valve la inima infundate

26-11-2007
coty
Nu este medic/terapeut
coty
am un unchi care are valvele la inima infundate precizez ca nu face efort i-a foarte multe medicamente nustiu anume ce dar am o intrebare mai poate fi operat la varsta de 64 de ani sau este riscant precizez ca inre timp a fost gasit si cu o complicatie la ficat ce stiu mai bine e ca are tensiunea mica si sta mai mult in pat credeti ca mai are vreo sansa?
1 comentarii
0
27-11-2007, ora 00:00
Dr. Halpern Rafael
Chirurgie vasculara, Bucuresti
Dr. Halpern Rafael
Datele pe care le furnizati dumneavoastra sunt mult prea generale pentru a va da un raspuns exact.
Daca unchiul dumneavoastra are si o problema hepatica s-ar putea ca operatia cardiaca sa fie exclusa ( in cazul unei insuficiente hepatice probele de coagulare pot fi alterate si in aceste cazuri sa nu se poata opri sangerarea dupa operatie).
In principiu valvele infundate pot fi inlocuite chiar daca pacientul inainte de operatie e intr-o stare alterata si nu se poate misca.
Foarte important este insa cum e starea muschiului inimii (asta se poate afla printr-o ecografie cardiaca).
in concluzie va sfatuiesc sa sa il duceti sa il consulte un cardiolog si apoi in functie de toate investigatiile care i se fac sa se traga o concluzie.
Din cate stiu pana acum despre el pot sa spun ca ii trebuie inafara de examenul clinic al unui cardiolog, un EKG, o ecografie cardiaca, probe de sange hepatice, probe de coagulare, ionograma, proteinograma, hemoleucograma, glicemie, uree, creatinina, radiografie toracopulmonara.
Mai departe celelalte investigatii care ar trebui facute vor fi ghidata de rezultatele acestor investigatii. Daca are indicatie de operatie, inainte va trebui sa i se faca si coronarografie.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.