viata mi se pare chinuitoare!

22-01-2008
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Dragi cititori, revin cu o postare.
Eu am aproape 32 de ani si am probleme psihice inca de la 16 ani. Ultimul diagnostic pus este de schizofrenie. Eu stiu ca am o forma reziduala, adica nu mai am fenomene psihotice.
Am insa stari depresive si ma chinuie rau orice fel de activitate, munca in general. Imi este foarte greu sa ma mobilizez dimineata sa ma scol, chiar simt frica la trezire. Nu am rabdare sa citesc sau sa ma uit la filme.

Imi veti spune sa merg la medic, dar eu fac lucrul acesta si fac si tratament de 7 ani incontinuu.
Am scris asa ca sa ma mai descarc. Stiu ca sufar de o afectiune grea si cronica, cu asta m-am mai impacat.
Sunt si destul de izolata si sin cauza ca nu pot lucra.
Daca ma poate ajuta cineva cu un sfat il primesc cu placere. Multumesc anticipat.
7 comentarii
0
22-01-2008, ora 00:00
Greece woman2
Nu este medic/terapeut
Greece woman2
Draga Anastasia ai auzit de terapia cu animale de companie?Daca nu ai, o pisicuta sau un catel ar aduce bucurie in viata ta.Numai bine.
0
23-01-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Multumesc frumos, am o catelusa foarte dragalasa, nu prea mare ca dimensiuni, ne face bine intr-adevar tuturor.
Problema este ca uneori imi vine greu sa o plimb si sa o hranesc, noroc ca am si mama.
0
23-01-2008, ora 00:00
prozac
Nu este medic/terapeut
prozac
Anastasia, este foarte bine ca ai acceptat boala, asta in primul rand pentru ca multi bolnavi nu o fac, ba mai mult, refuza sa-si ia tratamentul si asta duce la alte complicatii si rezistenta bio-chimica.
In al doilea rand, nu ar fi rau sa incerci sa apelezi la un psiholog. Probabil posibilitatile materiale sunt limitate, dar poti incerca sa un Laborator de Sanatate Mintala sau la psihiatrul tau sa te indrume sa vorbesti cu cineva specializat.
In afara, persoanelor cu afectiuni cronice li se asigura si acest suport, moral sa zicem.
Sau daca nu, poti incerca sa-ti faci, poate chiar aici pe forum, un grup de sustinere pentru bolnavii cronici in care tu sa fi moderatoarea. Sau poti alege alte forumuri. Faptul ca ai acces la internet, iti da posibilitatea sa vorbesti cu lumea, sa te eliberezi de tot ceea ce te framanta si de ce nu, chiar sa iti faci prieteni.
Mare atentie insa!
Succes
0
23-01-2008, ora 00:00
eleni theutokopulis
Nu este medic/terapeut
eleni theutokopulis
Multumesc mult, Prozac.
Sunt atenta, nu intalnesc persoanele cu care vorbesc pe net, pentru ca este foarte riscant, nu poti sti cine sunt.
Am mers la viata mea la multi psihiatri, cred ca sunt vreo 15 la numar, in 16 ani am avut timp, ca sa nu mai vorbesc ca si in colpiarie am fost dusa de ai mei la astfel de medici pentru ca si la 7 ani si pe la 13 eram foarte nervoasa si nu aveam prieteni.
Am fost si la psihologi, cativa, unii m-au ajutat.
Problema mea este ca eu stiu ca nu ma mai fac bine niciodata, simt.
Repet, imi vine foarte greu sa ma ingrijesc, sa fac orice. Am stari depresive, am sa vorbesc cu medicul meu, poate imi schimba putin tratamentul.
In orice caz, multumesc frumos pentru sfaturi.
0
26-01-2008, ora 00:00
robymat
Nu este medic/terapeut
robymat
Daca vrei sa vorbim:
-
Nici eu nu ma "laud" cu sanatatea...
0
26-02-2008, ora 00:00
ramsesking
Nu este medic/terapeut
ramsesking
draga anastasia "INVIERE" ca asa se talcuieste numele tau, nu te mai resemna cu putin, ci ridica-te ferm pe picioarele tale, si vorbeste cu Dumnezeu:Doamne eu pot sa te fac sa imi fii dator vreodata? si daca Il vei face pe Dumnezeu dator fata de tine, atunci poti sa ii spui sa te vindece drept rasplata. iar ca sa ti-L faci pe Dumnezeu dator, trebuie sa fii buna la suflet cu cei nevoiasi, daca ai stare materiala mai buna, daca nu, macar sa te rogi pt ei si nu numai. in plus eu nu cred ca ai acest minunat nume intamplator... ce zici? nu te lasa trantita la pamant.
0
05-04-2012, ora 18:33
bogdinzilaa
Nu este medic/terapeut
bogdinzilaa
Draga Anastasia vreau sa iti urez multa sanatate.Si sa te incurajez spunanduti ca este super bine faptul ca tu ai aceptat boala si cu timpul daca ai credinta in Dumnezeu totul va trece Numai bine.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul