versicolor.
0
24-06-2009, ora 22:37
m.gabitza
Nu este medic/terapeut
m.gabitza
Va mai deranjez cu o intrebare Am citit despre fiecare dintre cele doua boli de piele: vitiligo si pitiriazis versicolor dar exista vreun indiciu care sa le particularizeze asa incat sa imi pot da seama cu care dintre cele doua ma confrunt Va multumesc pentru rabdare
0
28-06-2009, ora 01:31
spirit2006
Nu este medic/terapeut
spirit2006
Buna seara Si eu sunt din Iasi si am vitiligo de vreo 12 ani.La mine a aparut intai pe fata exterioara a palmelor inghinal axilar.La acea vreme am avut hepatita eu si cei trei copii ai mei am fost si foarte stresata obosita am stat vreo 2 zile in spital pentru analize si am carat copiii in brate in conditiile in care si eu aveam hepatita si ficatul meu era bolnav.Acum s-a mai extins mi-a aparut si pe fata la urechi pe gat dar destul de lenta evolutia comparativ cu ce am mai auzit.Fratele meu are si elboala asta eu am 49 ani el 48 si pentru ca este cetatean american a cautat medicamente pentru asa ceva dar nu prea sunt.Eu am luat intr-o vreme mai la inceput Oxsoralen tablete da ma durea capul si-mi era greata.M-am si dat su oxsoralen solutie si m-am expus la un aparat cu ultraviolete.Dar mare lucru nu am rezolvat.Poate mai stie cineva ceva tratamente daca nu ca sa se vindece boala macar sa se incetineasca evolutia.Va multumesc
0
29-06-2009, ora 15:04
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru m.gabitza: Trebuie facut un examen micologic. Mergeti la un consult dermatologic
0
27-08-2009, ora 15:54
Romy7
Nu este medic/terapeut
Romy7
Domnule doctor eu am vitiligo. Tratamentul cu vitiligo crema ar repigmenta petele dar pe mine ma intereseaza sa blochez boala. Daca am inteles eu bine aceasta nu este o boala in sine ci doar o manifestare a unor disfunctii interne. Ce analize imi recomandati?
0
30-08-2009, ora 16:23
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eu nu cunosc acele disfunctii interne care provoaca vitiligo, deci nu stiu ce analize sa va recomnand !
0
05-09-2009, ora 21:01
irina.s
Nu este medic/terapeut
irina.s
Am un baietel de 2 ani, caruia ia aparut pe fundulet o pata mai deschisa decat culoarea pielii lui.Dermatologul la care am fost ia pus diagnosticul vitiligo, doar dintro privire..fara analize sau alceva.Ca tratament, are vitix gel.Mentionez ca in familie nu a existat nici un purtator de vitiligo pana acum.Intrebarile mele ar fi urmatoarele:pata de pe fundulet se va extinde?Cat timp trebuie sa urmeze un tratament...toata viata?Pt ce..tot felul de tratamente daca boala oricum se va extinde peste tot??As putea sai fac niste analize din care sa rezulte cauza bolii??Multumesc anticipat.
0
07-09-2009, ora 17:57
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Cauza bolii este necunoscuta, deci nu sunt analize specifice pentru confirmare! Exemenul clinic este suficient!
Nu exista "purtatori" de vitiligo, ci doar bolnavi de aceasta boala.
Nimeni nu va poate prevedea evolutia bolii.
0
24-09-2009, ora 23:05
carmina andrada
Nu este medic/terapeut
carmina andrada
Am o fetita de 12ani de vreo 6ani mai exact cind era cls 1 i-a aparut niste pete in jurul ochilor la genunchi si jos pe laba piciorului am incercat vitix da nu a mers am fost la cluj acolo nea dat niste creme preparate a inceput sa apara niste punctulete de repigmentare dar ce ma deranjeaza ca i-a dat si diazepam tablete de altfel ca sa intelegeti eu cind am fost insarcinata am avut niste prb cu tatal ei de care am si divortat fetita este foarte sensibila puteti sa-mi dati un sfat ce as putea sa fac cu ea ca parca mi-e frica sa-i dau diazepam deoarece i-am dat vreo sapt si a erupt pe ea niste pete maronii si dupa ce am intrerupt medicamentatia la vreo sapt i-au disparut.Va rog sa-mi dati un sfat ca fetita este foarte frumoasa si nu as vrea sa ramina asa cu pete Va multumesc
0
05-10-2009, ora 22:10
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Diazepamul il puteti intrerupe numai daca a fost prescris pentru vitiligo si nu pentru alta boala.
0
10-03-2011, ora 15:38
Romy7
Nu este medic/terapeut
Romy7
Reformulez intrebarea: ce boli sunt asociate cel mai frecvent cu vitiligo? Tinand cont ca am o usoara forma de hipotiroidism cum as putea sa-mi dau seama daca e autoimuna (TSH usor in afara intervalului de referinta, iar FT4 la limita superioara)?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: