valori mch si mcv scazut, mchc si plt ridicat la bebelus de 5 luni?

29-07-2011
hoanna
Nu este medic/terapeut
hoanna
Daca va rog sa imi spuneti si mie ce reprezinta valorile MCV -73.3fL( normal intre 85-98), MCH-25.8pg(normal intre 31-36), MCHC- 35.2g/dL(normal intre 32-35) si PLT-409(normal intre 200-400), celelalte se incadreaza in valorile normale, iar la urina densitatea e putin scazuta 1.000g/mL( normal intre 1.015-1.025).Multumesc.
4 comentarii
0
31-07-2011, ora 07:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
De ce ai facut analizele la bebelusul tau atat de mic ? Are probleme ?
0
06-08-2011, ora 00:28
hoanna
Nu este medic/terapeut
hoanna
A avut infectie cu E-coli in urina si are pielectazie la rinichiul stang, sange i-am luat doar din degetel, la cererea medicului, analizele trebuie repetate inainte de fiecare vaccin, doar ca acum le-am facut dupa si as fi vrut sa stiu ce reprezinta acele valori.
0
07-08-2011, ora 15:46
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Chiar daca aceste valori sunt putin sub sau peste normal, dupa parera mea nu sunt probleme daca restul hemoleucogramei are valori normale..Controleaza si schimba pampersul mai des, nu lasa sa se incarce cu urina si dupa fiecare scaun spala copilul cu apa si sapun.si sa incepi sa-i diversifici alimentatia, o parte dintre indicii eritrocitari scazuti pot anunta o anemie...
0
10-08-2011, ora 11:14
hoanna
Nu este medic/terapeut
hoanna
Am foarte mare grija la igiena lui, insa tot a avut infectie, med. de fam. a spus ca de la nastere s-ar fi putut lua, acum nu stiu, dar ma bucur ca e bine si nu mai sunt probleme, restul hemoglobinei are valori normale, va multumesc pentru raspuns, o zi buna.
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.