vertij si pierderi de echilibru

29-12-2010
mihai1961
Nu este medic/terapeut
mihai1961
Buna ziua domnule doctor!
Sunt tare necajit pentru ca, de cateva luni, am vertij, iar in ultima vreme sunt si pierderi de echilibru in mersul pe strada; am 49 de ani si am fost la ORL/fund de ochi-rezulat slaba vascularizare, la neurolog care mi-a spus ca poate fi o combinatie de spondiloza cu afectiune a urechii interne; fac tratament cu betaserc 24mg 2/zi si tanakan 3/zi si nu sunt ameliorari. Va rog frumos sa imi spuneti ce trebuie sa mai fac, poate un RMN si computer-tomograf?
Va multumesc din suflet, Mihai.
7 comentarii
0
29-12-2010, ora 12:30
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
pentru circulatie.. conteaza nu numai starea coloanei cervicale dar si a inimii, a vaselor, tensiunea arteriala, Kg inplus..s.a
Consider ca Tanacanul trebuie inlocuit cu Sermion 30 mg 2 pe zi
continuati cu betasercul
luati Mg +vit B 6 3 pe zi..
si restul tine de regimul alimentar + tratamentul local la coloana, masaj, fizioterapie
0
31-12-2010, ora 12:15
mihai1961
Nu este medic/terapeut
mihai1961
Buna ziua domnule doctor!
Va multumesc din suflet...astazi abia am putut sa merg pana la poarta...; am 1.76 si cam 77 kg; sper sa nu fie un accident vascular. Daca veniti la Mangalia, nu ezitati, va rog, sa ma contactati, sperand in vremuri mai bune, pentru o vizita la Muzeul de Arheologie, ghidaj inclus.../ -*.
La multi ani, un an mai bun, cu respect deosebit, prof. Mihai Ionescu.


(*modificat de administrator)
0
29-10-2013, ora 17:25
ateli
Nu este medic/terapeut
ateli
Bună ziua. Vârsta 38 ani. Aş dori să ştiu dacă există vreo legătură între asigmatismul miopic compus şi vertij.

Vertijul s-a manifestat foarte dur cu pierderi de echilibru. A început brusc noaptea prin întoarcerea capului de pe o parte pe cealaltă pe fondul unor nopţi nedormite la rând şi a unor călători mai lungi. Cutremur este puţin spus. Dureri de cap până în interiorul interiorului, inclusiv creierul mic, vărsături din orice (deşi nu sunt o persoană sensibilă). Pe stradă mă ţineam de ziduri ca omul beat; am încercat să stau cât mai drept şi dormeam cu capul ridicat în poziţie nemişcată. Am rezistat eroic, fără niciun medicament, doar cătină. M-a ţinut aproximativ o lună, timp în care uitam foarte repede şi făceam eforturi de neimaginat.

A fost acum aproximativ şase luni. Mi-am revenit treptat. Dar evit statul pe spate în poziţia culcată, atunci simt că mi-au mai rămas nişte ameţeli. Dar nu se poate compara cu ceea ce am avut la început. Sincer am crezut că s-a cam terminat cu mine.
0
30-10-2013, ora 12:29
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
este nevoie de un consult la ORL.. de dorit in clinica ORL
dupa probe vestibulare si daca se confirma ca este vertij pozitional benign.. VPPB
cu o simpla manevra Epley se repozitioneaza otolitii si in zadar ati chinuit atatea luni
0
30-10-2013, ora 16:39
ateli
Nu este medic/terapeut
ateli
Da, mulţumesc foarte frumos.
Citisem despre această manevră, încet, încet după ce înţelesem într-o oarecare măsură ce se întâmplă.
Fiind o persoană foarte sănătoasă m-am tot gândit la cauza care m-a adus în această stare. Am tot cercetat şi m-am dus la rădăcină. Găsisem undeva că, călătoriile lungi pot agrava situaţia.
Nu ştiu dacă este relevant, dar în timpul acestor călătorii am folosit aproximativ 11 ore pe zi căşti 'in ear', dorind în special să nu aud deloc zgomotul din mijlocul de transport. Căştile mă protejau de zgomotul exterior.

Mă ridicam din pat foarte încet şi apoi încercam să mă îmbrac, dura foarte mult. Nu mă aplecam în jos decât lăsându-mă în jos pe genunchi cu tot trupul. În cele mai grele momente am chemat maşina să merg la serviciu, ştiam că puteam cădea în orice moment. Nu puteam mânca aproape deloc. Stăteam foarte greu pe scaun, iar durea capului era foarte profundă până în adâncime, chiar şi după ce vertijul se mai diminuase.
în special la schimbarea poziţiei capului de o parte pe cealaltă era cumplit. 'Rotire' este puţin spus, era ca şi cum totul s-ar dărâma, întreaga clădire. Aşa că încercam să nu mă mişc deloc în pat.

Oare o fi călătoriile şi nesomnul un factor major în aparţia acestui vertij?
0
30-10-2013, ora 21:26
Dr. Flueraru Valeriu
ORL - Otorinolaringologie, Pascani
Dr. Flueraru Valeriu
senzatia de echilibru este asigurata de corecta coordonare intre coloana vertebrala cu senzorii ei, vederea, miscarea otolitilor in urechea interna si creerul mic...
orice dereglare la unul din componente...duce la dezechilibru...
0
31-10-2013, ora 08:31
ateli
Nu este medic/terapeut
ateli
Mulţumesc foarte frumos pentru această completare! Acest răspuns îmi spune foarte multe.

Într-un cuvânt, lanţul se rupe unde este zaua cea mai slabă. Rezultatul este acelaşi indiferent că se rupe una sau că sunt rupte două, trei sau toate cele patru.

coloana vertebrală cu senzorii ei - sistemul nervos
văzul - vederea
auzul - urechea
creierul mic - gândirea şi conştiinţa omului
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și: