veruca plantara

09-11-2013
silviaprunaru
Nu este medic/terapeut
silviaprunaru
rog sa-mi spuneti daca taierea unui neg plantar este periculoasa.Am fost la medicul de familie care m-a trimis la chirurg care m-a trimis la pedichiurista si asa am ajuns ca negul sa-mi fie tratat cu briciul pe post de batatura.In momentul cand am vazut ca incepe sa sangereze am spus pedichiuristei sa se opreasca dar dansa a mai continuat un pic pt ca nu a crezut ca e neg.Intr-un final m-a dezinfectat si am pus un plasture compeed.Totul s-a intamplat ieri-adica vineri-si nu am la ce medic sa apelez asa ca va rog sa-mi raspundeti ce mai pot face'Multumesc mult
2 comentarii
0
09-11-2013, ora 15:17
Dr. Macovei Catrinel
Diabet zaharat, nutritie si boli metabolice, Bucuresti
Dr. Macovei Catrinel
Buna ziua,
va raspund mai mult din experienta personala; fetita mea a avut o veruca plantara profunda, de care am scapat in 5 saptamani. Intai am fost la dermatolog, care efectuat o aplicatie cu azot lichid si a spus ca verucile plantare sunt de obicei profunde si ca este putin probabil sa cedeze la una sau mai multe aplicatii cu azot si ca este necesara cauterizarea cu anestezie locala. Eu am considerat ca nu pot sa supun copilul unui astfel de risc si chin, mai ales ca statisticile spun ca riscul de recidiva este mare daca veruca nu este cauterizata sau excizata (de chirurg, nu de pedichiurista) complet. M-am hotarat sa incerc orice alte tratamente locale si cu rabdare si perseverenta am reusit. Am aplicat tinctura de tuia cu pansament ocluziv peste zi si peste noapte vreo 2 saptamani, apoi am mers la homeopat si am trecut la tinctura de rostopasca de la Dacia Plant, combinat cu putin turmeric (curcuma) si miere, amestecate pana formeaza o pasta pe care am aplicat-o pe leziune dimineata si seara. Seara inainte de aplicatii 20 minute baie calda de picioare cu sare si frecat usurel veruca cu piatra ponce. In 3 saptamani pielea era ca noua, dar ne-am tinut de treaba. Homeopatul ne-a recomandat si granule pentru imunitate. Veruca este data de o infectie virala, care este cronica, dar se manifesta la nivel cutanat in conditii de imunitate scazuta. Atentie ca ceea ce folositi pentru tratament, cum ar fi piatra ponce sa nu fie folosita si de altcineva din familie, pentru ca virusul se poate transmite. Si uitati de pedichiura la salon, cel mult daca aveti propria trusa. Risc mare de virus hepatitic B sau C.
0
10-11-2013, ora 06:34
silviaprunaru
Nu este medic/terapeut
silviaprunaru
multumesc foarte mult pt raspuns si pt sfaturi si vreau sa va spun ca exact la risc de hepatita sau ceva si mai rau m-am gandit si eu cand am vazut sangerarea si de aceea m-am hotarat sa cer opinia cuiva avizat.multumesc inca o data.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.