viermi intestinali

28-05-2011
mariusenike
Nu este medic/terapeut
mariusenike
Buna ziua,

Este posibil ca un parazit sa-ti dea senzatia de oboseala, in ideea ca sunt o persoana foarte avtiva, fac sport in fiecare zi, nu fumez, nu consum alcool si intr-o zi (acum o saptamana) incercam sa-mi fac exercitiile fizice si am obosit foarte repede.Ulterior a aparut un gust ciudat in gura pe care-l am si in momentul de fata + crampe abdominale in special in zona inferioara unde este situata vezica. In ziua respectiva am avut un scaun lichid apoi m-am constipat. Dupa cateva zile am reusit sa ies si am observat niste viermisori pana intr-un cm, a doua cineva de la un laborator al unui spital mi-a spus ca este vorba de oxiuri. Am luat acum doua zile 400mg de DUADOR, dupa care starea s-a ameliorat in sensul ca nu mai sunt foarte balonat si am reusit sa ies afara dupa un ceai de crusin. Dar in continuare am o stare generala proasta, obosesc, si ma deranjeaza destul de mult in zona inferioara a abdomenului.
1. As dori un sfat in legatura cu medicamentul pe care l-am luat.sa il iau si peste o saptamana sau sa schimb cu VERMOX.
2. Ce ar trebui sa fac sa scap de senzatia de iritare la nivelul abdomenului, ma deranjeaza enorm.
3. Acum 2 ani am avut Giardia si am avut ca aceleasi simptome, este posibil sa am si Oxiuri si Giardia?
4. Cum refac colonul dupa ce scap de intrusi si cum scap de ouale pe care le depun in jurul anusului?

Va multumesc anticipat!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.