virus herpetic

01-04-2009
corinam
Nu este medic/terapeut
corinam
De cativa ani imi apare pe mana stanga (cu aceeasi localizare) o eruptie formata din cateva bubite mici usor rosiatice. Pentru ca (din pacate) ascult mai repede de sfatul altora decat sa merg la medic, am ascultat ce au spus altii - adica, cum ca ar fi pe sistem nervos si sa dau cu nidoflor ca trece. Intr-adevar trecea. Dar totusi la cateva luni imi reaparea. In final am ajuns la dermatolog, care mi-a spus ca este posibil sa fie herpes. Am facut testarea din sange si mi-a iesit herpes simplex 1 cronic. Mi s-a recomandat aciclovir crema si tablete. Am dat intai cu crema sa vad daca are efect, dar nici gand de imbunatatire a situatiei. In schimb, cum dadeam cu nidoflor cum trecea... pentru ceva vreme.
De curand am realizat ca am ajuns dependenta de nidoflor, cum nu-l folosesc, cum imi apare eruptia.
Ultimul medic la care am fost mi-a spus ca pare a fi un panaritiu herpetic ( eruptia nu contine lichid in vezicule, ca in cazul herpesului), care apare de obicei la personalul medical, ca o boala profesionala. Mentionez ca nu sunt cadru medical. Ce alta cauza ar putea fi aparitia acestui virus.
Mentionez ca nu cred sa fi avut vreodata herpes la gura sau la organele genitale.

Multumesc celor ce-mi vor raspunde.
8 comentarii
0
02-04-2009, ora 10:36
corinam
Nu este medic/terapeut
corinam
Danabv, iti multumesc pentru raspuns.
Astept totusi si raspunsul unui medic de specialitate.

Multumesc.
0
05-04-2009, ora 21:13
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Eruptia herpetica nu este sub forma de bubite rosietice ci de vezicule grupate "in buchet".
Probabilca este vorba de o eczema cronica.
Cereti parerea si altui dermatolog !
0
06-04-2009, ora 10:44
corinam
Nu este medic/terapeut
corinam
Multumesc pentru raspuns.

Mi s-a recoltat analiza si de la locul eruptiei ( leziune cutanata) si am primit azi rezultatul - herpes simplex 1.
Bubitele nu contin lichid(doar daca ma scarpin intens se rupe pielea de deasupra si sunt ff usor umezite) si nu sunt grupate. Nu ma ustura, nu ma doare. doar senzatia de prurit.La inceput, cand apar sunt usor rosii, dar la cateva zile se inrosesc doar dupa ce ma spal pe maini sau ma scarpin.
Acum ptr ca nu mi-am mai dat cu nimic pe maini cam de 1 luna eruptia s-a extins cam la 2/3 cm.
Este posibil sa fie si altceva combinat cu acest simplex 1?Repet nu a cedat la Zovirax -crema, dar a cedat ptr. timp scurt la nidoflor.
0
07-04-2009, ora 17:28
vasi22
Nu este medic/terapeut
vasi22
buna ziua..acum vreo 2-3 zile, mi-au aparut pe spate foarte multe bubite mici si rosii(buchet), care ma mananca foarte tare...doctorul meu de familie mi-a recomandat Zovirax-crema.este buna pentru asa ceva??cam ce ar putea fi aceasta iritatie si de la ce anume a aparut??va multumesc si ast cu nerabdare un raspuns
0
10-04-2009, ora 18:44
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentrru corinam:
Eu nu cred in rezultatul primit!
Incearca Elocom crema, in 2 aplicatii zilnice 4-5 zile, apoi revino cu un raspuns.
0
10-04-2009, ora 18:45
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Pentru vasi22:
Probabil ca ai zona zoster. Tratamentul este bun!
0
16-04-2009, ora 13:04
corinam
Nu este medic/terapeut
corinam
Multumesc mult pentru raspuns.
Medicul virusolog la care am fost mi-a dat Valtrex ptr 1 luna, dar mi-a fost teama sa-l iau pentru ca am ceva probleme cu tansaminazele, asa ca am acceptat un tratament homeopat, care vad ca da rezultate, daca nu va fi bine voi incerca crema propusa de dvs.
Multumesc mult inca o data pentru raspuns.
0
25-07-2012, ora 18:28
fufa021978
Nu este medic/terapeut
fufa021978
am si eu aceiasi problema, cu ce te-ai tratat ?! te rog spune-mi si mie!multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Multe bubițe pe pielea copilului. Ce ar putea fi?
  •