vertij, amorteala pe partea dreapta, nervozitate

06-01-2010
cwistinutza
Nu este medic/terapeut
cwistinutza
Buna ziua.
Ma numesc Cristiana, am 25 ani si un minunat baietel de 10 luni.
Am si eu o problema pe care din pacate nimeni nu a putut-o rezolva si pe care sper sa o rezolv cat mai curand pt a ma putea bucura de familia si tineretea mea. Am inteles de la parintii mei ca am lesinat din senin la varsta de 4 ani, atunci am fost la medici care nu au pus un diagnostic clar, la varsta de 18 ani am lesinat a doua oara (venisem dintr-un club cu prietenul meu, am baut cola si am fumat aproape un pachet de tigari, ajunsa acasa am preferat sa stau cu el sa ne uitam la un film, la un momentdat o secventa mi-a provocat greata, m-am ridicat in picioare am simtit ca ametesc, ca tremur pe interior, m-am dus spre toaleta si am lesinat cu pierdere de cunostinta, parintii mi-au spus ca aveam buzele vinete si ochii dati peste cap - am fost la urgenta am facut tomografie, analize de sange si toate au iesit ok, au pus totul pe seama oboselii si a tigarilor, au spus ca nu mi s-a fost oxigenat creierul bine), la un an diferenta adica 19 ani am lesinat a doua oara (de data asta tot asa am iesit in club, am ajuns acasa spre dimineatza am adormit 3-4 ore si m-a trezit prietenul meu sa ma duc sa inchid usa dupa el ca vroia sa plece acasa; am ramas in usa, cu usa intredeschisa sa-l vad cum coboara pe scari si nu mai stiu nimic, am aflat de la parinti ca am lesinat cu pierdere de cunostinta, buze vinete si ochi dati peste cap - am uitat sa mentioinez ca m-am trezit de fiecare data palmuita de tata - am mers si de data asta la urgenta, analize iar, tomograf, analize de sange, iar la neurolog, acelasi motiv nu mi s-a oxigenat creierul bine; cat am stat la urgenta am vomat si la usa canmd sa intru la tomograf mi-a amortit partea dreapta mana, piciorul si falca, gandeam bine insa cand ma exprimam mancam litere, realizam asta si mai spuneam odata corect, am uitat sa spun ca singura analiza care a iesit mai mica decat limita normala a fost glicemia si am fost sfatuita sa mananc mai mult dulce)
Dupa fiecare lesin mi-am revenit greu, aveam ameteli, greata, lipsa poftei de mancare, teama de a fi singura, mi-am pierdut increderea in mine insa cu greu dar mi-am revenit la normnal.
Acum 2 ani in martie m-am simtit rau in sensul ca faceam atacuri de panica, simteam o presiune in piept spre gat, aveam presiune in ceafa, tremur interior, stari de lesin, m-am internat o saptamana in spital, am facut analize de sange (de asemenea glicemia mica si calciu), eco la organele interne, ekg, encefalograma, am fost si la psihiatru, toate bune si frumoase numai ca eu ma simteam groaznic. Ieseam zilnic in curtea spitalului la aer tinuta de brat pt ca aveam ameteli si stari de lisin, la toaleta de asemenea insotita, cand urcam scarile, trebuia sa urc doua etaje pana la salon simteam o presiune in ceafa si o oboseala puternica, faceam atacuri de panica, si anumite nici nu stiu cum sa le numesc "crize" in care eram irascibila, simteam parca ca mor, ma dadea mama cu apa pe fatza si vroiam mancare, tipam vb vine dupa mancare. La iesirea din spital acelasi rezultat oboseala, stres, mi-au recomandat odihna si am avut concediu 20 zile.
Vreau sa mentionez ca muncesc de 6 ani, iar ultimii 2 ani au fost extrem de dificili. Programul meu era de 8ore + 1ora pauza de masa insa eu munceam 9 ore fara pauza de masa cu abonatzii (munceam la rds) si peste program, sa-ntamplat sa plec de la munca la 4 dimineatza iar la 9 sa fiu la munca din nou. Asta a durat cam 6-7 luni, a urmat o perioada de program normal si inca 6-7 luni de munca care zic eu ca "mi-a pus capac". Dupa programul de 9 ore la birou, plecam pe teren inca 3-4 ore. Nu aveam nici week-and pt ca lucram la birou pana la 1 si dupa pe teren, inclusiv sambata cate 5- 6 ore.
Dupa aceasta perioada am fost internata in spital, dupa externare am fost la un medic homeopat care mi-a spus ca am hipoglicemie, am urmat tratament homeopat m-am simtit mai bine, am ramas insarcinata, am avut o sarcina usoara, am un baietzel minunat dar care nu prea dormea noaptea si asta m-a dat iar peste cap. Vara in general ma simt mai rau, am mers la un diabetolog care in urma consultului mi-a spus ca este vb despre o hipoglicemie severa, insa mi-a facut internare de o zi in care am facut testul de toleranta la glucoza dupa care m-am simtit perfect, insa in urma rezultatului mi-a zis ca nu am hipoglicemie ci oboseala cronica.
Nu stiu ce sa mai fac unde sa ma mai duc, momentan am o stare permanenta de rau, ce ma deranjeaza cel mai tare este ca nu ma pot concentra cum trebuie, am zile si zile. Mai devreme imi amortise usor usor partea dreapta, acum mi-am revenit. va rog din suflet sa ma ajutati.
7 comentarii
0
06-01-2010, ora 16:12
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Cu mare siguranta ca homeopatul nu ti-a dat decat un remediu paleativ si nu curativ si in dilutii slabe nevindecand cauza bolii. Pe de alta parte ar trebui sa eviti starile care duc la astfel de lesinuri.
Ar trebui sa gasesti un homeopat mai bun care nu trateaza doar simptomele asa cum din pacate fac multi homeopati in Romania. Poti sa imi spui te rog ce remedii homeopate ai primit si in ce dilutii ?
0
06-01-2010, ora 17:26
cwistinutza
Nu este medic/terapeut
cwistinutza
Foarte multe, le notez acum pe toate ca le am intr-o cutie. Natrium muriaticum ch200, sepia ch9, ignatia ch15, pancreas ch9, aconitum napellus ch30, phosphorus ch9, cuprum metallicum ch5 si extract din muguri de mesteacan pufos, extract din muguri de brad, extract din mladite de merisor. Pe astea le am in casa, cred ca au fost mai multe dar nu mai stiu care.
Am uitat sa spun si ca mi se-nclesteaza gura uneori, imi amortesc buzele la frig, am degetele de la mana dreapta reci, umede, transpiratie excesiva ce nu a fost determinata de efortul fizic, cresterea frecventei cardiace (tahicardie), amorteli sau furnicaturi la nivelul degetelor sau a buzelor, schimbari ale dispozitiei, precum iritabilitatea, anxietatea, nelinistea sau furia, confuzie, incapaciate de concentrare sau dificultati de gandire, dezorientare, tulburari de vedere, ameteli sau dureri de cap, slabiciune musculara, lipsa de energie, oboseala, coordonare dificila, dificultati de mers sau vorbire, paloare a feţei si mers nesigur. In fiecare dimineatza cand ma trezesc am furnicaturi in talpi dar dupa ce fac cativa pasi imi revin. Starile astea le-am avut pe toate, nu toate odata.
0
06-01-2010, ora 22:28
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
Remediile de mai sus chiar daca ar fi potrivite nu au puterea necesara de a repara daunele aduse de boala. In orice caz trebuie sa aveti grija sa evitati stresul si oboseala cat puteti mai mult, aveti nevoie de remedii homeopate nutritive zilnic si de remedii curative in dilutii inalte. Va recomand sa mergeti la un alt homeopat. La dvoastra totul depinde de nervi si acestia par sa fie limita, orice stres suplimentar aduce la noi simptome si caderi.
In ce oras locuiti ? V-am trimis o lista cu cabinete homeopate. Da-ti un click pe "modificati profilul dvoastra"
0
07-01-2010, ora 12:17
cwistinutza
Nu este medic/terapeut
cwistinutza
Multumesc frumos pt tot. Sunt din Constanta, am fost la dr. Soescu care m-a ajutat sa-mi revin, insa acum ma simt groaznic, am o stare de tremur si agitatie interioara, ochi grei, oboseala, nu ma pot concentra, uit (m-am dus in bucatarie sa-i dizolv baietzelului meu niste homeopate si am uitat), ma misc greoi asa parca robotizat, ma enervez imediat, parca mi se-nclesteaza gura si in mana si piciorul drept simt asa furnicaturi in os. Ma gandesc eu ca e de la zahar pt ca de sarbatori am mancat 1saptamana dulciuri, iar eu zahar exceptand aceasta saptamana nu am mai mancat de 2 ani. -
0
07-01-2010, ora 12:25
cwistinutza
Nu este medic/terapeut
cwistinutza
Am sunat acum si mi-am facut programare la dr Cadar, am noroc ca e in Constanta
0
11-01-2010, ora 10:19
scarface
Nu este medic/terapeut
scarface
La simptomele acute pe care le ai existza 2 remedii, din care unul te ajuta cu siguranta si cu care poti reduce si controla aceste stari in mod rapid. Cand ai programarea ?
0
12-01-2010, ora 15:40
cwistinutza
Nu este medic/terapeut
cwistinutza
Chiar atunci am fost, pe 17. Mi-a dat sa-mi fac niste analize si voi reveni cu rezultatele peste o luna cand mai vine in C-ta
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • EQUIVert - soluția high-tech pentru tratarea sindromului vertiginos
  • Senzația de greață după masă - afecțiuni posibile
  • Amorțeli și furnicături în tot corpul - cauze și tratament
  • Cum tratezi amețeala (vertijul, amețelile frecvente)
  •