viermi intestinali?

21-03-2006
abcdef
Nu este medic/terapeut
abcdef
Acum aprox. 1 an am solicitat analize ptr. lambli, analize care au confirmat existenta acestor "viermisori". Am urmat tratament cu tinidazol, zentel, tiberal, giardinofug, medicamente care isi fac efectul pentru o scurta perioada de timp, perioada dupa care apar aceleasi simptome de dinaintea tratamentului: respiratie urat mirositoare, mancarimi in zona anusului(in diferite momente ale zilei) si in zona toracica (in zona coastelor de regula seara). Inclin sa cred ca nu acest tip de parazit este motivul simptomelor de mai sus. Doctorul care a facut analizele mi-a spus ca nu trebuie sa ma agit f. tare dearece f. multi oameni au acest parazit. Ma deranjeaza f. mult ca desi am urmat tratament cu medicamentele de mai sus nu reusesc sa ma vindec. Aceeeasi respiratie urat mirositoare am simtit-o la maimulte persoane din anturajul meu sau din afara acestuia. Inclin sa cred ca nu este vorba de lambliCe alt parazit ar putea sa aiba ca efect aceste simptome? Ce fel de analize trebuie sa fac? Multumesc!
3 comentarii
0
14-06-2006, ora 00:00
Dr.Evelyn
Nu este medic/terapeut
Dr.Evelyn
Refaceti coprocultura, eventual la alt laborator, poate ca va indica si alt parazit. Giardia insa se ia cu usurinta, inclusiv din apa.daca spuneti ca multa lume din jurul dvs prezinta macar unuldin simptomele dvs, ar fi de dorit sa identificati care este rezervorul de paraziti din care va infectati
0
11-01-2007, ora 00:00
geaninuta
Nu este medic/terapeut
geaninuta
din pacate ma confrunt cu aceasi problema am giardia, aceleasi simptome plus dureri in parte stinga, splina marita, am luat tratament tinidazol si zentel si la fel nu am reusit sa scap si familia are si au luat primul tratament dar nu sunt vindecati
0
05-04-2007, ora 00:00
abcdef
Nu este medic/terapeut
abcdef
Ptr. Geaninuta: am descoperit un tratament foarte bun ptr viermisori si anume Paraprotex de la Calivita. Sa respecti intocmai indicatiile.Vezi detalii aici :---------*
Este putin cam scump dar merita banii, costa aprox. 96 ron inclusiv tva. Ai grija si la alimentatie deoarece halena poate fi cauzata si de alte afectiuni. Incearca neaparat si ulei din seminte de dovleac, sunt excelente.

(*modificat de admin)
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Viermii paraziți ar putea preveni afecțiunile asociate îmbătrânirii? Un studiu recent susține această ipoteză
  • Viermii intestinali - tratament, cauze, simptome, diagnostic
  •