varicela

30-11-2015
lia73
Nu este medic/terapeut
lia73
copilul meu de 4 ani are varicela. primele bubite i-au aparut vineri. am fost duminica la spital si ca diagnostic are varicela. eu am limfom si sunt sub tratament. mai exact pe 17 luna aceasta am avut sedinta de tratament. ce pot face ptr a nu lua si eu varicela avand in vedere ca nu am facut pana acum iar limfocitele mele sunt de 0.39.
multumesc
1 comentarii
0
02-12-2015, ora 14:43
Dr. Albu Laura
Dermatovenerologie, Cluj-Napoca
Dr. Albu Laura
In primul rand, daca mai aveti copii, ei ar trebui vaccinati.
Trebuie sa mergeti cat mai repede la medicul oncolog/hematolog care va trateaza.
Pentru a sti exact daca ati avut sau nu varicela se pot doza anticorpii specifici din ser (unele forme sunt fruste/subclinice sau parintii nu isi amintesc exact). Daca anticorpii sunt pozitivi, nu este nevoie de alte masuri. Daca intr-adevar nu ati avut boala, probabil ca trebuie facuta o imunoprofilaxie pasiva cu imunglobulina antivaricela-zoster. Profilaxia cu aciclovir sau derivati nu este de prima intentie, dar asta ramane la latitudinea medicului dumneavoastra.
Daca nu ati facut boala va trebui sa va vaccinati dupa ce terminati chimioterapia si nu mai sunteti imunosupresata.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.