venisoare?

23-08-2009
aki
Nu este medic/terapeut
aki
de ceva vreme, mia aparut niste venisoare rosi in obraji...iarna dupa ce ies afara si intru iar in casa se pun rosii tare si ma arde fata ingrozitor.cear putea fi?la dermatolog nam cum sa ajung pt ca nu sunt in romania...nu ma deranjeaza ca sunt acolo (nu se vad) dar sunt rosie tot timpul acolo :( daca stiti ceva un truc ^^babesc^^ sau ce as putea sa fac...merci mult
4 comentarii
0
23-08-2009, ora 14:19
nina03
Nu este medic/terapeut
nina03
am patit asa ceva, eram in Italia si o prietena m-a dus la farmacie(acolo gasesti medic in farmacie)m-a vazut medicul si mi-a prescris un unguent"NERISONA"pt. o saptamina.In tara foloseam uneori fluocinolon.Leacurile babesti mi-au facut mai mult rau, eu avind un ten f.sensibil.
0
23-08-2009, ora 21:43
Pitagora
Nu este medic/terapeut
Pitagora
Si eu am avut 2 venisoare in zona exterioara buzelor, fix unde incepe mustata. Le-am pus pe seama epilarii inadecvate (imi epilez mustata), dar cand am discutat cu cosmeticiana, mi-a spus ca nu are legatura, ca am eu o predispozitie. Mi-a dat ca sfat sa ma hidratez bine in interior si sa am grija mereu sa ma dau cu crema pe fata dimineata si cu o crema mai grasa seara, inainte de culcare. Asa am facut si mi-au disparut. iar mustata mi-o epilez in continuare.
In caz ca nu dispar, am vazut in cabinetul unui medic dermatolog un anunt legat de vinisoarele astea. Ca le trateaza cu laser, rapid si fara durere.
Depinde cat sunt de pronuntate, dar parerea mea e ca mai bine incerci sa le tratezi si abea daca nicun tratament nu da rezultate, sa se apele la laser. Nu sunt medic, este numai parerea mea.
Multa sanatate!
0
26-08-2009, ora 17:08
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Aki, poti incerca un tratament cu Ruboril expert crema. Se gaseste in Romania. In niciun caz sa nu aplici pe fata Fluocinolon !!!!
Daca dupa o luna de tratament nu obtii rezultate, trebuie sa apelezi la laser.
0
26-08-2009, ora 17:26
aki
Nu este medic/terapeut
aki
nu nu ma dau eu cu flocinolon pe fata...am sa vad unde gasesc tratamentul.am sunat la dermatolog dar doar peste 6 luni ajung la el din cauza ca e super ocupat (asa e aici in madrid te duci sati faci de exemplu niste alalize gerelare si daca nu ai nimic iti da cunsultatie debea peste un an sau chiar mai mult)...am sa vad cu cine vb din tara sami trimita tratamentul oricum ms mult...dupa cum am spus in pe obraji mai jos de ochi exact ca 2 pete rosi.sper sa scap de ele daca nu am sa ma interesez de laser...dar stiti cumva de ce apar aceste firisoare? multumesc mult
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.