valoare mica fibrinogen

24-10-2008
muresan
Nu este medic/terapeut
muresan
Numele meu este Lucia si am 44 de ani.In urma analizelor facute am o valoare VSH 22 mm la o ora si VSH 46 la doua ore, Fibrinogenemie 28, 30 mg/dl, Hemoglobina HGB 124g/l iar Hematocrit HCT 35%.Ce imi puteti spune si unde ma indrumati sa ma adresez pt diagnostic
6 comentarii
0
26-10-2008, ora 10:04
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
Sigur n-ai pus virgula gresit? Daca nu, intr-adevar ai fibrinogenul foarte mic.Se poate intampla in boli de ficat, la persoane foarte slabe sau dupa interventii chirurgicale, uneori. VSH-ul e foarte putin marit, probabil ai o inflamatie usoara undeva, iar restul sunt normale { hematocritul e la limita inferioara a normalului].Arata-le si medicului de familie.
0
27-10-2008, ora 22:08
muresan
Nu este medic/terapeut
muresan
Buna ziua,

Va multumesc din suflet pt raspunsul primit, In urma recomandarilor dumneavoastra si a medicului de familie am hotarit sa imi repet analizele, rezultatele sint VSH 24mm la o ora, VSH 48 mm la doua ore, Fibrinogemie 105, 6 mg dl, Hemoglobina HGB 124 g l iar Hematocrit HCT 35.Ce imi puteti spune si ce imi recomandati.Multumesc.
0
28-10-2008, ora 06:08
Dr. Balcan Anisoara
Medicina de familie, Erbiceni, Iasi
Dr. Balcan Anisoara
VSH-ul a ramas putin marit, dar nu este nici o problema caci fibrinogenul este putin scazut { amandoua sunt analize care arata o infectie, dar la tine nu e cazul]. Hematocritul si hemoglobina sunt la limita inferioara a normalului, deci s-ar putea sa ai o usoara anemie [uneori ametesti si obosesti mai repede ].Mananca mai bine, respecta odihna. Cand mai mergi la medicul de familie intreaba-l daca trebuie sa-ti cumperi vitamine cu minerale.Fibrinogenul acesta scazut... nu prea mult...; ai pierdut in greutate mai mult in ultimele luni? Sau ai cumva sau ai avut probleme la ficat ?Daca nu ai nimic din toate astea peste o luna repeta analizele solicitand mai multe, inclusiv probele hepatice, si schimba laboratorul. Numai bine!
0
26-04-2009, ora 21:20
muresan
Nu este medic/terapeut
muresan
buna seara, am o mare incredere in sfaturile dumneavoastra de aceea va rog sa ma sfatuiti si sa ma ajutati.
barbat in virsta de 46 de ani, 106 kg, nu acuza absolut nici o durere, DAR rezultatele unor analize de rutina sint urmatoarele..Bilirubina Totala 0, 98 mg-dl ,
Bilirubina Directa 0, 38 mg/dl
Gicemia 111 ml-dl
Colesterol seric total 243 mg-dl
GOT AST 58 UL-L
GPT ALT 99 UL/ L
Gama GT 104 U/ L
HDL Colesterol 38 mg/ dl
Trigliceride serice 384 mg/dl

Ser usor lipemic
ce imi puteti spune si ce ma invatati sa fac.Va multumesc si astept cu nerabdare raspunsul dumneavoastra.
0
14-10-2009, ora 22:02
muresan
Nu este medic/terapeut
muresan
buna seara,
nu stiu ce e mai bine.
am o glicemie, dimineata pe nemincate 130, stiu ca e instalat diabetul, va intreb ce e mai bine pentru mine si organiamul meu, sa iau pastile sa cobor glicemia sub 100, sau sa ramin cu aceasta valoare a gicemiei fara medicamente, oare pentru ficatul meu, rinichi mei, pancreasul meu ce e mai bine ?????, medicamente =glicemie in limite normale sau glicemie mare fara medicamente.
Astept cu nerabdare raspunsul d/voastra si va multumesc din suflet.
0
14-03-2018, ora 19:53
Andreea19980
Nu este medic/terapeut
Andreea19980
Buna seara am fibrinogen de 39, 7 iar VSH de 24 Gamele GTP GTO GGT, sunt marite Trigliceridele Colesterolul si LDL sunt marite Fosfaza Alcalina este de 111
Adaugă un comentariu / răspuns

Programari cabinete medicale, clinici Alege-ți medicul și fă o programare!
Peste 13000 de cabinete medicale își prezintă serviciile pe ROmedic.
Din Ghidul de sănătate v-ar putea interesa și:
  • Fibrinogen
  • Fibrinogen mărit (explicații)
  •