varsat de vant sau nu? | Forumul Medical ROmedic

varsat de vant sau nu?

06-07-2011
b.elena2010
Nu este medic/terapeut
b.elena2010
sora mea are de 3 zile bubite pe tot corpul inclusiv pe fata rosii care fac un cap albicios cu lichid care se sparge. a fost las urgente si i au spus ca ar putea fi de la o alergie insa nu se stie clar - i au dat aerius si o solute mentolata sa si dea pe ele (datorita ei nu mai mai are mancarimi). Problema este ca inca incep sa i apara. Ce ar trebui sa faca - poate fi totusi varsat de vant (nu a avut pana acum) - nu are alte simptome nici febra avea (37, 2 la urgenta) nici dureri de gat sau musculare - decat bubitele.

Ce altceva ar putea fi? In cazul in care este totusi varsat de vant si la urgenta nu a fost depistat bine (dar sper ca nu e cazul) cat de rau ii poate face ca sta afara - pentru ca ea lucreaza de dimineata pana seara

sa incerce si cu claritine sau e mai bun acest aerius?
multumesc
6 comentarii
0
06-07-2011, ora 21:30
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Judecand numai dupa descrierea dv, nu este vorba de nicio alergie, ci de varsat de vant (varicela). Izolare si odihna.
0
06-07-2011, ora 21:43
b.elena2010
Nu este medic/terapeut
b.elena2010
sa inteleg ca poate fi varsat de vant fara nici un fel de alte simptome decat aceste bubite?
0
07-07-2011, ora 19:46
carmen-myky
Nu este medic/terapeut
carmen-myky
buna ziua, ma numesc carmen si as dori sa raman insarcinata, am fost diagnosticata cu glanda tiroida si anumite persoane mi-au spus sa nu fac copii daca am glanda tiroida pt ca s-ar putea sa iasa copii cu malformatii, va rog mult raspundeti-mi la aceasta intrebare...este adevarat ca pot iesi copii cu malformatii daca am glanda tiroida?
0
08-07-2011, ora 13:59
Dr. Mihnea Dragomir
Medicina de familie, Bucuresti
Dr. Mihnea Dragomir
Nu, nu este adevarat. Daca situatia este sub control (adica e vorba de o suferinta tiroidiana bine tinuta sub supraveghere) nu exista niciun pericol.
0
11-02-2012, ora 15:37
yuulyy
Nu este medic/terapeut
yuulyy
am varsat de vant de o saptamana.primele bubite cu lichid mi au aparut pe frunte.de la farmacie am primit alcool mentolat si a alifie"pasta de apa"de culoare alba si mi s a spus despre ea ca usuca bubitele.am folosit-o din prima zi insa deoarece alifia mi a ramas pe fata a doua zi m am spalat pe fata si nu am mai folosit-o.Cu toate acestea unele dintre bubitele de pe fata nici acum nu au prins crusta f mare ci inca au lichid. Cand ar trebui sa prinda crusta?iar bubitele de pe restul corpului au prins crusta insa nu mi a cazut nici una, desi le am de o saptamana.Ar trebui sa ma ingrijorez?(18 ani)
0
18-05-2012, ora 20:55
sorinmailat
Nu este medic/terapeut
sorinmailat
Buna ziua.Am o fetita de 6 ani si de 2 zile ia aparut niste bubite pe corp..nu multe, am fost cu ea la medic si a zis ca este varsat de vant dar nu a facut febra si nici nu ia mai iesit alte bubite, adica sa se umple pe corp.sepoate sa fie o forma mai usoara sau inca poate sa iasa mai multe bubite?astept raspuns cat mai urgent.va multumesc
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Veziculele (bășicuÈ›ele cu lichid) pe piele - cauze, diagnostic diferenÈ›ial, tratament
  •