vanatai pe picioare; purpura trombocitopenica?!

04-06-2008
adialex
Nu este medic/terapeut
adialex
fetita mea are pe piciorul stang 3 vanatai, destul de mari, care par sa nu mai treaca; e adevarat ca, , , cade in fiecare zi aproape, dar ma ingrijoreaza pt ca la un moment dat, pe la 2 luni(acum are 2 ani si 5 luni) a avut nr trombocitelor destul de mare, pe la 800, ; explicatia a fost la vremea respectiva ca trombocitele au crescut in urma vacc, la care a facut si o reactie destul de ciudata; dupa aceea nr de trombocite s-a reglat, dar de anul trecut nu a mai facut nicio analiza;
intrebarea mea era cum se manifesta purpura trombocitopenica? ce culoare au vanataile respective, si daca apar doar cateva(la ea sunt chiar la genunchi) sau apar pe mai multe parti ale corpului?
eu o voi duce la analiza(ptr linistea mea) dar pana atunci m-ar linisti un raspuns de la dumneavoastra;
multumesc
2 comentarii
0
06-06-2008, ora 00:00
Dr. Ana-Maria Slanina
Medicina de familie, Iasi
Dr. Ana-Maria Slanina
De obicei eruptia purpurica este generalizata pe intreg corpul, insa mai degraba poate fi vorba de o fragilitate capilara. Efectuati hemoleucograma plus teste de sangerare, coagulare, INR.
0
28-06-2008, ora 00:00
lungu.bogdan
Nu este medic/terapeut
lungu.bogdan
Pentru genunchii copiilor zdreliti si vineti, eu am folosit compresa cu bitter suedez- amelioreaza durerea si dispar si vanataile
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
10-10-2016, ora 10:00
Publicitate ROmedic
Administrator forum
La-Pediatru.ro
Căutați un pediatru bun?
La-Pediatru.ro este un proiect ROmedic unde găsiți cea mai completă listă de medici pediatri din România. Alegeți din peste 4000 de pediatri - cu date de contact, prezentări și recomandări de la părinți.
Cunoașteți un pediatru bun? Oferiți-i o recomandare aici! Accesați site-ul
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fac ușor vânătăi - cauze, diagnostic, tratament
  •