viata mea e un calvar

16-02-2011
elle47_ro@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
elle47_ro@yahoo.com
Boala mea, a inceput inca de la varsta de 18 ani, acum am 53.
se manifesta printr-o lehamite totala.tot ceea ce ma inconjura ma lasa indiferenta si refuzam orice dialog.
o stare de oboseala si o incordare a musculaturii ma facea si mai apatica.
am urmat un tratament cu sedative(diazepam, hidoxizin) si dupa o perioada de 3 saptamani, cand mai tot timpul mi-l petreceam dormind, lucrurile au inceput sa reintre in normal.
nu am dat mare atentie acelei perioade pentru ca nu stiam ce avea sa vie.
orice vicisitudine cotidiana, ma dobora si ma transforma intr-un om bolnav.de fiecare data boala isi schimba destinatia.
boala, este la mine, ca o conditie insotitoare a vietii.
Mereu ma supara altceva...
toate aceste probleme au culminat in anul 2004 cu o depresie majora care m-a invalidat aproximativ 2 luni.
cand am revenit la serviciu, credeam ca nu o sa mai pot sa ma adun niciodata si ca nici nu voi mai putea munci la capacitatea anterioara.
cam asa s-a si intamplat.vreme de 6 ani am schimbat pe rand toate antidepresivele care existau pe piata, am mers la mai multi medici, la clinici particulare din Bucuresti, la spitalul Obregia, ca apoi sa ma intorc la medicii din orasul natal, pentru ca nu mai puteam sustine financiar toate aceste deplasari si medicamente necompensate.
m-am fixat pe un singur medic.
l-am implorat sa gaseasca o solutie sa ma faca sa nu mai vegetez si sa pot munci macar cat de cat sa nu ajung in strada din cauza datoriilor.
astazi ma simt un pic mai bine, in sensul ca iata pot sa scriu aceste randuri cat de cat coerente(?) si nu ma mai simt ata de obosita dupa un dialog, fie el si foarte scurt.
dar sa va vorbesc despre medicatia pe care am urmat-o.
am luat, pe rand, cam toate antidepresivele care au aparut pe piata.
pentru ca tot nu ma ajutau prea mult, doctorul a inceput sa-mi prescrie si cantitati mici de antipsihotice(zyprexa si apoi seroquel).in afara de faptul ca aproape tot timpul dormeam, nu prea ma ajuta nici asa tratamentul.intre timp am luat in plus 10 kg
acum, a inceput sa-mi administreze in mod gradual, un nou medicament care se numeste LAMICTAL.(lamotrigina)
dupa ce am inceput sa iau cate 100 mg de lamotrigina, lucrurile au inceput sa se schimbe in sensul ca acum am mai multe zile bune.
Va rog respectuos, AJUTATI-MA.
Orice sfat sau indicatie medicala imi pot fi de folos.
2 comentarii
0
16-02-2011, ora 16:17
maria 123
Nu este medic/terapeut
maria 123
Buna ziua,
situatie identita am patit (nu sunt medic) acum 18 ani si fara sa iau calmante, am reusit sa trec peste aceste stari.
Cauza a fost nivelul super scazut al sideremiei (fier)..care, imi dadeau aceleasi simptome, ca si tie...identice..identice..
de aceea am hotarat sa-ti scriu, sa te incurajez...VEI FII BINE..vei vedea..
Fa-ti (daca nu ai facut) analize de calciu, magneziu si sideremie si mai ales fa un echo tiroidian...toate, zic toate acestea, ..si sigur sunt rezultate proaste si la tine,..toate acestea va fii nevoie sa le ai in limite normale...
la mine a fost, calciu si sideremia..iar apoi, acum si probleme tiroidiene (mergi la un endocrinolog)..
Dezvolta putin din ce ti-am scris si..ne mai "auzim".
Sanatate si o zi buna!
0
17-02-2011, ora 11:58
elle47_ro@yahoo.com
Nu este medic/terapeut
elle47_ro@yahoo.com
multumesc mult lucia.
imi fac periodic analize.inclusiv cele de natura endocrina.
toate rezultatele sunt bune.stau bine si cu fierul.
cu calciu si magneziu mai putin bine.
pentru asta iau magne b6 sau milgama, uneori tonotil, in functie de indicatiile medicului.
iti multumesc inca o data si iti doresc sanatate
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
15-04-2016, ora 10:25
Publicitate ROmedic
Administrator forum
Psihologi, psihiatri, psihoterapeuti
Recomandă un Psihoterapeut sau caută unul!
La-Psiholog.ro este un proiect ROmedic care vă prezintă peste 3900 de terapeuți din România. Avantajul acestui site este că pune mare preț pe recomandările pacienților. Găsiți prezentări detaliate ale serviciilor psihologice, citiți recomandări, vă puteți programa online. În plus, există o secțiune cu o mulțime de articole interesante și teste psihologice. Accesați site-ul