viata sexuala dupa histerectomie totala

16-03-2011
donatella72
Nu este medic/terapeut
donatella72
Am 39 de ani si in urma cu 6 saptamani mi s-a efectuat o histerectoomie totala cu anexectomie bilaterala. As vrea sa aflu care este perioada de abstinenta sexuala si ce trebuie sa fac ca sa am in continuare o viata sexula cat de cat normala.A s dori daca se poate unele sugestii de tratamente ajutatoare sau orice altceva care ma va pute ajuta sa trec cu bine peste aceasta perioada dificila.Multumesc!
22 comentarii
0
16-03-2011, ora 18:38
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
Ce te face sa crezi ca nu vei putea avea o viata sexuala normala? Dupa 2-3 luni totul va fi ok.Depinde de partenerul tau...o sa-ti trimit un mesaj privat.
0
16-03-2011, ora 18:39
lala2004
Nu este medic/terapeut
lala2004
...am uitat sa te intreb...care este cauza operatiei de histerectomie?
0
17-03-2011, ora 14:39
donatella72
Nu este medic/terapeut
donatella72
am tot facut analize si acolo rezultatul o tot fost acelasi adik celule glandulare atipice.dr mio zis k ii mai indicat sa fac o histerectomie totala deoarece acum doi ani am fost operata si la san am facut si chimioterapie. nodulul ce lam avut la san era deja in gradul 3 asta o fost dar am trecut si peste asta sper sa nu mai am probleme. iti multumesc ptr atentie si astept de la tine raspuns
0
26-04-2011, ora 20:57
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Draga donatella72
Eu sunt operata tot de hist tot cu anexctomie bilaterala as vrea sa aflu care este perioada de abstinenta sexuala si ce trebuie sa fac ca sa am in continuare o viata sexula cat de cat normala.A s dori daca se poate unele sugestii de tratamente ajutatoare sau orice altceva care ma va pute ajuta sa trec cu bine peste aceasta perioada.
Mentionez ca am 47 de ani si m-am operat pe 4 apr 2011.

Multumesc anticipat
0
27-04-2011, ora 15:16
rodicastroe
Nu este medic/terapeut
rodicastroe
buna ziua tuturor! sunt noua pe aici dar ma bucur ca am cu cine vorbi despre aceasta situatie. si eu sunt operata de histerectomie totala cu anexectomie bilaterala pe 15 aprilie. laura vad ca si tu esti operata recent.cum te simti? eu ma simt binisor, ce ma deranjeaza cel mai tare este ca de jur imprejurul operatiei este tare si ma deranjeaza si simt ca o presine. o fi normal? nu stiu nici eu prea multe despre evolutie si altele.informartiile vostre imi vor fi de ajutor. sanatate multa va doresc!
0
27-04-2011, ora 18:01
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Draga rodicastroe!
Defapt pe 21 feb am facut o operatie la sinul sting de papilom intaductal, mi sa eliminat un canal galactofor si tot atunci am facut un ERAD si un curetaj bipsic la care rez histopatologic a fost hiperplazie simpla cu atipii.
Toti medicii pe care i-am contactat mi-au recomandat histerectomia.
Eu am 47, 6 ani si nu intrasem la menopauza.
Ce sa-ti spun la inceput primele 2 saptamini mai critice dupa care vad ca din zi in zi durelile devin mai nesemnificative.
Incep sa uit ca m-am operat.Ma simt f bine.La o saptamina dupa operatie am fost la sf maslu si am ingenunchiat de 6 ori, am fost la aproape toate deniile si la inviere chiar am stat pina sa terminat slujba pe la 4 dimineata.
Cred, defapt sunt sigura ca bunul Dumnezeu ma ajutat ffff mult.
La inceput eram f speriata dar am gasit pe forum fete dragute care m-au sprijinit cu sfaturile lor si am reusit sa trec peste aceasata peroada.
Sunt multe lucruri pe care nu le stim dar le afla prin acest intermediu sau ni le spune corpul nostru.
Tu ai aproape 15 zile de la operatie eu fac pe 4 apr caci atunci m-am operat o luna, este normal sa fie asa.La mine este tot la fel dar ca si la sin zona ramine mai densa o perioada de citeva luni bune dupa care se mai resoarbe. Nu e asta problema cea mai mare.Tu cti ani ai?
Erai la menopauza?
Pe mine ma intrebat medicul a doua zi daca au aparut bufeuri si i-am spus ca nu.
Mi-a zis ca e f bine si ca s-ar putea sa nu mai apara.
Presiune este data si de un disconfort de tranzit deoarece trebue sa se rearanjeze organele (intestinele si dupa anestezie gazele nu se elimina dintr-o data total deci si colonul ptr ca toate au fst deranjate acolo)
Eu mai simt durere in zona unde au fost ovarele ca si cum as avea ovare inflamate dar cred ca este normal pentru ca acolo este o rana sa scos ceva si este normal fiind in interior sa se vindece mai greu.
Dupa operatie nu am singerat absolut deloc.
Acum ies mai mult la plimbare, ma simt f bine spre surprinderea multora.
Eu sunt tot in concediu medical.
Stai linistita cu trecerea zilelor tensiunea mai scade in intensitate, eu pina la 2 saptamini noaptea puneam cite un voltaren iar ziua luam dim si seara cite nu ketonal.
Daca te mai pot ajuta cu ceva iti stau la dispozitie cu mare placere.

Insanatosire grabnica!
0
27-04-2011, ora 18:06
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
rodicastroe ai cont pe mes sau pe facebook ?
putem vorbi.
eu sunt toat ziua in fata calculatorului.
0
27-04-2011, ora 19:02
rodicastroe
Nu este medic/terapeut
rodicastroe
multumesc frumos laura ca mi-ai raspuns atat de repede. am o adresa de mess, mi-ar face mare placere sa vb. -*


(*modificat de admin)
0
02-05-2011, ora 21:52
donatella72
Nu este medic/terapeut
donatella72
laura draga sa stii k ma bucur in primul rand k te-am cunoscut. nu trebuie sa iti faci griji deloc sa stii eu dupa 10 saptamani am avut primul contact sexual si nu am avut nicio prblema/ intra-devar mi-a fost teama k iti dai seama nu mio fost usor nic mie dar totul o fost ok. totul depinde de noi sa stii nu o fost nicio diferenta sa stii , nu am avut nevoie de niciun lubrifiant cum am tot citit pe net sa stii, nu mio venit sa cred dar asa este. cand dr mio zis k viatza personala nu o sa imi fi afectata nu am crezut., am crezut k numai asa imi zice sa ma incurajeze dar o avut drepate, iti doresc tot binele din lume si multa sanatate si mi-ar place sa mai vb, -*

(*modificat de admin)
1
03-05-2011, ora 13:09
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
donatela72
da putem vorbi, eu sunt mai tot timpul online.
0
04-05-2011, ora 23:21
rodicastroe
Nu este medic/terapeut
rodicastroe
buna donatella72! am aceeasi varsta ca a ata, m-am operat si eu acum 3 saptamani de histerctomie totala cu anexetomie bilaterala.mi-as dori sa discutam, bineinteles daca si tu doresti asta. iti las adresa de mess, in caz ca doresti sa vorbim. -*.sanatate multa, iti doresc!



(*modificat de admin)
0
05-05-2011, ora 08:26
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Draga rodicastroe!
Ce mai faci, cum te mai simti?
Eu astazi la ora 13 Merg la control.
Imi doresc din tot sufletul sa fie bine, imi da si rezultatul histopatologic.
Am emotii, insa voi vedea ce va fi.
Sa stii ca in jurul oeratiei este tot la fel de tare insa ma confrunt cu o problema.
Daca ai timp sa intri ppe mes vreau sa te intreb daca si la tine e la fel.
0
05-05-2011, ora 09:39
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
donatella72, ce mai faci ?
Eu am emotii, azi meg la control la o luna de la operatie si-mi da si rez histopatologic.
Vorbim cind ma intorc.
Sanatate multa!
0
05-05-2011, ora 12:05
rodicastroe
Nu este medic/terapeut
rodicastroe
buna laura.imi dau seama prin ce emotii teci astazi.iti doresc ca rezultatul sa fie bun, de fapt trebuie sa fie bun, nu are cum sa fie altfel. o sa intru azi pe mess pe la 16 daca esti o sa vb. multa, multa sanatate!
1
11-06-2011, ora 17:44
laura63
Nu este medic/terapeut
laura63
Buna rodica!
Ce mai faci?
Te-ma sunat de citeva ori insa fara rezultat!
0
13-08-2011, ora 20:31
ana-rodica
Nu este medic/terapeut
ana-rodica
Buna ziua!
As dori sa iau lagatura cu rodicastroe! Vad ca n-ai mai intrat de mult timp pe aici!
0
16-08-2011, ora 12:58
rodicastroe
Nu este medic/terapeut
rodicastroe
buna ana-rodica! cu mare placere putem vb.-*.da, nu am mai intrat de mult, am fost plecata o perioada


(*modificat de admin)
0
16-08-2011, ora 12:59
rodicastroe
Nu este medic/terapeut
rodicastroe
buna laura! scuze, nu am fost acasa. incepand de astazi sunt acasa.
0
19-09-2011, ora 20:29
dorry
Nu este medic/terapeut
dorry
Buna fetelor! Si eu am suferit o operatie de histerectomie totala...am o problema si as vrea sa stiu daca mai e cineva in situatia mea...la contact ma doare cicatricea dinauntru..tot timpul trebuie sa avem foarte mare grija.si ma gandesc cu groaza ca cine stie daca imi va trece vreodata...am aproape un an de la operatie...
1
20-06-2012, ora 11:49
stefy80
Nu este medic/terapeut
stefy80
Buna,

Cum sa incept poate prin a spune dragele mele..
Am avut o histerectomie totala bilaterala de la virsta de 19 ani..nu pot sa descriu in cuvinte nici in ziua de astazi cit ma afecteaza emotional zi de zi. Am intrat pe forum poate din dorinta de a vb cu cineva care are aceeasi problema. Poate ca, cazul meu va va ajuta sa intelege-ti pe unele dintre voi cit de norocoase sunteti :). Menopauza la mine s-a instalat de la virsta de 19 ani.. de copii nici nu se mai pune problema..Am o viata frumoasa si linistita si un sot care pare sa ma inteleaga si sa fie linga mine. am uitat sa mentionez ca am urmat si un tratament cu citostatice de 4 luni. Dupa citiva ani de la operatie m-am simtit rau aveam contractii musculare ff dureroase si nu mai pute-am sa ma merg de durere, binenteles ca am ajuns la urgenta si am mai avut o operatie in aceelasi loc..dar din fercire nu a fost nimik grav. Ma simt ff bine de atunci nu am urmat nici un tratament cu hormoni sau alt gen. Doar am facut analize din cind in cind. Nu am luat in greutate ff mult doar citeva kg normale pt oricine. Am o viata echilibrata dar de multe ori pot sa spun ca am uitat prin ce am trecut la 19 ani si am exagerat in anumite actiuni ale mele..nu tot timpul m-am protejat am facut tot ce face un om normal..fara nici un, , handicap " Am ridicat greutati am muncit am stat in picioare..etc Cred ca, medicamentele..hormoni si toate inlocuitoarele sunt o prostie si nu fac decit sa ne puna mai mult viata in pericol. Depresii am avut ca orice om normal, anxietatea o are fiecare dintre noi in anumite circumstante, Viata sexuala daca stii sa foloses-ti un lubrifiant va fi normala. Iar daca ai un partener pe care il inveti cum sa te ajute va fi perfecta. Eu va urez doar sanatate ca restul depinde de voi.Va pup
0
06-05-2018, ora 00:31
Cors
Nu este medic/terapeut
Cors
Buna tuturor! Am fost operată in 2014 histerectomie totală, au urmat complicatii fiindu-mi prins un ureter in operatie care s-a inchis si urinatul se făcea prin vaginul operat. După 4 luni am facut reimplantare ureterului in vezics si problemele s-au rezolvat. 4 sedinte de radiații locale si iata ca după 6 luni de la operatie credeam ca pot sa-mi reiau viata sexuală. Însă nu a fost asa...au fost dureri apoi sangerari. Mi s-au recomandat ovule Feminela. Din cauza problemelor si durerii la contact, viata sexuală în cuplu are de suferit. Partenerul simte ca nu poate penetra. As dori sa vorbesc cu cineva care a trecut prin asta si ma poate îndruma ce sa fac.
0
11-05-2018, ora 09:03
Dr. Rares Ignat
Psihologie, Bucuresti
Dr. Rares Ignat
In astfel de cazuri Cors, sesiunile de psihosexologie, combinate cu interventiile comportamentale, pot sa fie utile.

Dr Rares Ignat
Terapeut de cuplu – Psihosexolog
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
06-06-2023, ora 10:15
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Clinicaon
Impotența, erecția slabă și ejacularea precoce pot fi rezolvate de către medicii noștri. Am tratat mii de pacienți, iar DISCREȚIA este asigurată! Detalii aici
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Ovarectomia - păstrăm sau nu ovarele la histerectomie?
  • Histerectomia totală cu anexectomie bilaterală poate crește riscul de deces la femeile tinere
  • Efectele lipsei activității sexuale
  • Histerectomia ar putea fi un factor de risc pentru boala Alzheimer
  •