vertij

20-01-2007
roberta18
Nu este medic/terapeut
roberta18
in urma cu 10 luni am inceput sa am crize puternice de vertij(ameteli urmate de varsaturi puternice)...initial am fost trimisa la neurologie unde in urma unei tomografii si unui RMN mi s-au gasit 2 edeme cerebrale simetrice...dar se pare ca cele 2 nu au nici o legatura cu starea mea...mentionez ca nu aud cu urechea stanga in proportie de 90% insa pe RMN nu apare o intrerupere a nervului auditiv.neurologul mi-a spus ca vertijul se datoreaza problemei de auz...si ca cele doua edeme cerebrale au fost cauzate in copilarie de un episod de febra puternica...exista totusi o legatura intre toate problemele mele?se poate face o operatie pentru a-mi read auzul?va multumesc
2 comentarii
0
22-02-2007, ora 00:00
Dr. adelina mertic
Identitate neconfirmată
Dr. adelina mertic
Ar fi fost util sa mentionati de cind dateaza scaderea de auz la urechea stinga, si daca este fluctuanta sau permanenta! Daca a aparut odata cu episoadele de vertij, atunci este o mare probabilitate sa fie o legatura intre ele! in acest caz, se impune un consult ORL complex, eventual examen audiologic. Doar astfel se va putea stabili un tratament.
0
14-06-2010, ora 21:19
stanciuc vasile
Nu este medic/terapeut
stanciuc vasile
In urma cu patru-cinci luni am inceput sa am crize foarte mari de vertij care se manifestau prin ameteli puternice si cateodata pierderea mai usoara a echilibrului. Mentionez ca aceste ameteli le am de la varsta de 12 ani, nu am lesinat niciodata, am 43 de ani, sunt femeie(email-ul e al sotului), tensiunea este in jur de 13 cu 7, 13 cu 8.In urma cu o luna am fost la neurolog care mi-a facut o encefalograma.Am reusit sa il sperii cand i-am spus de cand datau aceste ameteli, mi-a prescris MAGNE B6, GINGO BILOBA, MACROSER, PE CA RE SA LE IAU TIMP DE O LUNA, DUPA CARE O LUNA PAUZA Si INCA UNA DE TRATAMENT.Cand l-am intrebat daca e nevoie de un alt control, mi s-a spus ca nu.2 saptamani se rarisera, dar dupa aceea au inceput in forta.Daca m-ar apuca cand merg sau ma ridic, as mai intelege, dar cand stau pe scaun???????Asta chiar nu mai inteleg.In timpul unui vertij, daca este foarte puternic, incep sa imi tremure mainile, sunt constienta ca nu trebuie sa ma misc, dar imi amortesc mainile si spatele si dupa aceea ma simt foarte obosita.VA MULTUMESC DIN SUFLET SI SPER SA MA AJUTATI CU UN SFAT. CU RESPECT, DANIELA.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.