venele taiate si tendon sectionat accidental la mana dreapta

08-10-2011
adrianicolae
Nu este medic/terapeut
adrianicolae
Buna ziua, locuiesc in Brescia, Italia, in urma cu 2 saptamani mai exact in data de 21 sept. am avut un accident in casa, am vrut sa schimb un bec, plavoniera a cazut in cada si eu cu mana in cada peste acea plafoniera. M-am taiat in palma dreapta cu o rana destul de adanca si degetul mic sectionat. Imediat ma dus prietena mea la urgenta unde am stat aproximativ 3 ore pe targa timp in care mi-a fost facute radiografii. Am fost dus de urgenta la sala de operatie, si am 12 copci in palma si patru copci la degetul mic, mi-sa spus ca am avut venele taiate si un tendon.Am stat internat in spital 4 zile sub observatie, ieri dupa 2 saptamani mi-au fost scoase firele, m-au bandajat si mi-au spus sa vin la control dupa 15 zile. V-as multumi din suflet pentru orice informatie sau parere despre cum si ce este mai bine sa fac pentru a-mi recapata forta in mana ca la inceput. Vreau sa mentionez ca pot misca degetele dar simt amortita pulpa degetului mare, iar cand tin mana aplecat in jos simt ca imi curge tot sangele in mana pana la degete. Va multumesc.
5 comentarii
1
09-10-2011, ora 15:23
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
este foarte greu de apreciat ce problema aveti din moment ce nu stim exact unde sunt leziunile si ce anume este lezat (care tendon?). venele nu sunt deobicei foarte importante, insa tendoanele au nevoie de 6 saptamani cel putin, sa se vindece dupa o sutura corecta, deobicei pentru aceasta perioada se foloseste si un ghips special. amorteala poate fi o leziune de nerv de la cel mai banal (contuzie) pana la sectionarea nervului, medicul care v-a operat ar putea sa aprecieze cel mai bine de ce fel de recuperare aveti nevoie, din moment ce el a vazut ce a fost problema
0
09-10-2011, ora 18:46
adrianicolae
Nu este medic/terapeut
adrianicolae
in primul rand vreau sa va multumesc foarte mult pentru pentru raspuns.
am uitat sa specific ca la iesirea din spital mi-a fost pusa o atela gipsata iar dupa 2 saptamani cand am scos firele nu mi-au mai pus atela, (desi doctorul a spus sa mi-o puna). astazi de dimineata am desfacut bandajul pentru ca era foarte strans cu fasa elastica si am spalat cu apa calduta si sapun rana pentru ca era sange si betatina uscata pe rana si am vazut ca aveam doua fire ramase acolo pe cusatura si le-am extras eu, dupa care am dat cu betatina si m-am pansat. daca as avea cum sa postez poza cu mana ar fi fost bine caci asa poate v-ati fi dat seama cat de grav este. cat despre tendon mi-a spus ca a fost taiat un mai putin important (nu stiu ce sa inteleg prin asta) si ca am avut noroc.
0
09-10-2011, ora 19:40
Dr. Adam Span
Ortopedie si traumatologie, Koblenz
Dr. Adam Span
o atela ghipsata este benefica pe perioada vindecarii tendoanelor pentru a proteja tendonul de miscarile bruste, involuntare care ar putea produce reruperea tendonului suturat si insuficient vindecat.
pentru tendoanele extensorilor (dosul minii) deobicei este suficient o atela normala in "Z" se zice la noi, insa pentru tendoanele flexorilor folosim o atela "Kleinert" cu care pacientul face gimnastica "Kleinert" (http://www.operation-pro.de/Beugesehnen/Nachsorge_2/Nachsorge_Detail.htm)
daca un tendon este important sau nu este relativ, la o persoana tanara care are nevoie de dexteritate, fiecare tendon este important, insa este clar, la flexori, flexorul adanc este mai important, si la degetul mic sunt doi extensori, cel comun este mai important.
insa pana la vindecarea totala la orice miscare brusca, involuntara, fara protectia ghipsului sansa unei rerupturi este mare, probabil din aceasta cauza a vrut colegul sa puna inapoi atela, de care, pentru o vindecare corecta aveti nevoie 6 saptamani.
in privinta amortelii, daca nu se amelioreaza, la urmatorul control amintiti medicului operator acest lucru. daca nervul nu este sectionat se poate incerca accelerarea vindecarii cu B-Vit complex, insa sa nu asteptati miracole
0
24-10-2011, ora 00:50
adrianicolae
Nu este medic/terapeut
adrianicolae
Acum, dupa o luna de la operatie nu mi-a mai pus decat in pansament.
Mi sa spus sa misc mana pentru a se desumfla, credeti ca este normal asa ceva? Vreau sa precizez ca mana este umflata si nu pot inchide pumnul de tot din cauza dureri care o am in palma, simt ca ma tine ceva.
Ce imi recomandati? Va multumesc.
0
06-07-2013, ora 13:47
eu david
Nu este medic/terapeut
eu david
buna ziua..la fel am patit si eu acelasi incident vene taiate tendon fcr si nerv...dupa 2 saptami mi sa scos ghipsul si am pansament am mana umflata si pot indrepta doar degetul mic restul parca ma tine ceva..doar le pot misca...acuma astept sa merg la recuperare...ma m operat in spania...cat va dura pana la refacerea completa...cu stima
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm: