varicocel stang, analize testosteron

11-05-2009
lexor
Nu este medic/terapeut
lexor
Buna ziua,

Am un varicocel pe partea stanga de ani buni dar pana de curand nu am avut probleme de care sa-mi fac griji.
In ultimul timp insa, ma afecteaza destul de mult, atat in timpul actului sexual cat si atunci cand nu port lenjerie, lasandu-le sa "atarme" liber, in sensul ca dupa cateva minute (variat uneori 2-3 min alteori 10-15 min) incepe sa ma doara. Mi-am dat seama ca nu mai scap de cutit si ca trebuie sa o rezolv odata si m-am programat la un urolog care m-a vazut si mi-a zis ca-i de operatie (ceea ce stiam deja) iar stand de vorba cu el despre cum ar fi putut sa ma afecteze si cum ma va afecta operatia si perioada de dupa mi-a dat sa fac 3 analize: spermograma, Testosteron liber (Axsym) si SHBG (sex hormones binding globulin).
Analizele facute deja de sapt trecuta am intrat pe net unde vad rezultatul la ultimele doua:

Testosteron (Axsym) = 2.43 (interval de referinta: 1.95 - 11.38 / ng/ml )
SHBG (sex hormones binding globulin) = 21.2 (interval de ref: 14.5 - 48.4 / nmol/l )

Acum, poate cineva sa-mi interpreteze valorile astea? Stiu ca e treaba medicului dar o sa ajung la el de-abia luni si am o saptamana de asteptat pana atunci. Merci!
0 comentarii
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
23-06-2022, ora 19:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
CHirurgi și Clinici de chirurgie
Medici-Chirurgi.ro - caută un chirurg sau recomandă unul
Ați trecut printr-o operație? Ajutați alți pacienți oferind o recomandare chirurgului care v-a operat.
Accesați site-ul