vasculita SNC

28-05-2007
mishulina_z
Nu este medic/terapeut
mishulina_z
de 2 ani mama mea 51 de ani, se confunda cu o simptomatologie f. complexa. Ameteli, dureri de cap, dezechilibru, mers de om beat, intepenirea muschilor de la picioare, senzatia de lipsa de control a picioarelor etc. Dupa multe analize si rmn uri toate bune, au urmat o serie lunga de diferite diagnosticari si tratamente fara succes. Boala a avansat. De jum de an nu poate sa mearga singura pe strada. Acum o sapt a primt o serie de analize concludente in urma carora a fost diagnosticata cu vasculita a sistemului nervos central. Cum se trateaza? Ce stiti despre aceasta boala? O sa mearga vreodata bine?
4 comentarii
0
28-05-2007, ora 00:00
DrMihaelaB-neurolog
Identitate neconfirmată
DrMihaelaB-neurolog
Vasculita este o inflamatie a peretelui vascular care, in timp, produce o stenozare sau ocluzie a vasului respectiv, cu tulburari circulatorii in teritoriul "arondat " acelui vas-de la hipoperfuzie pana la infarct. Tratament exista, insa, vasculita fiind de cele mai multe ori de natura autoimuna, el trebuie condus de o echipa formata din neurolog si reumatolog.
0
19-06-2010, ora 23:25
Torina
Nu este medic/terapeut
Torina
Buna seara!
Ma numesc Torina, am 36 ani.
Shtiu numai ce ma doare, dar nu shi unde shi cui sa ma adresez.
In urma cu 4 ani, dupa evenimente stresante, a inceput sa-mi tremure miina stinga, senzatsii de zmunciri...N-am facut tratament, dupa o perioada s-a mai camuflat.Puteam controla.Dupa ceva timp am inceput shi sa tirii piciorul sting;tremorul miinii shi tiriirea piciorului se accentuau la oboseala fizica.Daca ma odihneam bine, puteam controla.Ma adresasem intre timp medicului-neurolog, am facut tratamente de linishtire.A urmat insa un stres mai puternic(decesul mamei) shi starea s-a agravat vadit.Nimic nu mai putea fi controlat.Au aparut ametseli, dureri de cap, insomnii, dezechilibru pronuntsat, mers de om beat, lipsa de control al picioarelor, edeme la glezna, dureri roaderea ppiciorului sting de la genunchi in jos, mai ales inainte de ploi, nu puteam merge singura.Diagnosticari majoritatea bune, tratamente fara succes.In urma spitalizarii in sectsia Cefalee shi tulburari vegetative o ushoara imbunatasire. Acum iau din februarie propranolol 40 mg de 3 ori, rivotril pt. tremor.Daca nu le iau, putrnic tremor. Acuza de baza- mers de om beat, puternic dezechilibru, senzatsia de zmuncire a piciorului sting, mers necontrolat.SUNT FOARTE DISPERATA!!!!!!!!!!!!!!!
0
21-07-2011, ora 21:31
vladimir r
Nu este medic/terapeut
vladimir r
Torina simptomele tale par sa fie o neuroborelioza, sau boala muscaturii de capusa[maladia Lyme].
Poti face o analiza Dualdur[microscopie in camp intunecat] acum si in Romania, la domnul dr Gogoase la spitalul Fundeni, sau la doi domni doctori veterinari, domnul Moscu Cristian in Bucuresti si domnul Epure in Constanta.
Sa nu te sperii pentru ca boreliile, miocoplasmele, toxoplasmele, babesiile, bartonelele, etc, arata la fel in sangele omului ca si in sangele animalelor!
Sau poti sa aflii foarte multe de la distinsul domn doctor Ion Bogdan Cristian de la centrul de medicina izobara din Constanta Mult succes!
-*


(*modificat de admin)
0
31-10-2011, ora 22:54
ioana8515
Nu este medic/terapeut
ioana8515
Mama mea a suferit acum un an un AVC ischemic. In urma acestuia a ramas cu ameteli pe care le are tot tipul si carora nu le-a fost descoperita cauza. A urmat un tratament cu Betaserc fara nici un rezultat iar acum a fost diagnosticata cu vasculita cerebrala primind ca tratament Medrol 32 mg. Credeti ca ajuta tratamentul acesta? La ce reactii adverse ar trebui sa ne asteptam? Va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.