viermi gelatinosi in sperma

04-08-2009
rashad
Nu este medic/terapeut
rashad
acum 2 luni am observat ca in sperma mea apar niste chestii ca niste mici viermisori galbeni si gelatinosi... ma intrebam daca stie cineva despre ce este vorba... intentionez sa merg la urolog dar ma gandeam sa trec si pe forum inainte de a fi consultat de un urolog
38 comentarii 12 Înainte ›
0
05-08-2009, ora 16:44
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Rashad, mai ramane sa ne spui in ce an ai murit ca sa te declaram in mod oficial zombie.Sperma nu are cum sa aiba viermi ; consistenta si compozitia ei difera in functie de mai multi factori cum ar fi alimentatia, frecventa ejacularilor, starea de sanatate a organismului etc..Sperma are aspect lactescent pana la cremos, o consistenta vascoasa si are in compozitie proteine, substante minerale, sodiu, substante organice, colesterol, calciu etc. [ MATERII SOLIDE cca. 10% ].Parerea mea este ca nu ai nimic, dar pentru linistea ta poti face un control urologic si un examen al secrtiei uretrale.
0
05-08-2009, ora 17:05
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Nu am auzit nici eu de asa ceva pana acum insa este f. fireasca tendinta doctorilor de a nega lucrurile spuse de pacienti de care ei inca nu au vazut sau auzit. Si aici trebuie sa-i dam mai degraba credinta pacientului si sa facem o investigatie scurta.

O cautare pe google la "sperm like worms" a dat multe rezultate pozitive.
Un baiat de 25 de ani posteaza aici un lucru similar ca si mai sus:

"I am 25, and I have been noticing for a couple yeras now that my ejaculation has little worm-like jelly globules mixed in with the fluid. Ive done my own little experiments and found that they are tangable jelly entities even when removed from the semen, and actually keep their shape for quite some time before soaking into a harder crust form on a soft tissue."

Un alt tanar de 15 ani scrie aici

"I havnt masturbated in a while but it wasnt a month since i last did, i used to masturbate daily but than stopped for 2 weeks and started again probably once or twice a week. And now im starting to get yellow WORM LIKE JELLY along with my semen. Ive noticed this on my last 3ejaculation. My semen seems normal but im just worried because there are yellow worm-like jelly, theres only one in every ejaculation. There small and seem to be tangible. Im still a virgin and never got involved in intercourse. Im only 15. Please, is this normal? "

Din cele de mai sus reiese ca acesti "viermi" nu sunt intotdeauna in sperma ci apar numai in anumite imprejurari.

Rashad: ori ai ceva de care probabil cei mai multi doctori nu au auzit pana acum, ori este ceva deja cunoscut dar nu tie, spermatozoidi lipiti intre ei, etc, cine stie.

Cert este ca nu esti singurul si ma gandesc ca cei mai multi masturbatori nici nu observa ceea ce tu ai observat. In plus nu toata lumea studiaza sperma cu atentie sau se masturbeaza atata.

Nu am gasit un astfel de simptom nici macar in homeopatie.
Poate fi si un semn al traiului si al alimentatiei gresite si probabil si al abuzului sexual practicat des in ziua de azi care a ajuns sa schimbe pana si sperma. Nu-i de mirare de ce infertilitatea a crescut atata.

M-ar interesa ce spune analizele, dar trebuie facute proaspete direct la microscop.
Cauta un urolog mai deschis si arata-i si postingul asta.
0
05-08-2009, ora 17:16
rashad
Nu este medic/terapeut
rashad
mersi scarface... ceva de genu asta mi se intampla si mie... din ce ai scris tu acolo mi se pare ca tiam lasat impresia ca fac abuz de sex ceea ce nu e adevarat sunt inca virgin, sau ca ma masturbez frecvent (eu ma masturbez odata pe saptamana maxim de doua ori... nu e visul meu sa ajung regele masturbarii:))... voi merge la un urolog cat de curand voi putea si voi lasa un mesaj cu ceea ce mia spus... cat despre doamna doctor nu ma asteptam sa ma ia asa in ras... am numit sedimentele acelea galbene viermisori ptc au forma de viermisori nu pentru ca ar misuna prin sperma si ar depune oua sau ce s a gandit ea...
0
05-08-2009, ora 19:07
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Nu fi suparat pe mine, in nici un caz nu a fost intentia mea sa te iau in ras; doar ca titlul mi s-a parut cam deplasat.In comentariul tau am remarcat ca incerci sa faci doar comparatie vis-a-vis de compozitia si aspectul spermei.Si ceilalti doi tineri dati drept exemplu de scarface folosesc acest reper drept comparatie- viermii, prin necunoastere, eu doar am vrut sa scot in evidenta cat de absurd este acel titlu care, sunt sigura, a atras multe priviri.Tinerii dati drept exemplu folosesc frecvent "worm-like...", nu "...with worms", cum e in titlul tau.Pot apare viermi adevarati migrati din regiunea anala sau -cazuri citate in literatura- aparuti prin lipsa de igiena, dar ejaculare cu viermi adevarati nu exista.Sa speram ca te vei lamuri la urolog.
0
05-08-2009, ora 19:10
rashad
Nu este medic/terapeut
rashad
ok imi cer si eu scuze dar la momentul respectiv chiar nu mi-a venit in minte un titlu... oricum ma intrebam daca ati mai auzit de asa ceva in calitate de doctor si ce presupune tratamentul?... as vrea sa stiu cate ceva despre problema inainte de a merge la doctor
0
05-08-2009, ora 20:49
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Dupa cum ti-ai dat probabil seama parerea mea este ca modificarile de aspect, compozitie, culoare, consistenta ale spermei, remarcate de catre tine nu sunt expresia unei boli anume ci fiziologice, sub influenta anumitor factori. Sigur ca am avut tineri printre pacienti care se plangeau la un moment dat de calitatea secretiei ejaculatorii, dar examenele efectuate ulterior au dovedit ca nu au mai nimic.Stai linistit si mergi la control.Numai bine!
0
05-08-2009, ora 23:38
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Rashad: vezi ca am impresia ca acei "viermisori" nu sunt mereu prezenti dupa cat am inteles si ca ar trebui facuta o analiza rapida a spermei caci altfel se schimba constitutia ei.

Dr. Balcan: este posibil ca spermatozoizii sa se lipeasca unii de alti creeind niste forme care apar ca niste "viermisori "
0
22-09-2009, ora 13:29
Glad
Nu este medic/terapeut
Glad
Acum ar fi bune niste concluzii de la urolog. Mentionez ca am aceeasi problema de mai multi ani.
Intr-adevar, pentru a evita interpretari pretioase de la medici femei cu vasta experienta in aparat sexual masculin, exprimare a de "viermi" nu este potrivita. Voi incerca sa definesc acest fenomen cat de bine pot.

Este vorba de niste incluziuni in masa spermei. Aceste incluziumi au oarecum o dimensiune comuna: grosimea. Aceasta este aproximativ de 3 mm. Lungimea poate varia in limite destul de largi. Pot atinge ( in masa spermei ejaculate ) 2, 5 - 3 cm. Pot avea consistenta diferita. Cred ca, in timpul dintre ejaculari, se deshidrateaza si devin mai "concentrate". Deci pot fi moi si de o culoare alb galbui sau mai tari si de un galben "concentrat" spre portocaliu inchis. Daca in mod normal aspectul spermei este, de un alb foarte putin galbui, opaca ( bineinteles mai mult sau mai putin in functie de concentratia in spermatozoizi ), aspectul "incluziunilor" este limpede. Cantitatea de incluziuni eliminata la o ejaculare poate varia puternic. De la 0 la peste 60% din cantitatea totala de sperma ejaculata. Adica pot fi de la 0, 1, 2 sau foarte multe astfel de incluziuni. Sunt cazuri in care se elimina " intregi" adica au o forma bine definita, de grosimea sus mentionata, lungime oarecare si capetele rotunjite sau cazuri in care sunt eliminate rupte si frationate. Cele mai concentrate incluziuni sunt eliminate in cantitate foarte mica si jeneaza la ejaculare. Avand o consistenta mai dura ( nu sunt dure, sunt tot gelatinoase) se simt neplacut in procesul de ejaculare.

Daca sunt nelamuriri pot raspunde la intrebari. Mentionez ca inca nu am fost la medic cu aceasta problema pentru ca exista bine reprezentata si sperma care contine spermatozoizi.
0
23-09-2009, ora 17:09
rashad
Nu este medic/terapeut
rashad
am fost la doctor... scuze ca nu am postat mai devreme dar ama vut ceva probleme cu serviciul de internet. oricum la doctor am fost trimis dintr-o parte intr-alta. am fost la doctorul de familie care mi-a dat trimitere la urolog. urologul a inceput sa-mi zica ca am un doctor de familie incompetent ptc ar fi trebuit sa ma trimita sa fac analize de urina, asa ca m-a trimis urologul sa fac analize de urina.m-a dus cu analizele la dictorul de familie si a spus ca-s foarte bune si ca nu-si da seama de ce m-a trimis urologul sa fac analize de urina cand problema mea era legata strict de sperma. at am luat decizia s nu mai merg la niciun doctor. n-o s am yo norocul sa mor dintr-atata
0
25-01-2010, ora 16:34
Marius3185
Nu este medic/terapeut
Marius3185
Buna, la fel ca si rashad patesc si eu, si nu sunt deloc lamurit...nu am fost la nici un control cu toate ca sunt cam 3 ani de cand am observat si continua si in ziua de astazi. Mi-ati fi de mare ajutor sa-mi spuneti daca stiti cumva, ce sunt acele chestii in sperma.Va multumesc
0
26-01-2010, ora 15:26
cosmin@21
Nu este medic/terapeut
cosmin@21
Buna, cred ca e foarte neplacut sa ai asa cv in sperma dar eu ma gandeam daca poate sami spuna cineva ce st pct albe pe penis care cresc chiar si in locul unde cresc firele de par si asta am observat de la vreo 10 ani si nici acu dupa 4 ani nu tot nu sau dus ba mai mult sau raspandit mai intai miau aparut dar pe testicule apoi a inceput sa se extinda nici nu simt cv doar ca ma deranjeaza si ma sperie daca stiti ce poate fi si cum se poate trata ar fi foarte bn
0
19-02-2011, ora 21:49
bylla23
Nu este medic/terapeut
bylla23
Glad a descris cel mai bine aceasta anomalie pe care o am si eu de ceva vreme, si tare ash vrea sa aflu ce este cu toate ca am o oarecare retinere in a ma duce la doctor mai ales ca -sar putea sa-mi zica si mie ca nu am nimic, daca totusi afla cineva despre ce e vb sa ma anunte si pe mine
0
27-12-2011, ora 12:10
topus
Nu este medic/terapeut
topus
Buna ziua,
Pentru 'problema' dvs va sfatuiesc sa fiti relaxat, acesta nu este o problema grava, iar in cea mai mare parte a cazurilor este ceva normal. Multi barbati au acesti 'viermisori' (hipervâscozitate). Poate dura o perioada sau o viata intreaga. Nu va afecteaza in nimic iar fertilitatea dvs nu este pusa in pericol.
De ce apare:
1. In mod normal lipsa de lichide. (Cafea prea multa, alcol tare, coca cola in abundenta sau nu beti apa mai deloc).
2. Stagnare. Timp indelungat asezat (birou, masina etc. )
3. Caz extrem. Afectiuni ale prostatei (ex: statul la calculator intr-o pozitie incomoda pe o perioada indelungata poate afecta prostata.), insuficenta renala etc.

Sfatul meu: Continuati-va viata sexuala ca de obicei, faceti putina miscare zilnic, beti lichide (apa sau suc fara acid).

Legendele urbane de tip 'nu faci sex prea des' sau 'lipsa de masturbare' nu au relevanta.
0
13-06-2012, ora 00:24
miki008
Nu este medic/terapeut
miki008
Va salut colegi de suferinţă!V-am găsit destul de târziu(suntem în 2012 parca), şi m-as bucura dacă aţi posta despre evoluţia simptomelor şi/sau eventual un diagnostic(deşi m-as mira sa existe o denumire pt ceea ce aţi descris).Si-acum sa va spun despre mine: Am 39 de ani şi de pe la 22 de ani am observat ca la ejaculare apărea uneori cate o incluziune.Am fost la un doctor şi mi-a pus diagnosticul de torsiune de canal spermatic, deşi în cărţile de medicina se găseşte doar torsiune de cordon spermatic(ceva destul de grav dar nu are de-a face cu discuţia de fata).Diagnosticul respectiv, torsiune de canal spermatic, nu mi-a fost reconfirmat de niciunul dintre doctorii la care am fost ulterior.Mi-a recomandat antiinflamatoare sub forma de supozitor sau unguent, de al căror efect nu am avut cum sa-mi dau seama pt ca la vremea respectiva nu aveam nici un simptom de durere sau alta senzaţie.Au trecut ceva ani şi au început sa apară mai multe incluziuni(de la Glad citire) drept pt care am fost la un control în Tm unde in urma unui tuşeu rectal doctorul mi-a zis ca am canalul testicular stâng cu induraţii, adică pe traseul lui am porţiuni mai umflate şi tari.Mi-a recomandat ca odată la 2-3 trei zile sa-mi introduc rectal cu o para de cauciuc ceai de muşeţel călduţ !!!! şi sa stau apoi pe burta cca 20 de min.(pe asta chiar ca n- am făcut-o). Au mai trecut ceva ani şi am fost iar la un urolog care mi-a spus ca am ceva vene varicoase şi ca este normal sa ejaculezi şi bucăţi.Am încercat sa-i explic cam cum arata ale mele dar n-a părut deloc interesat, fiind reticent la descrierile mele pe care insistam sa le fac.In final (eram in spital, nu la cabinet particular) mi-a recomandat sa vad şi un psihiatru (probabil şi datorita faptului ca devenisem cam coleric datorita " zidului" interpus de mentalitatea " n-am văzut, n-am auzit, deci nu exista!!). Si au mai trecut ceva ani...Acum vreo doua luni am fost la un cabinet parti unde am fost consultat (tomograf şi palpare scrotala) spunandu-mi-se ca am varicocel.Doamna doctor urolog s-a comportat profesional, zicandu-mi deschis ca nu ştie despre respectivele bucăţi gelatinoase şi despre ce le-ar putea produce şi mi-a făcut o recomandare către un biolog citolog.La care m-am prezentat plin de încredere cu borcănaşul seminal în mana, fericit ca pe-acolo prin borcănaş erau şi doua bucatele din materialul cu probleme.Recunosc ca erau cam micuţe(ce sa fac dacă cele mari nu pleacă de fiecare data?) însa s-ar părea ca au fost atât de micuţe încât dl biolog citolog nu le-a văzut nici măcar la microscop.Admit, poate s-au dizolvat dar asta nu l-a îndreptăţit sa ma trateze persiflant cu întrebări de genul "Doar nu sunteţi extraterestru, nu?" sau cu comentarii de genul " Daca la început a fost o bucata iar acum sunt doua peste câţiva ani au sa fie trei" In fine...spermograma a ieşit foarte buna şi a rămas sa ma duc cu nişte bucăţi la el când am sa le obţin. Le-am obţinut, le-am dus, le-a analizat.Rezultat :fragment mucoido-gelatinos, translucid, acelular, fără structura, dimensiune 2-3 mm. Dupa care mi-a precizat:"Mai pe romaneşte ar putea sa fie şi ceva din nas".Va las pe voi sa trageţi concluziile...
Tot ceea ce a zis Glad se potriveşte şi la mine doar cu o mica diferenţa:grosimea difera însa se păstrează forma.Aceeaşi forma (sunt 3-4 bucăţi mai mari ) dar uneori mai subţiri alteori mai groase.Uneori pleacă toate (si-atunci resimt o mare uşurare) sau 1-2, ori niciuna.Ca simptome ar fi o uşoara durere+senzaţia de greutate în spatele testiculului stâng în special când stau mai mult în picioare sau durere după ejaculare atunci când se întâmpla sa plece.La mine ar mai mai fi un fenomen "ciudat":pot sa elimin bucăţile şi fără ejaculare.In momentul în care sunt pe WC în poziţie normala, uşor aplecat în fata, îmi încordez muşchii abdominali, ştiu ca nu e plăcuta comparaţia, cam ca atunci când as fi constipat.La fel ca şi în cazul ejaculării, pleacă una, doua, toate sau deloc.Oricum, e un cerc vicios pt ca dacă pleacă azi una se formează alta în acelaşi loc.Ce ma sperie pe mine e faptul, presupun, ca se pot bloca în prostata.Am perioade în care ma doare prostata dar nu mai mult 3-4 zile.Deşi de vreo 17 ani am trăit în buna vecinătate cu "problema" mi-e teama ca s-ar putea bloca total, croniciza, degenera etc.Ma gândesc tot mai serios sa merg la un centru de imagistica.Va salut şi sper sa ne mai vedem pe aici.
0
06-10-2012, ora 19:53
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
o analiza a parazitilor din sperma nu se poate face ? stiu ca fiecare este cu bucata lui, asa ca daca mergi la un laborator si sunt vazute alte forme in substanta care-l intereseaza pe el, nu se baga, am facut niste analize pentru o diaree coprucultura, laboratorul testa numai doua bacterii care se presupuneau incriminate pentru ca nu aveau alte substante sa puna pe lama, asa ca...
0
06-10-2012, ora 19:55
delllia
Nu este medic/terapeut
delllia
spermatozoizii aia oricat ar fi de lipiti nu se vad cu ochiul liber ca sunt microscopici, ca sa se vada ar trebui sa fie cate o mie doua mii impreuna lucru imposibil.
0
31-12-2012, ora 05:24
cipi1990
Nu este medic/terapeut
cipi1990
Am si eu problema asta, nu sunt ca viermisorii, ci mai degraba ca boabele de orez ca dimensiune si forma. O cautare pe google "rice like semen" ofera multe rezultate. As vrea sa stiu daca si-a rezolvat cineva problema asta. Mersi.
0
03-01-2013, ora 00:46
seby26
Nu este medic/terapeut
seby26
am si eu o problema cu viermi intestinali, am luat decaris, zentel, usturoi si tot nu am scapat de ei ce pot face sa nu mai am probleme?...multumesc
0
18-07-2013, ora 19:32
stef21
Nu este medic/terapeut
stef21
Mulţumesc pentru postări utilizatorilor Glad, topus si miki008.
Cautam un răspuns la aceasta "problema".
Eu petrec cam 10 ore pe scaun la calculator. Lichide nu prea beau.
Am problema asta de 4 ani, timp in care doctorii mi-au dat antibiotice, antiinflamatoare (nimesil), care avea-au efect de scurta durata. La cecograf sa descoperit prostata mărita ( sa rezolvat cu o medicaţie naturista)
Durerile din testicul au trecut de 1 an, am rămas cu hipervâscozitatea.

miki008 - durerea de testicul eu am rezolvat-o purtând suspensor (se găseşte la farmaciile cu tehnica medicala sau online)

Va rog sa postaţi
- Daca descoperiti exerciti fizice care solicita aceasta zona.
- Daca exista o pozitie corecta de stat la birou si care nu afecteaza prostata.
- Ce alimente modifica vâscozitatea (de evitat)

Sănătate tuturor.
0
20-07-2013, ora 13:46
Masana
Nu este medic/terapeut
Masana
Salut. Am aceeasi problema de cativa ani buni, dar nu m-a deranjat pana de curand cand din cauza acestor corpi gelatinosi ejacularea a devenit usor dureroasa. Din experienta proproprie am constatat ca perioadele de abstinenta (sunt plecat des in deplasari) sunt urmate de perioade mai scurte sau mai lungi in care aceste chestii gelatinoase se vad in lichidul seminal.
Nu am constant aceasta problema si foarte rar simt disconfort asa cum am patit in ultima vreme.
0
06-05-2014, ora 13:16
miki008
Nu este medic/terapeut
miki008
Nu a mai aflat nimeni nimic??
0
28-05-2014, ora 23:15
MARTON
Nu este medic/terapeut
MARTON
BAIETI puneti poze ca sa vada si unii. cum arata.ha ha ha
0
01-06-2014, ora 22:55
miki008
Nu este medic/terapeut
miki008
poza ta e buna?!?
0
22-06-2014, ora 23:07
demirel
Nu este medic/terapeut
demirel
Si eu am aceasta problema de vreo 17 ani, nu i-am dat importantă, insa acum am si dureri de testicul ( stâng) cu propagare înspre femur fapt care mă pune pe gânduri. Durerile dispar dacă nu fac sex pe perioade lungi, dar greu de rezistat ispitei...( oare se pot posta si fotografii?)
0
23-06-2014, ora 21:34
miki008
Nu este medic/terapeut
miki008
Demirel, da-ne te rog si noua niste detalii despre cum se manifesta "problema" la tine si eventual daca ai aflat vreun diagnostic.
0
24-06-2014, ora 00:32
demirel
Nu este medic/terapeut
demirel
"Nici o masa fata peste" nici o ejaculare fără " puncte " ( sa le numim aşa ca suna mai frumos) de gelatina dura, moale, galbena, albă, mai multă sau mai putina, mai mare sau mai mică ca nişte bobite de grâu.Detali asemănătoare cu ale tuturor. La medici nu am ajuns dar voi ajunge in toamna sa îmi fac un RMN si voi posta rezultatele oricum in urma cu doi ani am făcut un test pentru depistarea cancerului la prostata si era ok iar anul trecut am făcut marcari tumorali si aceia erau ok.Anul acesta analize peste analize toate bune mai puţin ficatul si splina care sunt obosite de atâta grăsime. Analize ale spermei sau altele legate de aceasta problema nu am făcut, încă.
0
24-06-2014, ora 22:42
miki008
Nu este medic/terapeut
miki008
Multumesc Demirel pt. detaliere.Eu sunt dintr-un oras mai de provincie unde nici iarba nu prea creste, asa ca aproape toti doctorii pe la care am fost (vezi postarea mai lunga) s-au uitat cam dintr-o parte la mine.Cand afli ceva mai concret lasa-ne, te rog, si noua un mesaj.AAA, sa nu uit! Si eu am patit, in special cand am stat mult in picioare, sa simt cum iradiaza durere pe femur.
0
14-10-2014, ora 00:01
armand12113
Nu este medic/terapeut
armand12113
Am si eu aceasta problema de mai multi ani si am gasit acest articol care explica ca pot fi foarte multe cauze care determina prezente gelatinoase in sperma.

http://www.wisegeekhealth.com/what-are-the-common-causes-of-gel-in-semen.htm
0
16-10-2014, ora 12:19
stef21
Nu este medic/terapeut
stef21
Linkul postat de "armand12113" raspunde cel mai concret la intrebarie acestui subiect.
http://www.wisegeekhealth.com/what-are-the-common-causes-of-gel-in-semen.htm
Multumim.
0
21-12-2020, ora 07:24
Dan917
Nu este medic/terapeut
Dan917
Buna ziua. Postez si eu aceeași problema dupa atâția ani. Va atașez si poze pt a vedea. Are cineva vreo lamurire? Accesati link-urile

https://ibb.co/NV2Rf1f

https://ibb.co/HqMs3fz
Adaugă un comentariu / răspuns
38 comentarii 12 Înainte ›

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Dieta poate afecta calitatea spermei
  • Legătura dintre utilizarea telefonului mobil și calitatea spermei la bărbații tineri
  •