vanatai repetate care nu dispar total niciodata

14-06-2010
anky_edd
Nu este medic/terapeut
anky_edd
Buna ziua, am un baiat de 6 ani care in urma cu 1 an si jumatate a inceput sa aiba afectiuni pe gamba laba piciorului sau pe tibie de genul unei vanatai de marimea unei monede culoarea maro inchis. in timp pe laba piciorului s-a inrautatit f. mult devenind cu putin lichid pe margine si zgrunturoasa . mereu tratamente de alergii ba la un ba la alta dar se pare ca nua fost asta. I0a trecut cu o crema pe baza de cortizon ceea ce nu e indicat pt. copii. afectiunile au revenit si persistat tot timpul dar dupa tratamentul intensiv cu aceea crema pe baza de cortizoni care e singura ce a avut efect : boala se manifesta acum intr-o forma mai usoara : aceleasi vanatai de dimensiuni ceva mai mici, nu mai ajung in faza aceea urata cu zgrabunte, doar vanatai care apar si dispar frecvent, doar ca s-au intins ca zona de eruptie pe picior in sus, pe maini si chiar la spate (sale). in medie pe corp exista circa 10 astfel de semne care dispar si reapar in alta locatie. medicul dermatolog mi-a spus ca nu am ce ii face si pana ajunge la pubertate asta va fii. totusi ma intreb chiar nu exista vreo solutie ? vara nu il pot dezbraca in patalon scurt caci ii este jena copilului. sa fie pe baza psihica (traume, suparari ) sa fac ceva analize anume ?? care ?? pot trimite poza daca este cineva disponibil sa studieze acest caz mai mult decat interesnat.

Multumesc mult pt. timpul acordat si astept cu nerabdare vesti.
Cu stima Anca Tofan -
2 comentarii
0
23-06-2010, ora 21:35
Dr. Dorin Mihalache
Dermatovenerologie
Dr. Dorin Mihalache
Ar trebui sa mergeti intr-o clinica pedicatrica pentru investigatii deoarece copilul dvs poate avea o forma de hemofilie.
0
24-07-2010, ora 14:46
ratusca
Nu este medic/terapeut
ratusca
Incercati si tratamente naturiste, incercatii sucul din fructul Noni care a aparut pe piata nu de mult, si este foarte bun in mai multe afectiuni, se poate lua si de catre copii. doamne ajuta si multa sanatate.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.