varice...

20-05-2009
licurici88
Nu este medic/terapeut
licurici88
as dori si eu sa primesc un sfat despre cum as putea sa previn aparitia varicelor.mentinez ca am 21 de ani iar mama mea are varice destul de nasoale si am auzit ca se pot mostenii si parca am vz ceva venute mai proeminente pe picioarele mele care imi este frica sa nu se transforme in cativa ani in varice.Spuneti ce as putea sa fac sa le evit pe cat posivil chiar daca nu se poate in totalitate.multumesc
22 comentarii
0
20-05-2009, ora 15:26
mcrisstina
Nu este medic/terapeut
mcrisstina
varicele se pot preveni cu ciorapi compresivi. in functie de gradul lor de compresie sunt preventivi sau curativi. pot sa iti recomand gama de ciorapi Relaxsan, o folosesc si eu si sunt foarte multumita. sper sa iti fie de folos si tie.
0
24-06-2009, ora 00:44
viorica spataru
Nu este medic/terapeut
viorica spataru
am 29 de ani si am varice, foarte accentuate pe un picior(pulpa) iar pe celalat se vad mai putin. as dori sa ma operez dar nu stiu daca e bine sa fac operatia inainte de a avea copii, deoarece am citit ca varicele pot reaparea in timpul sarcinii. nu stiu ce sa fac sa mai astept cativa ani.. totusi imi este teama ca in timpul sarcinii varicele se pot agrava ducand poate la spargerea lor...sau nu stiu ce sa zic. va rog sa ma ajutati cu un sfat, o parere...mentionez ca ma si dor, ma supara.
0
24-06-2009, ora 08:51
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Stimata Domna Esential este raspunsul la intrebarea se agraveaza in timpul sarcinii se pot complica cu tromboza venoasa Raspunsul la intrebare vi l ofera chirurgul de chirurgie vasculara dupa un consult de specialitate Cu stima Dr Marius Uscatu Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
07-09-2009, ora 22:49
viorica spataru
Nu este medic/terapeut
viorica spataru
buna ziua. tocmai m am operat de varice la un picior vinerea trecuta. am fost programata pt laser dar sa facut o greseala si mi sa facut operatie deschisa adica cea clasica. mi s au facut cateva incizii pe pulpa picioruluisi una pe partealaterala interior deasupra genunchiului. aceasta din urma, pt ca nu mi sa fixat bine pansamentul, am avut sangerare in acel loc, iar asistenta mi a pus un pansamentmai strans pt a mi se opri sangerarea. in schimb, am vazut a doua zi langa acel loc, mi sa format o vanatae, sub piele care sa extins un pic in sus si da spre verzui galbui. am purtat ciorapi speciali 3 zile si 3 nopti cum mi sa spus, iar in continuare trebuie sa i port doar ziua. imi fac griji pt acea vanatae sa nu fie ceva serios. trebuie sa merg dupa 10 zile sa mi dea jos pansamentele si copcile si abia dupa 6 saptamani la un control. am facut operatia la un spital de stat. mi am dat jos ciorapii speciali in seara asta si imi simt piciorele reci. este normal? va rog din suflet sa ma ajutati cu un raspuns, un sfat.. va multumesc
0
10-09-2009, ora 10:36
salutema
Nu este medic/terapeut
salutema
In timpul sarcinii la nivelul genunchiului stang mi-au aparut varice care se tot intind. In timpul sarcinii a luat detralex. Ce trebuie sa fac ca sa scap de varice?
0
15-09-2009, ora 09:48
Dr. Marius Uscatu
Ortopedie si traumatologie, Bucuresti
Dr. Marius Uscatu
Buna ziua!
Trebuie sa consultati un chirurg vascular.
Daca nu cunoasteti unul, va pot recomanda unul daca-mi scrieti in privat, pe mail.
Cu deosebita stima,
Dr. Marius Uscatu
Ortoped cu supraspecializare franceza in Chirurgia Gleznei si a Piciorului
0
19-09-2009, ora 22:56
tyss
Nu este medic/terapeut
tyss
Buna seara ! Am si eu o intrebare, daca s-a confruntat cineva cu ceva asemanator. Am 35 ani si in urma cu 2 luni mi s-au ingrosat venele de la maini, de la cot spre palma, foarte tare, au iesit practic la suprafata. Am si o vena iesita- varice la piciorul drept, dar nu cred ca are legatura. Mi se pare grav sa-ti iasa venele pe maini la 35 de ani. Este si o chestie inestetica. Kiar sunt panicata. Am facut o radiografie la plamani si a iesit bine. Sunt operata de tiroida, adica nu o mai am, si ma gandesc sa nu fie si o cauza hormonala...
0
03-12-2009, ora 23:58
viorica spataru
Nu este medic/terapeut
viorica spataru
Buna seara
In urma cu 3 luni ma m operat de varice la piciorul drept, metoda aplicata fiind cea clasica. O taietura mica in zona inghinara de unde mi sa scos vena principala si cateva incizii pe pulpa piciorului de unde mi sau scos venele pronuntate(varici).Totusi, operatia mi sa facut incompleta deoarece mia ramas o vena foarte pronuntata(ca o galma)ce pleaca de la glezna piciorului in sus cativa centimetri. este foarte vizibila mai ales la oboseala. Nu ma doare, dar e acolo, e mare si o simt uneori ca o senzatie de greutate in acel loc. Operatia mi sa facut la un spital de stat in Londra (unde locuesc). mi am dorit mult sa fac aceasta operatie, dar acum regret deoarece nu sunt multumita cu acea vena ramasa acolo si toate cicatricele de pe picior. Doctorul mia spus sa nu mi fac griji pt acea vena pt ca oricum e posibil sami reapara alte varici in urmatorii 10 ani. Mi sa spus deasemenea ca ei nu opereaza in acea zona(glezna piciorului) pt ca este riscant (dar asta mi sa spus dupa operatie) As vrea sa stiu daca acea vena ramasa afecteaza in vreun fel circulatia si daca exista riscul sa se mareasca si sa dezvolte alte vene varicoase. Piciorul in general e bine, doar uneori mai simt cate o durere usoara in el. Va rog daca ma puteti ajuta cu o parere, un raspuns, si daca exista posibilitatea sa ma mai operez odata sa mi se scoata acea vena ramasa de la glezna piciorului. va multumesc
0
10-03-2010, ora 18:04
fritz.bucatara
Nu este medic/terapeut
fritz.bucatara
Poate nu o sa va vina sa credeti dar mie mi-au aparut varicele la varsta de 14 ani, si in familie nimeni nu are probleme de acest gen.La 16 ani m-am operat doar la piciorul drept, pentru ca la piciorul stang nu am nicio problema.Operatia am facut-o in italia si vreau sa zic ca m-am simtit foarte bine, numai ca mi-au mai ramas cateva venisoare si se vad cateva puncte mici de la incizii.Dupa un an de zile am facut si o scleroterapie si asa am mai scapat de cateva vene inestetice care mi-au mai ramas pe picior doarece la operatie mi-a fost extrasa doar safena si inca cateva vene varicoase care erau mai groase.Zilele astea ma gandeam ca mai am nevoie de o sedinta de scleroterapie deoarece mai am vene care sunt situate la nivelul genunchiului si inca se mai vad destul de urat chiar daca doctorul mi-a spus ca nu sunt varicoase insa eu sunt obsedata de picioarele mele si va dati seama, cum am numai18 ani cred ca e si normal.As vrea si eu o parere, nu stiu daca e bine sa fac atatea sedinte de scleroterapie la varsta aceasta si sunt tare curioasa daca mai cunoasteti cazuri ca si al meu, deoarece eu nu am mai auzit pe nimeni sa aiba varice de la varsta la care mi-o aparut mie.va multumesc!, si daca aveti sfaturi sa imi dati le primesc cu placere.
0
12-03-2010, ora 16:37
Marchesssa
Nu este medic/terapeut
Marchesssa
Buna ziua...ma numesc Carmen, am 29 de ani..am fost la un consult..si doctorul mi-a recomandat op de sclerozare a venei, inainte de aceasta sa port niste ciorpai speciali cu cel putin o saptamana inainte de injectare. Va rog sa ma ajutati cu un sfat. Unde as putea face aceasta operatie de sclerozare a venei...o am pe un singur picior. si ce fel de ciorapi ar trebui sa port.. cu ce grad de compresie. Doctorul mi-a facut consultatia buna...insa mi s-a parut cam scump ( 220 euro op de slerozare) iara ciorapii 300 Ron. As dori sa stiu daca pot achizitiona ciorapii la un alt pret mai ok si daca injectarea costa mai putin. Sau sa imi recomandati un doctor bun si decent..ca cel la care am fost pentru consult a fost de o libidinosenie extrema, nu stiam cum sa plec mai repede din cabinet., m-a tot mangaiat pe picioare de nu stiam cum sa scap mai repede...si asta s-a intamplat la o clinica cunoscuta..etc. Multumesc anticipat ! X0X
0
27-03-2010, ora 16:42
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Si eu am probleme cu circulatia, si am facut cateva sedinte de scleroterapie, dar la venele reticulare(cele mai mici), si cele sparte.La tine ce vena trebuie sclerozata?Vena safena...sau cele mai mici.au am fost la Laser med, La York Vein clinic, dar acolo, nu se fac sclerozari daca este vorba de safena, de curand am aflat ca ar fii o clinica Laurus medical care face USG(scleroterapie ecoghidata, pt cele mai mari)Si ciorapi medicinali poti gasi si mai ieftini, eu mi am cumparat din farmacie cu 70, 80 ron.
0
16-05-2010, ora 18:20
zoppo
Nu este medic/terapeut
zoppo
buna ziua, ma numesc valentina si am 28 de ani, am si eu dureri de picioare de la genunchi in jos, ma dor chiar si dimineata cand ma trezesc, credeti ca ar pute fi vorba de varice ascunse?nu pot nici macar sa ma masez ca ma doare la atingere
0
21-07-2010, ora 22:43
mirabella21
Nu este medic/terapeut
mirabella21
Buna. PENTRU LICURICI88 : SI EU AM TOT 21 DE ANI SI MI-AU APARUT NISTE VARICE, LA INCEPUT ERAU NISTE VENE MAI PRONUNTATE, MAMA MEA IAR E PLINA DE VARICE SI SUNT EREDITARE AM FOST LA MEDICUL CHIRUG SI MI-A ZIS CA AR FI BINE SA FAC SCLEROTERAPIE SI CA O SINGURA SEDINTA AR FI DE AJUNS, SAPTAMANA TRECUTA AM FACUT SEDINTA DE SCLEROTERAPIE SI POT SA ZIS CA NU M-AM DURUT SI CA NU MA COSTAT DELOC MULT, CE E AIUREA E CA TREBUIE SA PORT O FASA ELASTICA PE PICIOR O LUNA DE ZILE SI APOI MERG LA CONTROL.
0
21-07-2010, ora 22:51
constantin gheorghita
Nu este medic/terapeut
constantin gheorghita
Buna!!!ma numesc gina si am 45 de ani.de cateva luni am o problema la nas mai precis nu pot sa respir...nu ma doare absolut nimic dar pt a, mi desfunda nasul folosesc OLINTH, de cel putin 4-5 ori pe zi si noapte.Este foarte deranjant pt ca nu pot sa respir.eu inca nu stiu daca este deviatie de sept sau altceva.!!!as dori sa imi rsp cineva daca am deviatie sau altceva...
0
22-07-2010, ora 08:18
laura_2008
Nu este medic/terapeut
laura_2008
Buna.Pentru mirabella 21, am o intrebare, unde ai facut scleroterapie, ca si eu am facut procedura, dar am facut UGS, adica scleroterapie ghidata ultrasonografic, si m a costat ceva banuti, ai facut pe vena safena, adica cea principala?cat te a costat, esti multumita de rezultate?Si la mine a fost necesar 2 sedinte, desi nu era vizibila...
0
22-07-2010, ora 13:44
mirabella21
Nu este medic/terapeut
mirabella21
scleroperapia am facut-o in timisoara, la spitalul judetean, doctorita mi-a zis ca eu fiind studenta o sa platesc doar injectia care a fost 500 de mii, doar atat am platit, am facut scleroterapia pe piciorul drept jos, nu stiu ce vena e., cat despre rezultate inca nu pot sa imi dau seama f bine ca a trecut doar o saptamana, eu m-am invinetit dupa ce mi-a dat injectiile dar acum incep sa imi treaca vanataile, precizez ca eu ma invinetesc f repede si atunci cand imi ia sange, sau cand ma lovesc, imediat ma invinetesc
0
23-07-2010, ora 21:45
zoppo
Nu este medic/terapeut
zoppo
buna, am si eu niste dureri de picioare de la genunchi in jos in special laba piciorului, durerile sunt de mult timp dar au fost rare, dar de cand a inceput sa imi iasa monturile la picioare ma dor picioarele in fiecare zi(aproximativ 4 luni), chiar si cand ma trezesc dimineata, am 29 de ani si imi este teama sa nu am ceva mai grav decat un simplu mont, mentionez ca sora mamei mele are poliatrita intr-o faza avansata, ce ma sfatuiti?va multumesc
0
16-10-2011, ora 13:14
geromaslan
Nu este medic/terapeut
geromaslan
Pentru prevenirea aparitiei varicelor sau ameliorarea acestora va recomand un tratament alternativ care in Germania este folosit de mult timp si care consta in terapie cu ozon (autohemoterapiemajora si bai cu ozon), injectare cu ozon si mezopunctura. Din experianta pacientilor va pot spune ca este un tratamnet care are rezultate pe o durata lunga de timp.Daca doriti mai multe informatii pot detalia procedeele de tratament.
0
12-09-2012, ora 19:30
Ana Vasilescu
Nu este medic/terapeut
Ana Vasilescu
Dupa ani de munca la un job ce a solicitat mult stat in picioare m-am ales cu varice...dureroase chiar. Mi-e teama de operatie asa ca momentan ma tratez la clinica la clinica tulkarem -* la domnul doctor MOHAMMAD ABU-BAKER. Ma simt mult mai bine si nu mai am dureri,...momentan... insa daca nu va fi o solutie pe termen lung pentru mine am sa fac pana la urma operatia. Am primit recomandari foarte bune despre aceasta clinica. Sanatate multa..


(*modificat de admin)
0
29-05-2017, ora 11:26
Ilorexa
Nu este medic/terapeut
Ilorexa
Buna ziua ! O intrebare inocenta pentru cei ce au recurs la scleroterapie ani in sir, dar si pentru medicii care efectueaza aceast tip de interventie: exista efecte secundare dat fiind faptul ca totusi se introduce produsul direct in sange?? Am inteles ca metoda este ameliorativa ca urmare trebuie facuta periodic pentru tot restul vietii.. Va multumesc si va urez o zi frumoasa !
0
01-10-2019, ora 15:45
Laviy
Nu este medic/terapeut
Laviy
Acum 1 an jumate am facut scleroterapie la vena safena la piciorul stâng la LaurusMedical.
Procedura a fost un pic cam dureroasa dar tot in aceeasi zi am plecat pe picioare la muncă. Sfatul meu e sa va luati prima zi liber de la munca fiindca prima zi doare cel mai rau.
Am purtat fix 6 luni, in fiecare zi si noapte, ciorapul de compresie pe care mi l-au dat ei (mi-am mai cumparat unul de schimb) si dupa 6 luni, la control mi-a zis dr. meu Mihaela Pintilie ca s-a vindecat vena.
Avantaje: cred ca s-a vindecat din moment ce nu ma mai doare vena deloc.
Dezavantaje: -dupa 1 an jumate încă mai am acea pată maronie, desigur e subtilă dar credeam ca nu se va mai vedea deloc..
-m-a durut piciorul cam 1 lună și timp de o săptămână schiopatam la muncă.
Un alt dezavantaj pt mine a fost ca am facut in aprilie si a trebuit să port ciorapul ala gros toata vara sub pantaloni lungi si teniși in loc de sandale, m-am copt :( Dna dr. mi-a zis că îl voi purta doar 3 luni si dupa scleroterapie ca cică 6 luni treb să-l port, deci a fost putin neserioasă la faza asta, m-a cam păcălit. Sfatul meu e sa faceti asta pe timpul iernii.
Per total sunt mulțumită, mai ales că acum sunt gravida in ultimul trimestru si vena mea e încă bine. Acum sa vedem cat m-o ține mai ales că sunt cam sedentară din fire.
0
11-11-2019, ora 19:44
Jeni A M
Nu este medic/terapeut
Jeni A M
si eu am facut acum 2 luni injectii sclerozante la piciorul drept, nu la safena, ci cateva vene pe gamba si niste ”panze de paianjen deasupra genunchiului si lateral genunchi, inca am niste vanatai urate, si noduli.
Sunt tare nemultumita, la 1 saptamana l-am sunat pe medicul care m-a tratat si i-am semnalat ca ma dor venele si am noduri. Morocanos mi-a spus sa-l caut la spitalul unde facea garda, dupa ce am asteptat aproape doua ore, m-a primit, si rapid a spart vreo 2 sau 3 noduli, nu toti, a spus ca oricum se vor retrage.
Mentionez ca dupa injectii am intrebat daca trebuie sa port ciorapi de compresie, a zis ca nu, doar sa tin bandajul elastic 3 zile si nopti. Cum am mai citit pe forumuri, am cumparat totusi dupa vreo cateva zile ciorapi de compresie, ii port, acasa mai port bandaj elastic, dar ma dor ambele picioare, mai mult cel injectat. Nu stiu daca si alta lume a mai experimentat asta. Am intalnit la spital o alta persoana care a facut injectiile in aceasi zi cu mine, si d-na respectiva, era tare suparata si dezamagita, zicea ca are piciorul umflat, cu multe vanatai si dureros. Ea fusese deja de 2 ori la interventia de spargere a nodulilor.
Nu mai am incredere sa apelez la nimeni. Am fost si la medicul de familie, s/a uitat la picioarele mele si a spus ca nu stie ce sa faca, ii pare rau dar nu e spacializarea lui, sa merg iar la cel care m-a tratat. Ma tot gandesc : la ce sa ma duc?
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Biblioteca medicală vă mai recomandăm:
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Operatii de indepartare a varicelor
  • Varicele
  • Cum te protejezi de varice?
  • Varicele la tineri
  • Sfaturi pentru persoanele cu varice - aspecte pe care trebuie să le știi
  • Dieta vegetariană, asociată cu o creștere a riscului de varice la bărbați
  •